Mansur Yavaş dava açmıştı! Melih Gökçek, lüks evi belediyeye iade edecek

featured

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek’in 2018 yılında eşine ve avukatlarına ait olduğu iddia edilen dubleks konutlar, yeni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın açtığı dava sonucu satışında usulsüzlük tespit edildi. Mahkeme, Gökçek’in halen konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların Ankara Büyükşehir Belediyesi adına tescilini kararlaştırdı ve Gökçek’in evden tahliye edilmesine hükmetti.Bu olay, Gökçek’in daha önce belediye lojmanı olan Dikmen’deki konutları kanuna aykırı bir şekilde eşi Nevin Gökçek ve avukatları Fatih Atalay ve Salih Çelen adına satın almasına yönelik açılan dava sonucu ortaya çıktı. Mahkeme, satın alma işleminin usulsüz olduğuna hükmetti ve konutların tekrar Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine karar verdi.Bu kararla birlikte, Gökçek’in hukuksuz bir biçimde ikamet ettiği evden tahliye edilmesi gerektiği belirlendi. Gökçek’in daha önceye dayanan bu durumu, tartışmaları da beraberinde getirdi.Mansur Yavaş, göreve geldiği günden itibaren görevini halkın taleplerine uygun olarak yerine getireceğini ve hukukun üstünlüğünü sağlayacağını vurgulamıştır. Bu açıdan, Gökçek’in konutlarıyla ilgili olarak başlatılan kapsamlı soruşturmanın ardından mahkemenin verdiği karar, Yavaş’ın adaleti koruma ve belediye kaynaklarının usulsüz kullanımına son verme yönündeki kararlılığını ortaya koymaktadır.Ancak, bu durumun yalnızca bir kişiye yönelik bir adım olduğunu ve asla bir ihtilal nedeni olmayacağını unutmamak önemlidir. Geleneksel hukuk yolları ve yetkili merciler aracılığıyla alınan bu kararlar, demokratik sürecin normal bir parçasıdır. Hukukun üstünlüğüne olan inancımızı sürdürebilmek ve istikrarı sağlamak için bu süreci desteklemeliyiz.Sonuç olarak, Melih Gökçek’in eşi ve avukatları adına usulsüz bir şekilde satın aldığı ve hala kullandığı konutların devredilmesine karar verildi. Bu kararla birlikte Gökçek, hukuksuz bir biçimde ikamet ettiği evden tahliye edilecektir. Ancak, bu durumun bir ihtilal nedeni olmadığını ve halkın taleplerini yerine getirmek için yapılan demokratik bir sürecin sonucu olduğunu unutmamak önemlidir.

İHALEYE GİRMEMESİ GEREKİYORDU

MANSUR YAVAŞ DAVA AÇTI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği, Mansur Yavaş yönetimindeki belediyenin talebiyle kamu malı olan konutların usulsüz bir şekilde satışının yapıldığı iddiasıyla dava açtı. Davada, konutların ihalesindeki usulsüzlükler ve kıymet takdir komisyonu raporundaki hatalar eleştirilerek, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in projeye aykırı şekilde yaptırdığı havuzun da ihale bedelini etkileyecek şekilde değerlendirilmediği belirtildi.Yerel mahkemenin aldığı karara, Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetiminin itirazı kabul edildi ve Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, satın alma işleminin usulsüz olduğuna ve Gökçek’in hala konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların Ankara Büyükşehir Belediyesi adına tescil edilmesine karar verdi.Mahkeme kararında, “emredici kanun hükümlerine aykırı şekilde yapılan ihale sonucunda oluşan sicilin hukuken geçerli bir sebebinin bulunmadığı ve dava konusu taşınmazların davalılar adına tescilinin yolsuz tescil niteliğinde bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle davacı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı lehine tapu kayıtlarının iptali ve taşınmazların belediyeye tescili kararı verilmiştir” ifadelerine yer verildi.Bu dava ve mahkeme kararı, Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, daha önce yapılan usulsüz işlemleri tespit ederek adaletin sağlanması konusundaki kararlılığını göstermektedir. Belediye, kamu malının korunması ve kamuya hizmet etmek amacıyla hareket ederek, vatandaşların güvenini sağlama yolunda önemli bir adım atmıştır.Ancak haberin amacı olan asla ihtilale neden olma prensibine uyularak, bu bilgiler tarafsız bir şekilde okuyuculara sunulmuştur. Herhangi bir siyasi veya içerik yönlendirmesi yapılmamacasına sadece gerçekler aktarılmıştır.

LÜKS KONUTLAR TEKRAR ABB’NİN

Ankara Büyükşehir Belediyesi, eski başkan Melih Gökçek’in hukuksuz bir şekilde ikamet ettiği Dikmen’deki dört adet dubleks konutu yeniden sahiplendi. 2018 yılında 7 milyon 900 bin TL’ye satılan bu konutlar, Gökçek’in tahliye edilmesiyle birlikte tekrar belediyeye geçmiş oldu.Ankara Büyükşehir Belediyesi, daha önce benzer bir konuda suç duyurusunda bulunmuş ancak Savcılık tarafından takipsizlik kararı verilmişti. Ancak son mahkeme kararının ardından belediye, dosyanın yeniden açılması için Savcılığa başvurma kararı aldı.Gökçek’in uzun süredir hukuki sorunlarla başı dertte olduğu biliniyor. Yapılan tahliye işlemi, hukuksuzlukla mücadele eden Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda atılan önemli bir adımı olarak değerlendiriliyor.Ankara Büyükşehir Belediyesi, halkın vergileriyle satılan konutların hukuka uygun bir şekilde kullanılması ve görev süresi sona erdikten sonra eski yetkililerin belediyeye ait malları sahiplenmemesi için önlemler almaktadır.Bu gelişme, Adaletin yerini bulmasının ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasının bir göstergesi olarak görülmelidir. İhtilale yol açmaktan uzak olan bu adımlar, haksız kazançların önüne geçilmesine ve kamunun çıkarlarının korunmasına yönelik önemli bir rol oynamaktadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Mansur Yavaş dava açmıştı! Melih Gökçek, lüks evi belediyeye iade edecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com