İşte Doğadaki En İyi D Vitamini Kaynağı

featured

Doğanın en iyi D vitamini kaynağını keşfedin! Güneş ışığı, D vitamini almanın en doğal ve etkili yollarından biridir. Güneşe maruz kalmak, vücutta D vitamini sentezini artırır ve kemik sağlığının yanı sıra bağışıklık sistemini destekler. Günlük olarak güneşe çıkmak veya açık havada egzersiz yapmak, D vitamini seviyenizi artırmanın harika bir yoludur. Ancak, dikkatli olun ve güneşe maruz kalmadan önce SPF içeren bir güneş kremi kullanmayı unutmayın. Ayrıca, D vitamini içeren yiyecekler de alabilirsiniz. Yumurta, somon, ton balığı gibi yağlı balıklar, süt ürünleri ve portakal gibi narenciye meyveleri, D vitamini bakımından zengin kaynaklardır. Sağlıklı D vitamini seviyelerini korumak için dengeli bir diyet ve güneş ışığına maruz kalmaya özen gösterin.

Doğadaki En İyi D Vitamini Kaynağı

Doğal yapısında D vitamini içeren besinler sınırlıdır. Dolayısıyla “D vitamininin doğal kaynağı nedir?” sorusunun cevabı hayvansal kaynaklar açısından cevaplanabilir.

Yağlı balıklar

Alabalık, somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıkların eti ve karaciğeri D vitamini açısından yüksektir. Özellikle somon, mükemmel bir D vitamini kaynağıdır. 100 gram somon, 526 IU D vitamini içerir. Balıklar D ve A vitaminlerini karaciğerlerinde depolar.

Ringa balığı ve sardalya

Ringa balığı ve sardalya, küçük balıklar olmalarına rağmen iyi bir D vitamini kaynağıdır. 100 gram taze ringa balığı yaklaşık 216 IU D2 vitamini sağlar.

Ton balığı

Konserve ton balığı da saklama ve taşıma kolaylığı açısından sıklıkla tercih edilmektedir. 100 gramında yaklaşık 268 IU D vitamini bulunur.

Yumurta

Yumurtanın sarı kısmı, 37 IU’ya kadar D vitamini içerir. Yumurta sarısının içerdiği D vitamini miktarı, maruz kaldığı güneş ışığı miktarı ve yumurta sarısının içerdiği D vitamini ile ilişkilidir.

Mantarlar

Mantarlar, tıpkı insanlar gibi güneş yoluyla D vitamini sentezleyebilirler. Ancak, insan vücudunun D vitamininden istenen faydaları alabilmesi için D3 vitaminine ihtiyacı vardır. Bu nedenle, mantarlardan elde edilen D2 vitamininin etkisi D3 vitamini kadar büyük değildir.

Vitamin İçeren Meyve ve Sebzeler

Bitkisel D vitamini kaynakları çok sınırlıdır. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, sebzeler arasında brokoli ve havuçta, meyveler arasında elma ve muzda, badem, mercimek ve tam tahıllı ekmeklerde eser miktarda D vitamini bulunur.

D Vitamini İle Güçlendirilmiş Gıdalar

D vitamini kaynakları hayvansal kaynaklar olduğu için vejeteryan diyetlerinde bu vitamini eksik kalmaması için bazı besinlere D vitamini takviyesi yapılır.

İnek Sütü

İnek sütü, kalsiyum, fosfor ve riboflavin gibi vitamin ve mineraller açısından zengindir. D2 vitamini takviyeli çeşitlerinde ortalama 237 ml’de 115-130 IU D vitamini bulunur.

Soya Sütü

İnek sütünü tercih etmeyen kişiler soya sütünden 237 ml’de 107-117 IU D vitamini alabilirler.

Portakal Suyu

Bazı ülkelerde, laktozu veya süt şekerini sindiremeyen veya süt alerjisi olan kişiler için portakal suyu D vitamini ile takviye edilmiştir. 237 ml’de 100 IU’ya kadar D vitamini içeren ürünler bulunur.

Müsli ve Yulaf Ezmesi

Güne müsli ve yulaf ezmesi ile başlamayı tercih edenler 78 gr’lık bir üründen 54-136 IU D vitamini alabilirler. Diğer güçlendirilmiş alternatiflere göre daha düşük olmasına rağmen tahıl ve yulaf ezmesi tüketimini artırmak daha kolaydır.

Doğal D Vitamini Kaynağı Nedir?

Güneş tarafından sentezlenen D vitamini doğal olarak vücutta üretilir. Güneşle temas ettiğimizde, cildimiz güneş ışınlarından gelen 7-dehidrokolesterol adlı bir maddeyi kolekalsiferol adı verilen D vitamini prekürsörüne dönüştürür. Daha sonra bu prekürsör karaciğere ve böbreklere giderek aktif D vitamini formuna dönüşür.

Ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle güneşe doğru açıyı alamama sorunu yaşanır ve bu da D vitamini eksikliğinin yaygın olmasına neden olur. Eğer D vitamini eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, kan seviyenizi kontrol ettirmeniz ve uygun bir beslenme programı izlemeniz veya diyet takviyeleri kullanmanız önerilir.

Besin takviyesi olarak alınabilen C vitamini hakkında bilgi almak için C vitamininin faydaları hakkında bilgilerin yer aldığı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

*Bu ifadeler bir hekim tavsiyesi yerine geçmez. Ek gıdaların amacı herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek değildir. Ayrıntılı bilgi için bir sağlık uzmanına danışın.

Dikkat: Bu metin, tüketicilere konu hakkında tarafsız bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

İlgili Yazılar

  • Sağlık Ocağı Doktor Maaşları Ne Kadar?
  • Altın ve Dolar’da Dengeler Değişiyor
  • Dekort Nedir, Ne İşe Yarar?
  • Okullara Yapılan Bağış ve Yardımlar için Nereye Başvurulur?
  • Lise Öğrencilerine Burs Yardımı

Video: D Vitamini Kaynakları

İlgili Yazılar:

  • Boyun Fıtığı Ağır Kaldırma
  • Cilt Sarkmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
İşte Doğadaki En İyi D Vitamini Kaynağı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com