takip et takip et
Manşet

20 Ağustos 2020 - 13:41:24

MÜZEDE FAALİYETLER BAŞLADI

Zile Kalesinde restore edilen 1000m2 kapalı alanı olan eski askeri Kışla binasına Belediyece “Veni Vidi Vici Kent Müzesi” çalışmalarına start verildi. Bugün müze de bir yandan temizlik çalışmaları yapılırken, diğer taraftan büyük hacimli savaş topları, kağnılar, at arabaları, top arabaları getirilmeye başlandı. Projesi tamamlanan ve ödeneği çıkan müzenin sanatsal teşhir argümanlarının Eylül ayında ihale edileceğini […]

Zile Kalesinde restore edilen 1000m2 kapalı alanı olan eski askeri Kışla binasına Belediyece “Veni Vidi Vici Kent Müzesi” çalışmalarına start verildi.

Bugün müze de bir yandan temizlik çalışmaları yapılırken, diğer taraftan büyük hacimli savaş topları, kağnılar, at arabaları, top arabaları getirilmeye başlandı.

Projesi tamamlanan ve ödeneği çıkan müzenin sanatsal teşhir argümanlarının Eylül ayında ihale edileceğini belirttin Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, “Müzenin birinci etabında Zile Panayır alanı minyatür ölçülerde canlandırılacak. Minyatür panayırda çadırlar, at yarışları, güreşler ve lünaparkın küçük ölçekli marketleri yapılacak. Yine ilk etapta Zile Evlerinin ölçekli maketleri. Zela savaşı ve simülasyonu yapılacak. Zile bindallıları, 60lı yılların kıyafetleri, halılar. Şinavat ve pekmez çalan hanımlar İlk etapta yapılacak eserler arasında.” dedi.
Zile Müzesi Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR