MMU KAAN, F-35’i yine solladı!

featured

Evet, yanlış duymadınız! Türkiye, ABD’nin ürettiği F-35 için kullanılan hayati özellikleri daha iyi bir şekilde üretebilen bir ülke haline geldi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil’in açıklamalarına göre, Türkiye savunma sanayii konusunda dünya genelinde saygın bir konuma sahip Amerika Birleşik Devletleri’nden bir adım öne geçti. Bu alanda Türkiye’nin önünde hiç de küçümsenmeyecek bir başarı elde edildi. Açıklamalarında, MMU KAAN radar boyasının detaylarına da değinildi. Türkiye’nin savunma sanayii alanında elde ettiği bu başarı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil tarafından duyuruldu. Kotil’e göre, Türk mühendisleri ve uzmanları, ABD’nin ürettiği F-35 için kullanılan önemli özellikleri daha da geliştirerek Türkiye’de üretiyorlar. MMU KAAN radar boyası da bu gelişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve dikkat çeken bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Detaylarına geçecek olursak, MMU KAAN radar boyası, çok etkili bir şekilde radarlardan gizlenebilmeyi sağlayan özel bir kaplamadır. Bu sayede, uçaklarımız düşman radarları tarafından tespit edilemeden operasyon yapabilir ve daha güvenli hale gelir. Türk savunma sanayii, bu başarılarıyla dünyada dikkat çeken bir konuma ulaşmış durumda. Türk mühendisleri ve uzmanlarının yetenekleri sayesinde Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarını yurt içinde karşılayacak yeteneklere sahip olması, ülkemizin güvenliğine büyük bir katkı sağlıyor. Sonuç olarak, Türkiye savunma sanayii konusunda Amerika Birleşik Devletleri’nin önüne geçmeyi başararak büyük bir başarı elde etmiştir. Temel Kotil’in açıklamalarına göre, Türk mühendisleri ve uzmanları, MMU KAAN radar boyası gibi hayati özellikleri daha da geliştirerek Türkiye’nin dünyadaki savunma sanayii liderlerinden birisi olduğunu kanıtlamaktadır. Bu başarı, Türk mühendislik ve teknoloji potansiyelinin göstergesidir.

Temel Kotil açıkladı: Türkiye ABD’den daha iyi boya üretiyor!

Temel Kotil ve Ardan Zentürk tarafından yapılan özel bir röportajda, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil tarafından önemli açıklamalara yer verildi. Bu röportajda, Türkiye’nin savunma sanayii yolculuğu ele alındı ve MMU KAAN, HürJet gibi TUSAŞ ürünlerinin yanı sıra dünya sanayisine ait ürünler hakkında da bilgiler paylaşıldı. Ek olarak, Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağı projesi hakkında da bazı bilgiler verildi.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Türk gençliğine olan güvenini dile getirdi. Ayrıca Türkiye’nin sahip olduğu konum ve kaynaklar sayesinde, Avrupa’da sanayisiyle öne çıkan ülkelerden çok daha fazla üretim yapabileceğimizi belirtti. Mühendislik alanına yönelmesi gerektiğini vurgulayarak Türk gençlerine çalışmaları için bir çağrıda bulundu.

Türk gençliğine olan güvenini vurgulayan Temel Kotil, konuşmasında “gençlere sunduğumuz tüm imkanlarla, diğer ülkelerden daha kaliteli ürünler elde ediyorlar” şeklinde bir ifadeyle gençlere olan güvenini dile getirdi. Ayrıca, konuşmasında MMU KAAN 5. nesil savaş uçağına da değinen Kotil, “uçağın Amerika’dan daha kaliteli olan özel boyasını üretiyoruz” dedi. F-35 savaş uçağı üzerinde kullanılan ve radarlar tarafından fark edilememesini sağlayan özel boyayı üretmek oldukça zor bir iş. Ancak Türkiye’de Türk Havacılık ve Uzay Sanayi çatısı altında üretilen MMU KAAN için geliştirilen boyanın F-35’te kullanılan boya ile kıyaslandığında daha kaliteli olacağı belirtiliyor. Böylece radar görünmezliği denildiğinde, akıllara ilk olarak F-35 değil MMU KAAN gelmiş olacak.

MMU/TF-X “KAAN” teknik özellikleri

Uçak özellikleri şu şekildedir: Uzunluk 21 metredir ve kanat açıklığı 14 metredir. Yükseklik ise 6 metredir. İtki sistemi olarak 2x 29.000-2x 32.500 lbs (2x F110) veya TEI üretimi 2x 35.000 lbs kullanılır. Servis tavanı 55.000+ fit olup, maksimum hızı 1.8 Mach’tır. G limitleri ise +9g / -3.5g’dir. Uçakta ASELSAN’ın yerli AESA radarı bütünleşik RF sistemi (BÜRFİS), SAR (Sentetik açıklıklı radar sistemi), IRST (Kızılötesi arama ve takip) sensörü, EOTS (Elektro-optik hedefleme sistemi) ve kaska monteli nişangah sistemi gibi aviyonikler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra uçak, yüksek manevra kabiliyetine ve güçlü bir itki sistemine sahiptir. Süperseyir kabiliyeti, uzun harekat yarıçapı ve radarda düşük görünürlük özellikleriyle dikkat çeker. Sensör füzyonu ve gelişmiş veri bağı kabiliyetleri de uçakta bulunmaktadır. Ayrıca yüksek hassasiyete sahip mühimmatlar atabilme kabiliyeti de mevcuttur.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
MMU KAAN, F-35’i yine solladı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com