Japonya Hangi Kıtada

featured

Japonya: Asya Kıtasında Bulunan Volkanik Bir Ada Devleti

Asya kıtasında yer alan volkanik ada devleti Japonya, Tokyo şehri ile başkentidir ve aynı zamanda en büyük şehridir. Tokyo aynı zamanda ülkenin en büyük şehri konumundadır. Japonya, toplam 6.852 adadan oluşan bir ada grubundan oluşmaktadır ve dünyanın en büyük onuncu nüfusuna sahiptir, yaklaşık 127 milyon nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.

Japonya’nın Ada Yapısı

Ülkenin kara alanının %97’sini oluşturan Hokkaido, Honshu, Şikoku ve Kyushu adaları, Japonya’nın en büyük adalarıdır. Bu dört ada, ev adaları olarak anılmaktadır. Japonya’nın Japonca adı olan “Nihon”, “Yükselen Güneş Ülkesi” anlamına gelmektedir. Ülkede 11 tanınmış dil bulunmasına rağmen, ulusal dil Japonca’dır. Anayasal bir monarşinin bulunduğu ülkede, 1989 yılından beri İmparator Akihito iktidarda bulunmaktadır.

Japon Ekonomisi ve Endüstri

Japonya, eğitim sistemi ve işgücüne olan katkısı ile dünyanın en iyi ülkelerinden biri konumundadır. Dünyanın dördüncü büyük ihracatçısı ve ithalatçısı olan Japonya, planlı ve teknoloji odaklı endüstrilere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ülkede düşük işsizlik oranı ve düşük vergi oranları bulunmaktadır. Otomotiv endüstrisi, tarım ve balıkçılık gibi sektörler de ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca, Japonya turizm açısından da güçlü bir potansiyele sahiptir ve yılda milyonlarca turist ağırlamaktadır.

Japonya’da Doğal Afetler

Ülke, 108 aktif yanardağa ve sık sık meydana gelen tsunamilere ve depremlere sahiptir. Bu durum ülkeyi, dünyada en yüksek afet riski olan ülkelerden biri yapmaktadır. Tarihsel olarak büyük depremler yaşamış olan Japonya’nın, doğal afetlere karşı sürekli hazır olması gerekmektedir.

Asya Kıtası

En yüksek nüfusa sahip olan Asya kıtası, yeryüzündeki en büyük kıtalardan biridir. Ayrıca, dünya nüfusunun %60’ını temsil eden 4,5 milyar nüfusa sahiptir. Kuzeyde Arktik Okyanusu, güneyde Hint Okyanusu ve doğuda Pasifik Okyanusu ile çevrili olan Asya, dünya dinlerinin birçoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Ekonomik olarak gelişmiş olan Asya, yüksek nominal GSYH’ye sahip ülkeleri barındıran bir kıtadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Japonya Hangi Kıtada

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com