Marketlerde etiket düzenlemesi olacak! Artık etiket fiyatları…

featured

Gıda Etiketlerinde Yapılacak Yenilikler ve Yasaklamalar

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 yılının ilk aylarında gıda sektöründe önemli düzenlemelerin yapılacağını duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıda ürünlerinde tüketiciyi etkileyen etiketlerde değişikliğe gideceklerini açıkladı. Yumaklı, gıda adlarının tüketiciye daha rahat ulaşabilecekleri bir formatta olacağını belirtti. Gıda etiketlerinde kafa karıştırıcı görsellerin kullanılmasına izin verilmeyeceğini vurguladı.

"Gıdaya Yönelik Çalışmalarımız" Yolunda

Bakan Yumaklı, Ulusal Gıda Kodeks Komisyonu Toplantısı'na katılarak marketlerde satılan bazı ürünlerin yasaklandığını duyurdu. Tüketiciyi yanıltıcı uygulamalara karşı her türlü yasal düzenlemeyi hayata geçireceklerini ve uygulamaya devam edeceklerini belirtti. Halkın güvendiği gıdaya yönelik çalışmalarına kararlılıkla devam edeceklerini ifade etti.

"Yasakladık" ve Gelecek Düzenlemeler

Bakan Yumaklı, gıda katkı maddeleriyle ilgili düzenlemelerde peynir helvası, saray helvası, çekme helva ve tahin helvası gibi ürünlerde renklendiricileri yasakladıklarını açıkladı. Aynı zamanda baklava, kaymak gibi ürünlerdeki tüm katkı maddelerinin kullanımını yasakladıklarını belirterek tüketicilerin yanıltılmasını engellediklerini ifade etti. Bakan, gelecek dönemde yeni düzenlemelerin de geliyor olacağını belirtti.

Etiket Düzenlemeleri ve Yeni Kurallar

Son Güncel haber sitesinde yer alan habere göre, gıda etiketlerinde yapılacak yeni düzenlemeler ile ilgili bilgi verildi. Bakan Yumaklı, Türkiye genelinde Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından denetimlerin devam ettiğini vurgularken, etiket düzenlemelerine ilişkin önemli kararlar alındığını aktardı. Yumaklı, ürünlerde sadece çilek aroması bulunan bir mamulde çilek görselinin kullanılamayacağını belirtirken, tüketicileri yanıltabilecek ifadelere izin verilmeyeceğini söyledi. Bitkisel margarinde "tereyağı keyfi" gibi ifadelerin kullanılmayacağını belirterek gelecek dönemde gıda etiketlerinde daha sağlıklı ve net bilgilerin olacağının altını çizdi.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

1
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Marketlerde etiket düzenlemesi olacak! Artık etiket fiyatları…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com