Kordon Kanı Saklama

featured

Kordon kanı saklama, hamilelik sırasında veya doğumdan sonra bebeğinizi bekleyen birçok yeni heyecan verici deneyimden biridir. İyi bir kordon kanı saklama şirketi, bebeğinizin hayatını kurtarabilecek çok sayıda tıbbi koşulda kullanılacak olan hematopoetik kök hücrelerini içerir. Bu hücreler, sizin ve eşinizin genetik özelliklerinin birleşiminden oluşur ve gelecekte birçok tıbbi zorlukla başa çıkmak için kullanılabilir. Kordon kanı saklama, gelecekte bebeğinizin sağlığı için bir yatırımdır ve çeşitli avantajlara sahiptir. Bunların arasında ömür boyu saklama garantisi, hızlı ve güvenli işlem ve en son teknolojilerin kullanılması yer alır. Bebeğinizin geleceği için en iyi yatırımı yapmak için kordon kanı saklama hizmetlerimizden yararlanın.

Kordon Kanı Saklama Neden Önemli?

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri… Günümüzde birçok insan, son zamanlarda bilimin ve teknolojinin ilerlemesinden güç alarak gelecekte yaşanabilecek ve başımıza dert açacak hastalıkların tedavisi için yeni yollar arıyor ve uyguluyorlar.

Kordon Kanının Özellikleri

Kas, sinir ve kan hücreleri gibi hücrelere dönüşebilen kordon kanı, zengin kök hücreleri içerisinde barındırıyor. Kalıtsal ve genetik hastalıkların, küçük yaşlarda tedavi edilebilmesine imkân tanıyor. Kordon kanı saklama bankaları artık her ülkede kurulmaya ve sağlık bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla teşvik edilmeye başlandı.

Kordon Kanı Saklama Tarihi

Kordon kanı saklama kapsamında, 1980 yılında bir grup bilim insanının kordon bağında bulunan zengin kök hücreleri keşfetmesi, günümüze kadar diğer devletlerinde bu araştırmaya destek vermesiyle gelişmiş, araştırmaya dahil olan diğer bilim insanlarının daha farklı buluşlarıyla şu an ki son şeklini almıştır. Halen daha geliştirilmekte ve daha detaylı araştırmaların yapıldığı kordon kanı sayesinde ileri ki günlerde kullanımı yaygınlaşarak, herkesin kolaylıkla ulaşabileceği ve saklayabileceği bir tedavi yöntemi olacaktır.

Kordon Kanı Saklama Ücreti Ne Kadar?

Kordon kanı saklama son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş ve birçok aile, bebeklerinin ileride kök hücre tedavisiyle iyileşebilme imkanını göz önüne alarak, Kordon kanı saklama ücreti 2022 fiyatlarını araştırmaya başlamış ve birçok makale okuyup konu hakkında bilgi edinmeye çalışmışlardır. Ortalama olarak aylık 1000-1500 Amerikan doları ve her bir yıl için ciddi miktarlarda ücret talep edilmekte. Dünyada şu an için 150 000 adet kordon kanı muhafaza ediliyor ve yaklaşık bütçe 300.000.000 Amerikan dolarını buluyor.

Kordon Kanı Kaç Yıl Saklanabilir?

Teknolojinin ve bilimin ilerlemesinden dolayı kordon kanı ortalama 15 yıl kadar saklanabiliyor. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı kordon kanı Bankası yeni teşvikleri ile ve yaptığı bazı projeler ile kordon kanının saklanması için vatandaşları bilgilendiriyor. Bakanlık haricinde özel hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının da bu kapsamda vermiş olduğu hizmetlerden insanlar yararlanabiliyor.

Kordon Kanını Saklamak Mantıklı Mı?

Son dönemlerde genel olarak duyduğumuz ve sıkça kulağımıza gelen, özellikle çocukluk dönemlerinde ne çok karşılaşılan lösemi, bir diğer adı ile kan kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Kalıtsal ve genetik bazı hastalıkların tedavisinde kullanılması öngörülse de saklanan kök hücre vücudun daha önceden ayrılmış bir parçası olduğundan dolayı, hastalıklı kök hücre ile tedavi tercih edilmemektedir. Sadece, daha sonradan hücrelerde bozukluk olan hastalıklarda kullanılması daha uygun olacağı değerlendirilmektedir. Kordon kanı saklanmasından bugüne kadar toplam iki adet kordon kanı kullanılmış ve başarılı bir şekilde nakil gerçekleşmiştir. Altı bine yakın hasta, kan bağışçıları tarafından verilen kök hücreler sayesinde tekrar sağlıklı hayatlarına kavuşmuşlardır.

Kordon Kanı Saklama Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Çocukluk çağında daha ön planda olan, lösemi ve lenfomaları, kemik iliği hastalıkları, kalıtsal kan hastalıkları; Akdeniz anemisi vb., kanser hastalıkları; ALL, AML, CLL, retinoblastoma, metabolik düzensizlikler gibi hastalıklarda, kök hücre tedavisinin kullanımı diğer kullanımlara göre, oransal olarak daha etkili olduğundan dolayı tercih edilmektedir.

Kordon Kanı Saklama Yorumları

Kordon kanı saklama hususunda bir diğer önemli bilgi ise; Hastalıklarda ve kullanılan kök hücre tedavilerinde özellikle kemik iliği nakillerinde doku uygunluğu 6\6 istenir iken kordon kanı nakillerinde bu oran 6\5 hatta 6\4’lere kadar düşmektedir. Nakil sonrasında tedavinin başarı oranları bu sayede çok yüksek olmaktadır. Kemik iliği belli bir yaş grubundan alındığı için bazı radyasyon ve ilaç türlerine maruz kalmıştır. Kordon kanı doğal olarak ilk andan itibaren saklandığı için, hiçbir kimyasala veya radyoaktif elemente maruz kalmamış hücrelerdir. Bu sebeple en çok tercih sebebi olmasında ki temel budur.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Kordon Kanı Saklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com
Portobet Giriş