takip et takip et
Manşet

17 Haziran 2020 - 00:14:26

Pazar İlçesinde Çiftçilere Kaz Palazı Dağıtıldı

Vali Dr. Ozan Balcı, Valiliğimiz koordinesinde Tarım Tokat Kanatlı Hayvancılığının Geliştirilmesi projesi kapsamında Pazar ilçesinde düzenlenen Kaz Dağıtım Törenine katıldı. Tokat’ta kaz kültürü olan Artova, Yeşilyurt, Sulusaray ilçelerinde İl Özel İdaresi destekleriyle geçen yıl 4 bin adet dağıtılan kaz palazına, bu yıl da devam edileceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, Proje kapsamında bu yıl Reşadiye, Başçiftlik, Pazar, […]

Vali Dr. Ozan Balcı, Valiliğimiz koordinesinde Tarım Tokat Kanatlı Hayvancılığının Geliştirilmesi projesi kapsamında Pazar ilçesinde düzenlenen Kaz Dağıtım Törenine katıldı.

Tokat’ta kaz kültürü olan Artova, Yeşilyurt, Sulusaray ilçelerinde İl Özel İdaresi destekleriyle geçen yıl 4 bin adet dağıtılan kaz palazına, bu yıl da devam edileceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, Proje kapsamında bu yıl Reşadiye, Başçiftlik, Pazar, Erbaa, Almus ilçeleri ve Tokat Merkezde yine  4 bin adet kaz dağıtımı yapılacağını belirterek mevcut 8 bin olan kaz varlığının iki katına çıkarıldığını Tokat’taki kaz varlığının 16 bine olacağını söyledi.

Pazar İlçe Spor Salonu önünde düzenlene törende yetiştiricisine 3 dişi 1 erkek olmak 4 kaz palazı dağıtıldı.

Projenin devamı olarak bu yılda diğer ilçelerde bu kültürün canlandırılması ve yetiştiricilere alternatif kazanç sağlamak amaçlı kaz palazı dağıtımının devam edeceğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı,  dağıtımın Pazar ilçesinden başlatıldığını ifade etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, kaz palazlarının kaz yetiştiricilerine hayırlı, uğurlu vd bereketli olmasını diledi.

Programa Pazar Kaymakamı Sinan Korkmaz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, davetliler ve tarım teşkilatı temsilcileri ile kaz yetiştiricileri katıldı.

Tokat canlı kaz sayısı bakımından yapılan çalışmalar ile önümüzdeki 3 yıllık süreçte ülke genelinde ilk 10’da bölgemizde ise 1. sırada olması hedeflenmektedir. Projenin 2. yılından itibaren yıllık 15 bin ergin kaz üretimi sağlanması planlanmakta ve etlik kaz satışı ile toplamda 2 milyar 250 bin TL ek gelir sağlaması hesaplanmaktadır.

Proje ile yetiştirici başına 20 (15+5) Kaz Palazı dağıtımı planlanmıştır. Proje kapsamında bu yıl Reşadiye, Başçiftlik, Pazar, Erbaa, Almus ilçeleri ve Tokat Merkezde dağıtımlar yapılacaktır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR