Komana Antik Kenti’nde 5 Bin Yıllık tarihe ulaşılıyor

featured
Vali Numan Hatipoğlu ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Komana Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Burcu Erciyas’tan bilgi aldı.
5 bin yıllık tarihe ışık tutacak kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Numan Hatipoğlu, kazı sürecinden büyük bir heyecan duyduğunu söyledi. Komana kazılarının hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Vali Hatipoğlu, “Her geçen gün yeni buluntular ortaya çıkıyor ve heyecan içerisindeyiz.Yaklaşık 5 bin yıllık bir tarihin izlerini taşıyan bölgede Tokat’ın tarihi açısından büyük bir önem taşıyan kazıya şahitlik etmiş oluyoruz. Komana Kenti’nin tamamen tüm varlığıyla ortaya çıkması yine bu bölgede bulunun Gümenek Millet Bahçesi ile  birlikte bir bütün halinde Tokat turizmine ve tarihine de katkı sağlayacaktır. Önümüzdeki süreç içerisinde burayla ilgili Sayın Belediye Başkanımızla birlikte bazı planlamalar içerisinde bulunacağız.  Hem kazı alanının gezilebilir hale getirilmesi hem ortaya çıkan eserlerin orada yine kısmı olarak teşhir edilmesi bizim bölge turizmimize ve bölge insanımıza  önemli hizmetlerimizden birisi olacak.” dedi.
Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Burcu Erciyas,  Komana Antik Kenti’nde Roma dönemine dair önemli verilere ulaşıldığını söyledi. Bu yıl devam eden kazı çalışmalarında sokak dokusu ve konutlar, büyük bazilika planlı büyük bir yapı, askere ait olduğu düşünülen yangın geçirmiş bir evin ortaya çıkarıldığını kaydeden Prof. Dr. Erciyas, “Yangın geçirmiş evden elde edilen veriler 3. yüzyılda Komana’daki sosyal, ekonomik ve askeri yapının anlaşılmasında büyük katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Komana Antik Kenti’nde 5 Bin Yıllık tarihe ulaşılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com