Mutluluk veren depresyona iyi gelen 5 bitki çayı

featured

Mutluluk veren bitki çayları, depresyona karşı mücadelede çok etkilidir. Depresyondan kurtulmak için bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Yasemin çayı, adaçayı, papatya çayı, lavanta çayı ve kuşburnu çayı depresyona iyi gelen bitki çaylarıdır. Bu bitki çayları mutluluk verirken aynı zamanda ruh halinizi yükseltir ve depresyonun semptomlarını hafifletir. Günlük yaşamınıza bu bitki çayları ile farklı bir tat katın ve kendinizi iyi hissedin.

Mutluluk Hormonlarını Arttıran Bitki Çayları

Beynimizdeki mutluluk hormonu olan serotonin ve endorfin hormonlarını arttırarak ruh halimizi yükselten bazı yiyecek ve içecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler arasında en bilineni sarı kantaron bitkisi içeren çaydır. Fakat depresyona iyi gelen, sakinleştiren ve mutluluk veren birçok bitki çayı mevcuttur.

Melisa Çayı

Melisa çayı, sinirleri rahatlatan ve depresyona iyi gelen bir bitki çayıdır. Ülkemizde oğul otu olarak da bilinir. Melisa bitkisi, seratonin hormonu salgısını arttırarak mutluluk verir ve stresi azaltır. 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kuru melisa otu ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Günde 2 fincandan fazla tüketmeyin.

Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron bitkisi, stresi gideren ve sakinleştiren bir bitkidir. İçeriğindeki hiperisin ve hiperforin maddeleri beyindeki kimyasalların salgılanmasına destek olur ve mutluluk hormonu olan seratonin salgısını arttırır. 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı sarı kantaron bitkisi ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Ağzını kapatarak 5 dakika demleyin ve süzerek tüketin.

Papatya Çayı

Papatya çayı, depresyon ve kaygı gibi durumların tedavisinde kullanılan bir bitki çayıdır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile bilinir ve uykusuzluğa iyi gelir. 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı papatya ekleyerek hazırlayabilirsiniz. 10 dakika demlenmesini bekleyin ve süzerek tüketin.

Lavanta Çayı

Lavanta bitkisi, rahatlatıcı etkisi ile bilinir ve uykusuzluğa iyi gelir. Lavanta çayı ayrıca depresyon ve kaygı gibi durumlarda da etkilidir. 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı lavanta ekleyerek hazırlayabilirsiniz. 6 dakika demleyin ve süzerek tüketin.

Kedi Otu Çayı

Kedi otu bitkisi, rahatlatıcı ve mutluluk verici özellikleri ile bilinir. 1 fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kediotu kökü ekleyerek hazırlayabileceğiniz çaydan yarım saat veya bir saat önce tüketerek etkisini görebilirsiniz.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Mutluluk veren depresyona iyi gelen 5 bitki çayı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir