Fiyatı O Blog https://blog.fiyatio.com/ fiyatio.com, tüketicilere satın alım öncesi bilgilendirme yapmak için ücretsiz bilgi servis platformudur. 2024-06-23T12:22:19+00:00 tr hourly 1 https://fiyatio.com/ EKONOMİYİ DÜZELTECEĞİZ DİYE ÇİFTÇİYİ BİTİRMEYİN! https://www.safatv.com.tr/ekonomiyi-duzeltecegiz-diye-ciftciyi-bitirmeyin/ https://www.safatv.com.tr/ekonomiyi-duzeltecegiz-diye-ciftciyi-bitirmeyin/ https://www.safatv.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-01-16-at-13.55.39-copy.jpg 2024-06-23T12:22:19+00:00 https://www.safatv.com.tr/ekonomiyi-duzeltecegiz-diye-ciftciyi-bitirmeyin/
Yeni vergiler arasında yeme yüzde 10, gübreye yüzde 20 KDV( Katma Değer Vergisi) konulacakmış.
Tarım ve Hayvancılığın en önemli girdilerinden yem ve gübredeki KDV artışı çiftçiye yansıtılacak ve çiftçinin maliyetleri artacak.
Tarım ve Hayvancılık artan yem, gübre ve diğer girdi maliyetlerinden dolayı bitme noktasına gelmişken, böyle bir vergi artışı da tamamen bitmesine neden olur.
Çiftçiyi desteklemesi gereken hükümet, çiftçiyi iyice üretemez hale getirecek.
Sn. Mehmet Şimşek yerli katma değerli ürün üreten çiftçiyi vergi yüküyle toprağa, üretime küstürecek.
Tarım ülkesi ve ihracatçısı Türkiye’den, tarım ürünleri ithalatı yapan ve gıda arz güvenliği tehdit altında olan bir ülke haline getirildik.
Ülkemizde ekilebilir 35 Milyon dönüm alan ekilmiyor!
Tarım Kanunu gereği verilmesi gereken destek yıllardır verilmiyor!
İcralık olan çiftçi sayısı gün geçtikte artıyor!
Yem ve gübreye zam demek, ete, süte, peynire her şeye zam demek.
Unutmayın çiftçi üretmezse, aç kalırız.
Çiftçi olmazsa, yok oluruz.
Sn Mehmet Şimşek’i uyarıyoruz, yapacağınız düzenlemeyi tekrar gözden geçirin.
Ekonomiyi düzelteceğiz diye çiftçiyi bitirmeyin!
Çözüm ithalatta değil, yerli üretimde!

]]>
Büyükekşi, EURO 2024 açılışı öncesi FIFA ve UEFA başkanları ile buluştu https://www.safatv.com.tr/buyukeksi-euro-2024-acilisi-oncesi-fifa-ve-uefa-baskanlari-ile-bulustu/ https://www.safatv.com.tr/buyukeksi-euro-2024-acilisi-oncesi-fifa-ve-uefa-baskanlari-ile-bulustu/ https://www.safatv.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/Buyukeksi-EURO-2024-acilisi-oncesi-FIFA-ve-UEFA-baskanlari-ile-bulustu.jpg 2024-06-18T01:22:06+00:00 https://www.safatv.com.tr/buyukeksi-euro-2024-acilisi-oncesi-fifa-ve-uefa-baskanlari-ile-bulustu/ TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Almanya’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi FIFA ve UEFA yetkilileri ile görüşmeler yapmıştır. Ayrıca F Grubu’ndaki diğer ülke futbol federasyon başkanlarıyla da diyalog halinde bulunmuş, maçları birlikte izlemiş ve uluslararası platformda Türk futbolunu temsil etme önemini vurgulamıştır.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, FIFA ve UEFA Yetkilileri ile Buluştu

TFF Başkanı Büyükekşi, Avrupa Futbol Şampiyonası Öncesi Önemli Temsilcilerle Bir Araya Geldi

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Almanya'da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde gerçekleşen etkinliklerde FIFA Başkanı Gianni Infantino ve UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ile bir araya geldi. Ayrıca F Grubu'ndaki diğer ülke futbol federasyon başkanlarıyla da bir araya gelen Büyükekşi, önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Büyükekşi, F Grubu Rakiplerinin Başkanlarıyla da Görüştü

Maç öncesi yapılan açılış töreni etkinliklerinde FIFA ve UEFA yetkilileri dışında F Grubu'ndaki diğer ülke temsilcileriyle de bir araya gelen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Çekya, Gürcistan ve Portekiz Futbol Federasyonu Başkanları ile başarılı ve centilmence maçlar temennisinde bulundu. Ayrıca Büyükekşi, lüksamburg, Arnavutluk ve İsviçre Futbol Federasyonu başkanlarıyla da görüşerek önemli konularda karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Maçları Birlikte İzlediler

Münih'te gerçekleşen Almanya – İskoçya maçını birlikte izleyen Mehmet Büyükekşi, EURO 2024 hakkında görüş alışverişinde bulunduğu maçı FIFA ve UEFA yetkilileri ile ülke federasyon başkanlarıyla birlikte takip etti. Başkan Büyükekşi, şampiyona öncesinde önemli temsilcilerle bir araya gelerek Türk futbolunun uluslararası alandaki önemini vurguladı.

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

]]>
Benzin ve motorine zam! https://www.safatv.com.tr/benzin-ve-motorine-zam/ https://www.safatv.com.tr/benzin-ve-motorine-zam/ https://www.safatv.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/Benzin-ve-motorine-zam.jpg 2024-06-18T00:22:05+00:00 https://www.safatv.com.tr/benzin-ve-motorine-zam/ Otomatik ÖTV Zammıyla Yakıt Fiyatları Yine Artıyor. Temmuz Ayında Akaryakıt Fiyatlarına Yeni Zam Geliyor. Ankara’da alınan bir karara göre, akaryakıt fiyatlarına her altı ayda bir Otomatik ÖTV Zammı uygulanması planlanmıştı. Son dönemde döviz kurlarının yükselmesi ve vergi artışları nedeniyle akaryakıt fiyatları hızla artıyor. Temmuz ayında benzin fiyatlarına 2,47 TL, motorin fiyatlarına ise 2,32 TL artış bekleniyor.

Otomatik ÖTV Zammıyla Benzin ve Motorin Fiyatları Artıyor

Akaryakıt Fiyatlarına Temmuz Ayında Yeni Zam Bekleniyor

Ankara (İGFA) – Geçen yıl alınan bir kararla, akaryakıt fiyatlarına her 6 ayda bir Otomatik ÖTV Zammı uygulanması kararlaştırılmıştı.

Son zamanlarda artan döviz kuru ve vergi yükselişleriyle birlikte hızla yükselen akaryakıt fiyatları, Temmuz ayının ilk günlerinde büyük bir zam daha alacak. Bu zam kapsamında benzin fiyatlarına 2,47 TL, motorin fiyatlarına ise 2,32 TL artış bekleniyor.

İlginizi çekebilecek konular

]]>
Bayramın ikinci günü hava nasıl olacak? https://www.safatv.com.tr/bayramin-ikinci-gunu-hava-nasil-olacak/ https://www.safatv.com.tr/bayramin-ikinci-gunu-hava-nasil-olacak/ https://www.safatv.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/Bayramin-ikinci-gunu-hava-nasil-olacak.jpg 2024-06-17T23:22:05+00:00 https://www.safatv.com.tr/bayramin-ikinci-gunu-hava-nasil-olacak/ Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde yaptığı hava durumu değerlendirmelerine göre ülkenin çeşitli bölgelerinde değişen hava koşulları öne çıkıyor. Ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı ve yer yer çok bulutlu hava beklenirken bazı yerlerde yağışlar görülebilir. Ankara’da sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken; genel olarak ülkede kuzey ve batı yönlerden hafif rüzgarlar esmesi bekleniyor. Güncel bir meteorolojik uyarı bulunmamakta.
Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinin hava tahminlerinde de parçalı ya da az bulutlu hava şartları öne çıkarken bazı bölgelerde sağanak yağışlar bekleniyor. Denizlerde ise fırtına veya olumsuz hava koşulları beklenmiyor ve genelde dalgaların 1,0 ila 2,0 metre arasında seyredeceği belirtiliyor.

Ülke Genelinde Hava Durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde parçalı, yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor.

  • Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyi,
  • Akdeniz'in Toroslar kesimi,
  • Burdur ile Niğde çevreleri,
  • Kayseri, Sivas'ın doğusu ve Malatya'nın batısında lokal olarak sağanak yağışlar beklenirken,
  • Diğer bölgelerde az bulutlu ve açık bir hava tahmin ediliyor.

Hava Sıcaklığı Durumu

Ankara'da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği öngörülüyor.

Rüzgar Durumu

Genellikle kuzey ve batı yönlerden hafif, ara sıra orta şiddette esmesi bekleniyor.

İkazlar

Güncel meteorolojik bir uyarı bulunmamaktadır.

Bölgelere Göre Hava Durumu

Marmara Bölgesi:

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Edirne'de 35°C, İstanbul'da 32°C, Kırklareli'nde 33°C, Kocaeli'nde 31°C sıcaklık beklenmektedir.

Ege Bölgesi:

Az bulutlu ve açık bir hava öngörülüyor. Afyonkarahisar'da 33°C, Denizli'de 40°C, İzmir'de 34°C, Manisa'da 38°C sıcaklık tahmin ediliyor.

Akdeniz Bölgesi:

Parçalı ve az bulutlu bir hava beklenirken, Burdur çevreleri ile Akdeniz'in Toroslar kesiminde sağanak yağışlar görülebilir. Adana'da 34°C, Antalya'da 30°C, Hatay'da 31°C, Isparta'da 35°C sıcaklık beklenmektedir.

İç Anadolu Bölgesi:

Parçalı ve az bulutlu hava hakim olacak, öğle saatlerinde Niğde çevreleri ile Kayseri ve Sivas'ın doğu ilçelerinde sağanak yağışlar bekleniyor. Ankara'da 31°C, Çankırı'da 33°C, Eskişehir'de 32°C, Konya'da 33°C sıcaklık öngörülüyor.

Batı Karadeniz Bölgesi:

Parçalı ve az bulutlu bir hava beklenmektedir. Bolu'da 29°C, Düzce'de 31°C, Sinop'ta 28°C, Zonguldak'ta 27°C sıcaklık gözlemlenecektir.

Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi:

Parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava beklenirken, yağışlar Orta Karadeniz kıyılarında ve Doğu Karadeniz'in bazı kesimlerinde etkili olacak. Amasya'da 35°C, Artvin'de 27°C, Samsun'da 28°C, Trabzon'da 26°C sıcaklıklar öngörülmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi:

Az bulutlu bir hava beklenirken, doğu kesimlerde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Erzurum'da 28°C, Kars'ta 27°C, Malatya'da 37°C, Van'da 27°C sıcaklıklar gözlenecektir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi:

Az bulutlu ve açık bir hava öngörülmektedir. Diyarbakır'da 40°C, Gaziantep'te 36°C, Siirt'te 38°C, Şanlıurfa'da 40°C sıcaklık beklenmektedir.

Denizlerde Hava Durumu

Fırtına beklenmemektedir.

Karadeniz:

Parçalı ve çok bulutlu bir hava öngörülürken, Doğu Karadeniz'in doğusunda yer yer sağanak yağışlar etkili olacak. Rüzgar Batı Karadeniz'de doğu ve kuzeydoğudan eserken, Dalga 1,0 ila 2,0 metre arasında seyredecektir.

Marmara:

Parçalı ve az bulutlu bir hava beklenirken, rüzgar doğu ve kuzeydoğudan esecek. Dalga boyu 0,5 ila 1,5 metre arasında olacaktır.

Ege:

Parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak. Kuzey Ege'de kuzeyden esen rüzgar yer yer 6 kuvvetinde olacak. Dalga boyu 1,0 ila 2,0 metre arasında değişecek.

Akdeniz:

Parçalı ve az bulutlu bir hava beklenirken, rüzgar Batı Akdeniz'de güneyden eserken, Dalga boyu 1,0 ila 2,0 metre arasında seyredecektir.

Van Gölü:

Parçalı ve çok bulutlu bir hava beklenirken, rüzgar doğu ve kuzeydoğudan esecek. Gözlem yapılan yerlerde görüş mesafesi iyi durumda olacaktır.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

]]>
Avrupalı Türkler, Afrikalı yetim çocukları sevindirdi https://www.safatv.com.tr/avrupali-turkler-afrikali-yetim-cocuklari-sevindirdi/ https://www.safatv.com.tr/avrupali-turkler-afrikali-yetim-cocuklari-sevindirdi/ https://www.safatv.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/Avrupali-Turkler-Afrikali-yetim-cocuklari-sevindirdi.jpg 2024-06-17T22:22:05+00:00 https://www.safatv.com.tr/avrupali-turkler-afrikali-yetim-cocuklari-sevindirdi/ Afrika’daki yetim çocuklar için giyim yardımı yapıldı. Darüsselam Eyaleti’ne bağlı Kigamboni bölgesinde Help Yetim İnsani Yardım Organizasyonu tarafından 250 yetim çocuğa giysi yardımı sağlandı. Yardımseverler, Afrika’da yaşayan sahipsiz çocuklara destek olmak için çaba sarf ediyor. Yardımların süreceği ve kurban bağışlarıyla yeni projelerin hayata geçirileceği belirtildi. Tüm dünyaya yardım çağrısı yapılarak, ihtiyaç sahibi insanlara umut olmaya devam edileceği vurgulandı.

Uluslararası Yardım Kuruluşu "Help Yetim" Afrikalı Yetim Çocukları Sevindirdi

Afrika'daki Yetim Çocuklar Giyim Yardımıyla Sevindi

Türk İnsani Yardım Kuruluşu "Help Yetim", her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı'nda Afrika'daki yetim çocukları sevindirmek için giyim yardımında bulundu. Afrikalı çocukların yüzlerini güldürmek amacıyla yola çıkan yardım gönüllüleri, farklı ülkelerde düzenledikleri organizasyonlarla yetim ve kimsesiz çocukların bayram sevincine ortak oluyor.

Bayram Coşkusu Kigamboni'de Yaşandı

Darüsselam Eyaleti'ne bağlı Kigamboni bölgesinde düzenlenen bayramlaşma programı, Merkezi Avrupa'da bulunan Help Yetim İnsani Yardım Organizasyonu gönüllüleri tarafından gerçekleştirildi. Kurban Bayramı öncesinde hayırseverlerin desteğiyle 250 yetim çocuğa giysi yardımı yapıldı.

Afrikalı Çocuklara Özel Önem Veriliyor

Kigamboni bölgesinde bir düğün salonunda bir araya gelen yardım gönüllüleri, sahipsiz ve kimsesiz çocukların Afrika'da yaşadığı mağduriyete dikkat çekti. Kurban paylaşmanın önemine vurgu yaparak yola çıkan Help Yetim İnsani Yardım Organizasyonu, özellikle yetim çocukların yılın her döneminde temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını belirtti.

Hayırseverlerin Katkısı Büyük Önem Taşıyor

Program kapsamında Darüsselam'ın kırsal bölgelerindeki 250 yetime bayram öncesi giysi yardımı yapıldı. Bu giysilerin temin edilmesinde Avrupa ve Türkiye'den destek sağlayan hayırseverlere teşekkür eden yardım gönüllüleri, yetim ve kimsesiz çocukların Afrika'daki mağduriyetini hafifletmek için destek beklediklerini belirtti.

Kurban Bağışı ve Yardımlar Devam Ediyor

Afrika'da Türkiye tarafından gönderilen yardımların, insani hassasiyetler ön planda tutularak titizlikle gerçekleştirildiğini belirten Help Yetim Organizasyonu Başkanı Cahit Ataş, kurban bağışlarıyla birçok projeyi hayata geçirdiklerini ve yıl boyunca yardımların devam edeceğini söyledi. Su kuyuları, camiler ve okulların temel atma ve açılışlarını gerçekleştiren kuruluş, yüzbinlerce ihtiyaç sahibine umut olmaya devam ediyor.

Tüm Dünyada Yardım Çağrısı

Kurban Bayramı, dünyanın farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahibi insanları hatırlamanın bir vesilesi olmaya devam ediyor. Help Yetim İnsani Yardım Organizasyonu, Afrika başta olmak üzere 3 kıtada 20 ülkede insanlık için çalışmalarına devam ediyor ve yoksullara umut olmaya gayret ediyor.

İlginizi çekebilecek konular

]]>
‘Turnike’ ilk provasını yaptı https://www.safatv.com.tr/turnike-ilk-provasini-yapti/ https://www.safatv.com.tr/turnike-ilk-provasini-yapti/ https://www.safatv.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/Turnike-ilk-provasini-yapti.jpg 2024-06-17T21:22:05+00:00 https://www.safatv.com.tr/turnike-ilk-provasini-yapti/ Televizyon dünyasının ünlü ismi Mehmet Ali Erbil, "Turnike" programıyla ekranlara geri dönüyor. Neler Oluyor Hayatta programının sürpriz konuğu olan Erbil, yeni projesi hakkında heyecan dolu açıklamalar yaptı. Program, izleyicilere keyifli ve heyecan dolu anlar yaşatacak. 40 yıldır televizyon dünyasında yer alan Erbil, Turnike projesine yönelik tepkileri yanıtlarken Kanal D’de bayram günlerinde izleyicilerle buluşacağını duyurdu. Programa yarışmacı olarak katılmak isteyenler için temiz bir arabanın hediye edileceği bilgisi izleyicilerle paylaşıldı.

Mehmet Ali Erbil Yıllar Sonra "Turnike" Programıyla Geri Dönüyor!

Kanal D'nin Ünlü Sunucusu Mehmet Ali Erbil, Neler Oluyor Hayatta Programının Sürpriz Konuğu Oldu

İstanbul (İGFA) – Hakan Ural ve Nur Tuğba Namlı'nın sunuculuğunu üstlendiği Neler Oluyor Hayatta programının bugünkü sürpriz konuğu, yıllar sonra ekranlara geri dönmeye hazırlanan duayen sunucu Mehmet Ali Erbil oldu. Programın sunucularından biri olan Mehmet Ali Erbil, Turnike adlı yeni projesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mehmet Ali Erbil, Turnike Programıyla Heyecan Dolu Anlar Yaşatacak

Ünlü sunucu Mehmet Ali Erbil'in canlı yayına katılarak yaptığı açıklamalar stüdyoda eğlenceli anların yaşanmasına neden oldu. Erbil, "Denizde gördüğünüz 5 adet şeyi söyleyin, 5 adet kapıyı açtırmanız gerekiyor." diyerek programın formatına dair ipuçları verdi. Turnike programına dair heyecanını dile getiren Erbil, "Gerçekten çok heyecanlıyım. Bayramda seyircilerimizle buluşmak için 24 saat boyunca 200 kişilik bir ekip ile çalışıyoruz." dedi.

Mehmet Ali Erbil: "Televizyonda 40 Yıldır Varım!"

Turnike projesiyle ilgili gelen tepkilere ve yapılan yorumlara da değinen Mehmet Ali Erbil, 40 yıldır televizyon ekranlarında olduğunu belirtti. Kendisine ait pek çok popüler ifadeyi TV dünyasına kazandıran Erbil, "Dobroski, Amanın amanın, Mehmet Ali Beeey" gibi söylemlerin kendisine ait olduğunu vurguladı. Ayrıca, Kanal D'de yayınlanan bir yarışma ile Cannes'da "En İyi Format" ve "En İyi Sunucu" ödüllerini kazanarak birincilik elde ettiğini söyledi.

Bayramda Kanal D Ekranlarında!

Mehmet Ali Erbil, ekrana ilk çıkışının İkinci Dünya Savaşı zamanına denk geldiğini espriyle belirtti. Bayramın birinci ve ikinci günü Kanal D'de ekranlara geleceklerini duyuran Erbil, izleyicilere şimdiden iyi bayramlar diledi.

Temiz Araba Hediye Edilecek!

Turnike programına yarışmacı olarak katılmak isteyenler için telefon numarasının ekranda paylaşılmasıyla gülüşmelere neden olan olayda, Nur Tuğba Namlı'nın numarayı okuması üzerine Erbil, "Hem de araba veriyoruz. Üstelik arabamız çok temiz, doktordan." diyerek izleyicileri güldürdü.

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

]]>
Havaların ısınmasıyla pikniklerde kene riskine dikkat! https://www.safatv.com.tr/havalarin-isinmasiyla-pikniklerde-kene-riskine-dikkat/ https://www.safatv.com.tr/havalarin-isinmasiyla-pikniklerde-kene-riskine-dikkat/ https://www.safatv.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/Havalarin-isinmasiyla-pikniklerde-kene-riskine-dikkat.jpg 2024-06-17T20:22:06+00:00 https://www.safatv.com.tr/havalarin-isinmasiyla-pikniklerde-kene-riskine-dikkat/ İstanbul Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, kenelerin neden olduğu hastalıklar ve korunma önerileri hakkında uyarılarda bulundu. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), Lyme hastalığı, Q ateşi gibi hastalıkların insanlara bulaşabileceğine dikkat çekti. Kenelerden korunmak için vücudu kapatan kıyafetler tercih edilmesi, detaylı kontrol yapılması ve riskli bölgelere gidilirken dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Kene ısırığı durumunda uygun şekilde çıkarılması ve bölgenin alkol ile temizlenmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle veterinerler, mezbaha çalışanları, açık havada çalışanlar ve hayvancılıkla uğraşan bireylerin kene sokmalarına karşı daha fazla risk altında olduğuna değindi. Bu tedbirlerin kene sokmalarından korunmada önemli olduğunu vurguladı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanından Kene Sokmalarına Karşı Önlemler

İstanbul Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, kene sokmalarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Kene Kaynaklı Hastalıklar Türkiye İçin Risk Oluşturuyor

Dr. Dilek Leyla Mamçu, kenelerin vücutlarında bulunan çeşitli bakteri ve virüsler aracılığıyla Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), Lyme hastalığı, Q ateşi, kene kaynaklı ensefalit, Akdeniz benekli ateşi, granülositik erlişioz ve babezyoz gibi hastalıkların insanlara bulaşabileceğine dikkat çekti. Özellikle KKKA'nın ülkemiz için önemli bir risk oluşturduğunu vurgulayan Dr. Mamçu, kene kaynaklı hastalıkların bahar ve yaz aylarında daha sık görüldüğünü belirtti.

Kenelerden Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler

Kenelerden korunmanın önemine değinen Dr. Dilek Leyla Mamçu, alınabilecek tedbirleri şu şekilde sıraladı:

  • Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi riskli bölgelere giderken vücudu örten giysiler tercih edilmeli ve pantolon paçaları çorapların içine sokulmalı.
  • Açık renkli kıyafetler tercih edilerek kenelerin kolayca fark edilmesi sağlanmalı.
  • Oturulacak yerlere açık renkli örtüler serilmeli ve hayvanların kan veya idrarıyla temastan kaçınılmalı.
  • Riskli alanlardan dönüşte vücut ve elbiseler detaylı bir şekilde kontrol edilmeli.

Kimler Kene Sokmalarına Karşı Risk Altında?

Dr. Dilek Leyla Mamçu, veterinerler, mezbaha işçileri, dış ortamlarda çalışanlar ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin kene sokmalarına karşı risk altında olduğunu belirtti. Hayvan kesimi yapan işçilerin hastalığa yakalanabileceğini ifade eden Dr. Mamçu, hayvancılıkla uğraşanların eldiven ve uzun önlükler kullanmalarını önerdi.

Kene Sokması Durumunda Neler Yapılmalı?

Kene sokması durumunda yapılması gerekenleri aktaran Dr. Dilek Leyla Mamçu, kenenin vücuttan uygun şekilde çıkarılması gerektiğini belirtti. Kene çıkarıldıktan sonra bölgenin alkol ile silinmesi gerektiğini söyleyen Dr. Mamçu, KKKA virüsünün bulaşması durumunda ortaya çıkabilecek belirtiler hakkında da bilgi verdi.

Bu önlemler ve dikkat edilmesi gerekenler doğrultusunda kene sokmalarından korunmak mümkün olacaktır.

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

]]>
Kurban Bayramı’nda uzmanından sağlıklı tüketim uyarısı https://www.safatv.com.tr/kurban-bayraminda-uzmanindan-saglikli-tuketim-uyarisi/ https://www.safatv.com.tr/kurban-bayraminda-uzmanindan-saglikli-tuketim-uyarisi/ https://www.safatv.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/Kurban-Bayraminda-uzmanindan-saglikli-tuketim-uyarisi.jpg 2024-06-17T19:22:05+00:00 https://www.safatv.com.tr/kurban-bayraminda-uzmanindan-saglikli-tuketim-uyarisi/ Türkiye’de Kurban Bayramı’na yaklaşılırken, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, sağlıklı ve hijyenik bir bayram geçirilmesi için önemli tavsiyelerde bulundu. Kurbanlık hayvan seçimi, kesim hijyeni, et saklanması, pişirme teknikleri ve beslenme önerileri konularında bilgiler paylaşıldı. Başkan Serkan Durmuş, vatandaşlara ‘TÜRKVET’ sistemine kayıtlı hayvanları tercih etmelerini, kesim için gerekli belgelerin olduğundan emin olmalarını önerdi. Kesimin hijyenik koşullarda yapılması, etin doğru sıcaklıkta saklanması ve beslenme konularındaki detaylara da değinildi. Tüm vatandaşların sağlıklı ve hijyenik bir bayram geçirmesi dileğiyle, hijyen kurallarına titizlikle uymaları önemle vurgulandı.

Gıda Mühendislerinden Sağlık Tavsiyeleri

Türkiye'de Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, vatandaşları sağlıklı ve hijyenik bir bayram geçirmeleri konusunda uyarılarda bulundu. Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Serkan Durmuş, kurbanlık hayvan seçiminden kesim koşullarına, etin saklanmasından tüketimine kadar dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı.

Sağlıklı Kurbanlık Hayvan Seçimi

Durmuş, öncelikle kurbanlık hayvan alırken 'TÜRKVET' sistemine kayıtlı ve gerekli sağlık kontrolleri yapılmış hayvanların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Hayvanlarda küpe numarası olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini belirten Durmuş, ayrıca kesim için pasaport ve nakil belgesi gerektiğini ifade etti.

Hijyenik Kesim Önemli

Kurban kesiminin Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan onaylı kesimhanelerde veya belediyelerin belirlediği alanlarda, ehil kişiler tarafından hijyenik ortamlarda gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Durmuş, kesim sırasında hijyen kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Etin Doğru Saklanması Şart

Kesim sonrası elde edilen etin muhafazasının da büyük önem taşıdığına dikkat çeken Durmuş, etlerin doğru sıcaklıkta saklanması gerektiğini belirtti. Ayrıca, pişmiş etlerin bekletilmeden tüketilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Pişirme Tekniği ve Beslenme Önerileri

Et tüketiminde pişirme tekniğinin sağlık açısından kritik rol oynadığını belirten Durmuş, etlerin merkez sıcaklığının 70°C'ye ulaşana kadar pişirilmesi gerektiğini belirtti. Aşırı şekerli, yağlı ve proteinli gıdalardan kaçınılması gerektiğine değinen Durmuş, dengeli ve sağlıklı beslenmenin bayram süresince önemine değindi.

Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların sağlıklı ve hijyenik bir şekilde bayramlarını geçirmeleri temennisinde bulunan Durmuş, tüm vatandaşların Kurban Bayramı'nı sağlık ve huzurla kutlayarak, hijyen kurallarına uymaları gerektiğini belirtti.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

]]>
Kızızılay’ın yurt içi ve yurt dışında kurban kesimleri başladı https://www.safatv.com.tr/kizizilayin-yurt-ici-ve-yurt-disinda-kurban-kesimleri-basladi/ https://www.safatv.com.tr/kizizilayin-yurt-ici-ve-yurt-disinda-kurban-kesimleri-basladi/ https://www.safatv.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/Kizizilayin-yurt-ici-ve-yurt-disinda-kurban-kesimleri-basladi.jpg 2024-06-17T18:22:05+00:00 https://www.safatv.com.tr/kizizilayin-yurt-ici-ve-yurt-disinda-kurban-kesimleri-basladi/ Türk Kızılay’ın vekalet yoluyla kurban kesim kampanyası hedefini aşıyor. Türkiye ve 20 farklı ülkede 128 bin kurban hissesine ulaşılarak kampanya genişletiliyor. Türkiye’de ve yurtdışında kesimler başlıyor. Kızılay’ın Kurban Modeli ile dünya genelinde ihtiyaç sahiplerine ulaşılıyor. Kampanya kapsamında kurbanlar Türkiye’den Balkanlar’a kadar 19 ülkede kesilecek. Yaklaşık 3,8 milyon ihtiyaç sahibine erişmeyi hedefleyen Kızılay, modern tesislerde kesilen kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak. Gazze’ye özel destek planları yapılıyor, kavurma konserveler bölgeye ulaştırılacak.

Türk Kızılay'ın Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası Hedefini Aştı

Türk Kızılay, Gelenekselleşen Kampanyasında Yeniden Hedef Belirledi

Türk Kızılay, vekaletle kurban kesim kampanyası kapsamında Türkiye ve diğer 20 ülkede 128 bin kurban hissesine ulaşmayı başardı. Özellikle Gazze'ye yönelik yapılan bağışlar, hayırseverlerin ilgisi sayesinde ek kotayla genişletildi. Kızılay ekipleri, bayramın ilk günü itibarıyla yurt içinde ve yurt dışında 19 ülkede kesim işlemlerine başladı.

Kızılay'ın Kurban Modeli Türkiye'de ve Dünyada İhtiyaç Sahiplerine Ulaşıyor

Türk Kızılay, 18 yıldır başarıyla uyguladığı 'Kızılay Kurban Modeli' ile toplumun her kesiminden ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyor. Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye sloganıyla yürütülen kampanya kapsamında hayırseverlerin vekalet aldığı kurbanlar, Türkiye'nin yanı sıra Asya, Afrika, Ortadoğu ve Balkanlar'daki 19 ülkede kesilmeye başlandı.

Türkiye ve Dünya Genelinde İhtiyaç Sahiplerine Ulaşmayı Hedefliyor

Türkiye dahil 20 ülkede vekalet yoluyla kesilen kurbanlarla yaklaşık 3,8 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı amaçlayan Kızılay, yurt içindeki kesimlerden elde edilen payları kavurma konservelere dönüştürerek sadece bayramda değil, yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatıyor. Yurtdışında gerçekleşen kesimlerde ise kurban etleri soğuk zincir korunarak hemen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Modern Tesislerde İhtiyaç Sahiplerine Ulaşacak

Yurt içinde kesilen kurbanlar, Et ve Süt Kurumu başta olmak üzere Türkiye'nin önde gelen tedarikçileriyle iş birliği yaparak modern tesislerde, hijyen kurallarına ve İslami şartlara uygun şekilde kesilip konservelere dönüştürülüyor. Kızılay, bu yılın büyük bir bölümünden depremzede ailelere yönelik dağıtılacak. Konserveler aynı zamanda Türkiye genelindeki Kızılay aşevlerinde sıcak yemek olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Gazze'ye Destek Artıyor

Bu yıl Gazze'deki çatışma mağdurlarına yönelik özel bir planlama yapan Kızılay, bölgedeki aksamaları gidermek için uzun süreli kavurma konservesi çözümüne odaklandı. Gazze ayaklı kurban kampanyası, yoğun ilgi üzerine ek kotayla genişletildi. Türkiye'de kesilen kurbanlıklardan hazırlanacak 400 bin konservenin, İyilik Gemileriyle Gazze'ye gönderileceği belirtildi.

Daha Fazlasını Keşfedin

]]>
Lösemili çocukların bayram sevinci https://www.safatv.com.tr/losemili-cocuklarin-bayram-sevinci/ https://www.safatv.com.tr/losemili-cocuklarin-bayram-sevinci/ https://www.safatv.com.tr/wp-content/uploads/2024/06/Losemili-cocuklarin-bayram-sevinci.jpg 2024-06-17T17:22:06+00:00 https://www.safatv.com.tr/losemili-cocuklarin-bayram-sevinci/ LÖSEV’in düzenlediği Kurban Bayramı etkinlikleri kapsamında lösemi ve çocukluk çağı kanseriyle mücadele eden minikler, sevdikleriyle buluşup bayram coşkusunu yaşadı. LÖSEV, eşit tedavi ilkesiyle hareket ederek minik kahramanlara umut olmaya devam ediyor. Bursalı minikler de bayramın keyfini çıkarırken, LÖSEV sosyal hizmet ekipleri Türkiye genelindeki hastaneleri ziyaret ederek miniklere moral destek veriyor. Etkinlikler, çocuklar ve aileler için önemli bir moral kaynağı haline geldi.

LÖSEV Minikleri, Kurban Bayramı Etkinlikleriyle Sevindi

LÖSEV Kayıtlı Çocuklar Bayram Coşkusunu Yaşadı

İstanbul (İGFA) – Türkiye genelinde düzenlenen Kurban Bayramı etkinlikleri kapsamında, LÖSEV'e kayıtlı lösemi ve çocukluk çağı kanseriyle mücadele eden minikler, sevdikleriyle bir araya gelerek bayram sevinci yaşadılar. Minik kahramanlar, aldıkları bayram hediyeleriyle mutlu olurken, dans gösterileri ve oyunlar eşliğinde neşeli zamanlar geçirdiler. Hep bir ağızdan umut dolu bir şekilde "İyi Bayramlar" dileklerini ileten minikler, unutulmaz anlar yaşadılar.

Eşit Bakım ve Tedavi İlkesiyle Yola Çıkan LÖSEV, Miniklere Umut Olmaya Devam Ediyor

LÖSEV – Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, "Tüm çocuklar eşit doğar ve en iyi bakım ve tedavilere eşit kavuşurlar" felsefesiyle hareket ederek, 25 yıldır lösemili çocuklar ve çocukluk çağı kanserleriyle mücadele eden minik kahramanlara umut olmaya devam ediyor. LÖSEV'e kayıtlı lösemi ve kanserle mücadele eden çocuklar ile ailelerinin bir araya geldiği bayramlaşma etkinlikleri, renkli ve coşkulu anlara sahne oldu. Çocuklar etkinliklerle eğlenirken, aileleri de birlikte vakit geçirmenin mutluluğunu yaşadılar.

Bursalı Minikler Bayram Coşkusunu Tadıyla Yaşadı

Kurban Bayramı'nın ilk gününde Bursa'da gerçekleşen etkinlikler, Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Uludağ Üniversitesi'nde düzenlendi. Lösemi ve kanser tedavisi gören çocuklar, bayram coşkusunu doyasıya yaşayarak hem moral buldular hem de sevdikleriyle bir arada olmanın keyfini sürdüler. Bayram etkinlikleri sırasında miniklere çeşitli hediyeler verildi ve renkli kostümler giymiş maskotlar, çocuklarla eğlenceli oyunlar oynayarak onları neşelendirdi. Ebeveynler, çocuklarının yüzündeki mutluluğun en büyük bayram hediyesi olduğunu belirterek etkinliğe memnuniyetlerini dile getirdiler.

LÖSEV Sosyal Hizmet Ekipleri Bayram Süresince Minikleri Ziyaret Ediyor

LÖSEV Sosyal Hizmet ekipleri, bayram süresince Türkiye genelindeki hastaneleri ziyaret ederek tedavisi devam eden lösemi ve kanser hastası çocuklar ile ailelerine moral veriyor. Ayrıca, tedavisi evde devam eden minikleri de ziyaret eden ekipler, onlara kostümler giymiş gönüllüler eşliğinde sürpriz ziyaretler gerçekleştiriyorlar. Bu anlamlı etkinlikler sayesinde minikler, zorlu tedavi süreçlerinde moral bulurken aileleri de desteklenmiş hissediyor.

LÖSEV'e kayıtlı lösemi ve kanserle mücadele eden minikler, Kurban Bayramı etkinlikleriyle sevdikleriyle bir araya gelerek neşeli anlar yaşadı. Etkinlikler, çocuklar ve aileleri için moral kaynağı oldu.

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

]]>