İngiltere’nin Başkenti Neresidir?

featured

İngiltere genellikle yanlışlıkla Birleşik Krallık veya Büyük Britanya olarak anılır. Ancak Birleşik Krallık’ın bir ülkesidir ve sınırlarını İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler dahil diğer ülkeler dahildir. İngiltere, Büyük Britanya adasının % 12,5’ini kaplar ve Scilya Adaları gibi diğer birkaç küçük adayı içerir. Ülke, nüfusun % 83’ünden fazlasını oluşturan 53 milyondan fazla nüfusa sahiptir. Nüfusun çoğunluğu Londra ve ülkenin diğer büyük sanayi bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Londra, İngiltere’nin başkenti ve hem İngiltere’nin hem de Avrupa Birliği’nin en büyük metropol alanıdır.

İngiltere'nin Başkenti Neresidir?
İngiltere’nin Başkenti Neresidir?

Londra

Londra sadece İngiltere’nin başkenti değil, aynı zamanda Birleşik Krallık’ın en kalabalık şehridir. Thames Nehri üzerinde yer alır ve iki bin yıldan fazla bir süredir önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Londra, sanat, eğitim, eğlence, finans, ticaret ve medya alanlarında önde gelen uluslararası şehirlerden biridir. Dünyanın en büyük finans merkezi olarak kabul edilir ve GSYİH’ya göre dünyanın en büyük beş metropolü arasındadır. Aynı zamanda dünyadaki herhangi bir şehrin en fazla sayıda uluslararası ziyaretçisini alır. Londra aynı zamanda dünyadaki diğer şehirlerden daha fazla uluslararası şirket ve milyarderle favori bir yatırım merkezidir. Londra farklı bir nüfusa sahiptir ve bölgede 300’den fazla dil konuşulmaktadır.

Londra Coğrafyası

Londra, İngiltere’nin dokuz bölgesinden biridir ve şehrin metropol alanının çoğunu kapsar. Büyük Londra yaklaşık 611 mil karelik bir alanı kaplar ve yaklaşık 7,2 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Londra Metropol Alanı toplam 3.900 mil karelik bir alana sahiptir. Modern Londra, ana coğrafi özelliği olan Thames çevresindeki alanı kaplar. Thames Nehri kasabayı güneydoğudan doğuya geçer. Londra ılıman bir deniz iklimi yaşar ve yağmurlu bir şehir olmasına rağmen Roma ve New York gibi şehirlerden daha az yağış alır. Sıcaklıklar -16,10 ° C ile 38,10 ° C arasında değişen aşırıdır. Kışlar serin, bulutlu ve nemliyken, yazlar genellikle ılıman ve ılıktır.

Ekonomi

Londra, Birleşik Krallık’ın toplam GSYH’sinin yaklaşık% 20’sini oluştururken, Büyük Londra metropol alanı Birleşik Krallık’ın GSYH’sinin yaklaşık% 30’unu oluşturmaktadır. Şehrin beş büyük iş bölgesi vardır. Finans sektörü iki bölgede kuruludur: şehir ve Canary Warf. Londra, Cumhuriyetin çöküşünden sonra 1795’ten beri dünyanın önde gelen finans merkezi olmuştur. Finans sektörü Londra’nın en büyüğüdür ve finansal ihracat, sektörü Birleşik Krallık ödemeler dengesine en büyük katkıda bulunan sektör haline getirmektedir. Londra aynı zamanda önde gelen bir turizm merkezidir ve 2015 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen şehri olarak sıralanmıştır. İngiltere’deki turizm sektörünün Londra’da 400.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Londra aynı zamanda ekonomik büyümeye önemli ölçüde katkıda bulunan Sanat, Ticaret ve eğitimde lider bir şehirdir.

Yönetim

Londra yönetiminin iki seviyesi vardır: şehir çapında ve yerel seviyeler. Büyük Londra Otoritesi şehir genelindeki yönetimden sorumluyken, yerel yönetim 33 birimlik yetkililer tarafından yönetilmektedir. Büyük Londra Otoritesi, yürütme yetkisini kullanan belediye başkanı ve yürütmenin faaliyetlerini denetleyen Londra Meclisi’nden oluşur. Yerel yönetim, 32 Londra ilçesinden ve London City Corporation’dan oluşur. Yerel yönetim, planlama, çöp toplama ve sosyal hizmetler gibi yerel hizmetleri yönetmekten sorumludur.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
İngiltere’nin Başkenti Neresidir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com