takip et takip et
Manşet

28 Mayıs 2019 - 16:14:36

Kalemin Bereketi Hat ve Tezhip Sergisi Tokatlı Sanatseverlerle Buluşturuldu

Vali Dr. Ozan Balcı, Albaraka “Kalemin Bereketi” Hat ve Tezhip Sergisi açılışına katıldı

Tokat Şehir Müzesinde düzenlenen açılışa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ, Albaraka Türk Tokat Şube Müdürü Ömer Köylü, protokol mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergi açılışı, protokol konuşmalarının ardından İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin duası ve kurdele kesimi ile gerçekleştirildi.

Sergilenen eserler arasında klasik Türk sanatlarının en eski ve en özel dallarından biri olan tezhip eserleri de yer alıyor.

“Sanat Milletlerin Ruhunu Yansıtır”

10 Haziran tarihine kadar sanatseverleri ağırlayacak olan Sergi’nin açılışında bir konuşma yapan Vali Dr. Ozan Balcı, ”Bunlar bizim klasik, geleneksel sanatlarımızdır ama sanat deyip geçemeyiz. Avukat yazı yazarken ne yapıyor? Kalemi mürekkebine bandırıp yazıyor. Kalem aslında bir milletin maddi dünyasıdır. Asırlar boyunca biriktirdiği kültürü, irfanı o mürekkeple geleceğe bırakıyor. Kısaca bunlar milletin ruhu. Sanat olmanın ötesinde bir şey. Süsleme sanatı da Türkiye’de, Osmanlıdan beri Selçukludan beri meşhurdur. Bunlar bizim ne kadar yüksek kültüre sahip olduğumuzun göstergesidir. Bilgiye sahip olanlar ancak yüksek kültüre sahip olur. Bu bizim geçmiş dönemimizde ne kadar nitelikli bilgide olduğumuzun göstergesidir. Bu bilgiye sahip olmanın göstergesi ise ortaya yüksek kültür koymaktır. Biz buradan ders alacağız, geleceğe ilişkinde yenilenmemiz lazım. Daha yüksek kültürlere eserler vermemiz lazım.”dedi.

“Sanat Hayatın Çok Ötesinde Bir Dünya”

Sanatın sadece hobilerden ibaret olmadığını bunun yanı sıra birçok alanın ortaya çıkması için sanata ihtiyaç duyduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Sanat sadece hoşça vakit geçirmeye yarayan bir şey değil. Sanat sanayinin arka bahçesidir. Yani şu gördüğümüz telefon bir sanat harikasıdır. Sanat olmadan bunu yapamazsınız. Sadece teknoloji değil sanayi de gelişemez. Sanat aynı zamanda insanların hayal dünyasını açar. Merak duygusunu ortaya çıkarır. Muhayyilemizi güçlendirir ve algımızı genişletir. Bu yüzden sanat deyip geçemeyiz. 2023 Tokat projemizde kültür ve sanat başlığı altında birçok çalışma yapıyoruz. Sanat olmadan millet olmaz ancak kabile olursun eğer sanatın varsa millet olabilirsin. Kültürün varsa millet olabilirsin ki yarınlara bir şeyler bırakasın.” dedi.

????????????????????????????????????

“Tokat’ın Her Köşesi Sanat”

Tokat’ın sanatla iç içe bir şehir olduğunu ifade eden Vali Dr. Balcı, “Dünya’da devletler bilim, kültür, sanat adamlarını hep desteklemiştir. Bizim devletimiz tarih boyunca sanat insanlarına ayrı bir kıymet vermiştir. Tokat’ı da bilime, sanata, kültüre dost bir il olarak kabul ediyoruz. Tokat şehir olarak, kültür olarak demlenmiş rafine bir şehir. Antik dönemlerden Danişmendilere, Selçuklulara, Osmanlıdan günümüze kadar gelen nitelikli insanların yaşadığı şehirdir. 15. yüzyılda yapılan eserlere baktığımızda ecdadımızın iyi bir sanat anlayışı varmış, diyorum. Teknolojinin gelişmediği dönemlerdeki eserlerine bakarken bile şapka çıkarırsınız. Alipaşa caminin kapısına, minberine hatta mihrabına kadar, Takkeciler caminin kapısına minberine mihrabına kadar hepsi bir sanat harikası. Kültüre, sanata da daha çok destek vermemiz lazım. Sanat iyilik ve güzellik merhamet, adalet duygusunun artması için Allah’a yapılan dua gibidir. Tüm hemşerilerimize iftardan sonra gelin çocuklarınızla hoşça vakit geçirin diyorum.” dedi.

Sergi açılışından sonra Vali Dr. Ozan Balcı ve davetliler sergiyi gezerek, hat ve tezhip eserler hakkında bilgiler aldılar.

Vali Dr. Ozan Balcı, Şehir Müzesinde bulunan çocuklarla bir süre sohbet ederek, çocuklara kitap hediye etti.


Kaynak

http://tokat.gov.tr/kalemin-bereketi-hat-ve-tezhip-sergisi-tokatli-sanatseverlerle-bulusturuldu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR