İnsanlık tarihinde belki asırda bir görülebilecek büyük bir sıkıntıyla karşı karşıyayız

featured

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını malum olduğu üzere ülkemizde de, en çok da belli sabit geliri olmayan, zaten Pandemi Süreci öncesinde de sıkıntılar yaşayan esnaf sanatkârımızda, ekonomik olarak ciddi olumsuz etkisini göstermektedir. Esnaf ve Sanatkâr camiası olarak tüm iş kollarında bu süreçten olumsuz etkilendik. Devletimizin Esnaf ve Sanatkârımıza yaptığı Kira desteği ve hibe olarak verilecek olan destekler için teşekkür ediyoruz. Bununla beraber bu yeni tedbirler çerçevesinde salgının başladığı günden buyana çalışamaz hale gelmiş, özellikle belli bazı sektörlerdeki esnaf ve sanatkârımız, Kooperatiflerimizden kullanmış olduğu kredilerin geri ödemelerinde ciddi güçlükler yaşamaktadır. Verilen bu desteklerin kredi taksitlerini karşılaması mümkün değildir. Bu anlamda özellikle hiç çalışamayan başta okul servisleri, servis aracı işletmecileri, kahvehane, kıraathane, okul kantinleri, kafe, pastane, paket servis imkânı olmayan restoranlar gibi meslekleri yapan esnaf ve sanatkârımız ve yanlarında istihdam ettikleri insanlar cidden zorluk içindedirler. Bunun dışında iş kapasitesi düşen ve işyerleri kira olan, yanlarında çalıştırdığı insanların ücretlerini karşılamak durumunda olan esnaf ve sanatkârımızda, cirolarının düşmesi nedeniyle kredi ödemelerinde sıkıntı çekmektedirler. Ödenememiş taksitler Yeni kredi kullanmalarına da engel teşkil etmekte bu anlamda geliri düşen veya hiçbir geliri kalmamış bu kitleye, kullandıkları krediler takibe intikal etmeden bir an önce ötelenmesi gerekmektedir. İlk Öteleme süresi bittikten sonra bugüne kadar takibe intikal edenlerin de dâhil edilerek Yeni bir erteleme ivedilikle gündeme alınmalıdır 25.000 TL limitli krediler de dâhil Ödeme imkânı olanlar ödesin. Ödeme imkânı olmayanların ise kendi talepleri doğrultusunda hiç değilse en az bir yıl kadar kredi taksitleri ötelenmelidir. Mümkünse bu öteleme geriye kalan taksitlerin üzerine yayılma şeklinde değil, kredinin bitiş tarihi itibarı ile normal ödeme periyodunda Ödeme imkânı sağlanmalıdır.
Evini geçindirmek gündelik ihtiyaçlarını temin etmek derdinde olan esnaf ve sanatkâr en azından bir de kredi taksitini nasıl ödeyeceğim düşüncesinden kurtarılmalıdır.
Öte yandan resmi gazetede yayınlanan 2021 yılında da %50 faiz indirimi kararı cumhurbaşkanımızın 29-12-2020 tarihinde 3340 Karar Sayısı ile yayınlanan Kararnamesi yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi hem daha önceden Kullandırılan krediler hem de yeni yılda kullanılacak kredilerinde hazine desteği %50 olarak uygulanacaktır.
Bir başka husus da başta kamu kurumlarının kiracısı olan esnaflara bu anlamda ödeme kolaylığı sağlamalıdır. Esnaf ve sanatkâr normal işlerine dönene kadar talep edenlerin kiraları ertelenmeli, özel mülk sahipleri de özellikle küçük esnafa kiraladıkları iş yerlerinin kiralarında imkânları dâhilinde bir iyileştirme yaparak işler normale dönene kadar kiracılarına destek olmalıdır.
Her zaman Devletinin yanında olmuş bu fedakâr kitle kendi maişetini kazanmış etrafına faydalı olmuş hem kendini istihdam etmiş hem de yanında çalıştırdığı insanlarla istihdama katkıda bulunmuş devletine yük olmamış bilakis yük almış esnaf ve sanatkâr, bu dönemde her zaman hizmetinde olduğumuz Devletimizden esnaf ve sanatkârımız adına bu destekleri beklemekteyiz.
Hiç şüphesiz devletimiz güçlüdür. Her müşkülünde her ihtiyaç sahibinin yanında olmuştur. Bir milli dayanışma ruhuyla Devlet Millet kenetlenerek inşallah bunuda aşacağız. Bu günlerde geride kalacak. Milletimizden özellikle bu dönemde alışverişlerinde işleri daralan küçük esnaflarımızı, yerel işletmeleri tercih etmeleri zor günlerde milletçe nasıl kaynaştığımızın bir birimizin derdiyle hemhal olduğunuzun da müşahhas bir göstergesi olacaktır.
Bu zor dönemde en başından buyana salgınla mücadelede canlarını ortaya koyarak görevlerini eksiksiz yerine getirme gayretinde mesai sarf Eden başta sağlık çalışanları olmak üzere, hayatını kaybedenlere Allah’(cc) tan rahmet diliyoruz.
Hali hazırda gece gündüz demeden çalışanların koşturanların gayretlerine Emeklerine teşekkür ediyor, Bizlerinde kurallara uyarak bu çalışanlara yardımcı olmamız gerektiğini, başta kendi sağlığımızı korumak ve başka insanlara da bulaştırmamak düşüncesi hassasiyetiyle davranmamız gerektiğini ifade ediyor, Yüce Allah’tan bu salgından insanlığı bir an evvel kurtarması dileklerimizle, 2020 yılını bitirip 2021’e girdiğimiz şu günlerde geçtiğimiz yılda yaşadığımız tüm sıkıntılardan kurtulmayı, 2021’in başta Esnaf ve Sanatkârmız olmak üzere milletimize memleketimize tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, Herkesin yeni yılını tebrik ediyor, Saygı, Sevgi ve Muhabbetlerimizi sunuyorum.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
İnsanlık tarihinde belki asırda bir görülebilecek büyük bir sıkıntıyla karşı karşıyayız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com