İkinci el araç satışında yeni dönem! Bakan Bolat’dan açıklama

featured

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomotiv sektöründe gerçekleşen piyasa bozucu faaliyetler, haksız fiyatlandırma ve stokçuluk gibi konulara ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Bakanlığın ilgili birimleri tarafından yürütülen çalışmaların hassasiyet ve kararlılıkla devam edeceğini ifade eden Bakan Bolat, vatandaşların otomotiv piyasasında yaşadıkları mağduriyetin önlenmesinin Bakanlık için son derece önemli olduğunu vurguladı. Bu çerçevede, arz ve talep dengesizliği oluşturma çabalarına karşı da aktif şekilde mücadele edilecektir. Bakanlık, otomotiv sektöründeki bu sorunları çözmek adına gerekli tüm adımları atmaktadır.

https://i2.milimaj.com/i/milliyet/75/770×0/64bf98ab86b24422ec9b7050.jpg

Ticaret Bakanlığı, son açıklamasında İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılan düzenlemeler ve cezalar hakkında bilgi verdi. Bakanlık, 6 ay içinde 6 bin kilometrenin üzerinde olan ikinci el araçların ticaretine yönelik olarak toplamda 51 milyon 920 bin 782 TL idari para cezası uygulandığını ifade etti. Yapılan değişikliklerle birlikte sıfır araçlara ulaşmayı zorlaştırıcı faaliyetlerde bulunan yetkili bayilerin ikinci el yetki belgelerinin iptal edilebileceği belirtildi. Bu düzenlemeye uymayan 14 yetkili bayiye toplamda 66 milyon 879 bin TL idari para cezası uygulanarak, 9 bayinin yetki belgesi iptal edildi. Bu denetimler sonucunda, 2023 yılında otomotiv sektöründe haksız fiyat artışı ve stokçulukla mücadele kapsamında Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda toplamda 118 milyon 799 bin 782 TL idari para cezası uygulandığı belirtildi. Üretici tarafından belirlenen tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde araç ilanı verilmesini kısıtlayan bir düzenleme yapıldığı ve bu düzenlemeye aykırı ilan başına 300 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanabileceği belirtildi. Bu kısıtlamaya uymayanlar hakkında ise toplamda 35 milyon 447 bin TL idari para cezası uygulandığı ifade edildi.

İlan sayısı, 6 Temmuz 2023 tarihinde yayınlanan ve 15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe giren ilan kısıtlaması düzenlemesi öncesinde bu düzenlemeye aykırılık teşkil eden 20.985’e ulaşmıştı. Ancak, hem mezkur düzenlemenin yürürlüğe girmesi hem de Bakanlığımızın kamuoyunu bilgilendirmesi sonucunda, 15 Temmuz 2023 tarihinde 7483’e gerilemiştir. Bu düşüşün ardından, 24 Temmuz 2023 tarihinde ise ilan sayısı 3217’ye inmiştir. Bu düzenleme ile ilan sayısındaki azalma belirgin bir şekilde görülmüştür.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
İkinci el araç satışında yeni dönem! Bakan Bolat’dan açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com