Mısır Hangi Kıtada?

featured

Mısır: Tarih, Coğrafya ve İklim

Mısır’ın Yeri ve Tarihçesi

Mısır, Afrika’nın kuzeydoğu köşesinde bulunur. Tarihi, dünyanın en eski uluslarından biri olarak kabul edilir. İşlevsel hükümetlerin, yazının, tarımın ve dinin en eski biçimlerinden sorumlu bir medeniyetin beşiğidir. 20. yüzyılın başlarında İngilizlerden bağımsızlığını kazandıktan sonra, Mısır bir cumhuriyet devleti oldu.

1952’de bir devrim gerçekleşti ve Mısır bir cumhuriyet devleti oldu. Altı yıl sonra Suriye ile birleşti ve Birleşik Arap Cumhuriyeti doğdu. Birlik daha sonra 1961’de feshedildi. 20. yüzyılın ikinci yarısında Mısır, İsrail ile çeşitli çatışmalar yaptı. Çatışmalar 1948, 1956, 1967 ve 1973’teydi. 1967-1980 yılları arasında Mısır, devletin askerlerini geri çektiğini ve İsrail’in bir ülke olarak varlığını tanıdığını gören Camp David Anlaşmalarını imzalamadan önce Gazze Şeridi’ni işgal etti.

Mısır’ın Coğrafyası

Mısır yaklaşık 386.660 mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Arzı son derece kuru ve ülkenin nüfusunun büyük çoğunluğu (%99), coğrafi olarak Nil Vadisi ve Deltası boyunca yaşamaktadır. Aslında, dünyanın en kurak ve en güneşli ülkelerinden biridir.

Mısır, Sina Yarımadası’na Süveyş Kıstağı ile bağlanır; Afrika ve Asya’yı birbirine bağlayan bir kara köprüsü. Hem Sahra hem de Libya çölü Mısır’a giriyor. Nil kıyıları dışında, Mısır’ın diğer tüm bölgeleri insan yerleşimi için uygun olmayan çöllerden oluşmaktadır.

Mısır’ın İklimi

Mısır’da yağışlar dağınıktır, ancak yağmur yağdığında kışın yağar. Yaz aylarında ülkenin kuzey kesimi yüksek sıcaklıklar yaşarken, diğer kısımlar aşırı yüksek sıcaklıklar yaşar. Hamas rüzgarları yaz başında çöllerden güneye eserek ulusu yanan kum ve toza maruz bırakır; sıcaklıklar yaklaşık 50 ° C’ye yükselir. Nil barajı inşa edilmeden önce Nil Nehri Nil Vadisi’ni sular altında bıraktı ve toprağı doldurdu.

Mısır’ın iklimi ve coğrafyası, ülkenin tarihi ve tarihçesi ile yakından bağlantılıdır. Kendisini Afrika devleti olarak gören Mısır, bu özellikleriyle eşsiz bir konuma ve kültüre sahiptir ve dünyanın en eski medeniyetlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Mısır Hangi Kıtada?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com