Okulda başarılı olmak için uzmanlardan 6 öneri

featured

Okul hayatına yönelik birçok zorluğun üstesinden gelmek hiç kolay değil. Ancak, bunun için yapabileceğiniz bir şeyler var! Okulda başarılı olmak için, size yardımcı olacak birkaç ipucumuz var. Uzmanlar tarafından önerilen bu 6 stratejiyi uygulayarak, notlarınızı yükselterek, öğrenme kapasitenizi artırarak ve okul hayatında daha da başarılı olacaksınız!

Çocuklarınızı Okulda Başarılı Kılmak İçin Yapabileceğiniz 6 İpucu

Okulda Nasıl Başarılı Olabiliriz?

Dersleri Tekrar Edin

Bir çocuğun okulda başarılı olması için dersleri tekrar etmesi en önemli püf noktalardan biridir. Konu hemen pekiştirilmelidir, uygun bir zaman aralığı seçilmelidir. Öğrenme sürecini devam ettirmek için o günkü dersin konuları hemen öğrenilmelidir. Öğrenmek için en iyi zaman öğrenme anındadır. Okul sonrası dinlenip öğrendiklerini tekrarlamak daha yararlı olacaktır.

Uyku Düzeni Oluşturun

Çocukların okulda başarılı olmaları için uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Çocukların yeterli ve iyi uyku uyumaları başarı, mutluluk ve kontrol edebilme kapasitesi açısından oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre iyi dinlenen çocukların zeka testinden daha iyi bir skor aldıkları görülmüştür. İyi uyku bilişsel işlevleri arttırır ve psikolojik sağlığı iyileştirir. Bunun tam tersi uykusuzluk gerginliğe neden olabilir, özellikle çocuklar genellikle 10’dan sonra uyumalıdır.

Kan Tahlili Yaptırın

Kansızlık özellikle çocuklarında okul başarısını etkileyen bir endişe verici faktördür. Bunun yanında demir eksikliği anemisi de çocuklar için önemli bir sağlık sorunudur. Bu durum çocuklarda zeka gelişimini olumsuz etkileyebileceğinden, okul başarısını da düşürebilir. Bu nedenle, çocuğunuz için demir eksikliği anemisi testi yaptırmak önemlidir. Bunun için sağlık ocağına veya dahiliye doktoruna başvurabilirsiniz.

Beslenme Düzenine Dikkat Edin

Sağlıklı beslenme, çocuklar için iyi bir yaşam kalitesi sağlamak adına çok önemlidir. Çocukların bedeni ve zihinsel süreçler için doğru enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, çocukların okulda başarılı olabilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerekir. Yapılan çalışmalara göre, sabah kahvaltısı çocukların okul başarısını etkileyen en önemli faktördür. Beslenme çocukların geleceklerini ve vücutlarını etkileyebilir, dolayısıyla çocukların yaşına uygun olarak karbonhidrat, protein ve yağ dengesini takip etmeniz gerekmektedir. Özellikle ergenlik dönemi gibi büyüme çağında kalsiyum ihtiyacı çok yüksek olduğundan, kemikleri güçlendiren besinler özellikle tüketilmelidir. İhtiyaç duyduğunuz gücü ve zihinsel enerjiyi, balık, kırmızı et, yumurta, fındıklar, cevizler, bademler, muz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, süt ve yoğurt, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, çilek ve kirazdan karşılayabilirsiniz.

Görme ve İşitme Testi Yaptırın

Çocuğunuz okula başlamadan önce görme ve işitme testi yaptırmalısınız. Bu sayede çocuğunuzun eğer bir görme veya işitme problemi varsa, öğrenme süreci engellenmeden önce çözülebilir.

Vitamin Testi Yaptırın

Vitamin eksikliği ülkemizin sıkça görülen bir sorunudur. Özellikle D vitamini ve B12 eksikliği çocuklar ve yetişkinler için önemli bir sağlık sorunudur. İyi bir sağlığı korumak ve beyin fonksiyonlarını desteklemek için D vitamini çok önemlidir. B vitamini ve çinko da sağlıklı bir büyüme ve gelişme için son derece önemlidir. Bu nedenle, çocukların vitamin eksikliklerinin olup olmadığını kontrol etmek için bir dahiliye doktoruna başvurabilirsiniz.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Okulda başarılı olmak için uzmanlardan 6 öneri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com