ss
Üniversitelilere Toplum Yararına Program müjdesi
16 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile üniversite öğrencilerine yönelik Toplum Yararına Programların uygulanmasına ait esaslar belirlenmiş oldu.


Genç işsizliğinin erişkin işsizliğinin iki sert düzeyinde seyrettiği ve iş ilanlarında işveren tarafından adaylardan çoğu zaman “iş tecrübesi” beklendiği düşünüldüğünde, düzenlemenin son aşama önemli bulunduğunu söylemek olası. Toplum Yararına Programlar yardımıyla pek oldukca genç ilk kere işgücü piyasasına katılarak hem bir gelir elde edecek bununla beraber özgeçmişinde belirtebileceği bir meslek tecrübesi kazanmış olacak.
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hazırlanmakta olan yönetmelik gereğince, açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak suretiyle yükseköğretim öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak ve bu kişilere emek verme disiplini kazandırmak amacıyla sosyal faydanın yüksek bulunduğu alanlarda haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında en fazla üç ay süreyle Toplum Yararına Programlar uygulanabilecek.

- Toplum Yararına Program nedir?

İşsizliğin yoğun bulunduğu zamanlarda veya yerlerde doğrudan veya yüklenici vesilesiyle topluluk yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla işsizlerin emek verme alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

- Toplum Yararına Çalışma hangi alanlarda uygulanacak?

Yönetmelikte üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenecek Toplum Yararına Programların hangi bölgelerde uygulanacağı da belirlenmiş durumda. Buna nazaran, Toplum Yararına Programlar;
Doğanın korunması,
Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması,
Kütüphanelerin bakımı ve düzeni,
Kamu kurumlarının kültürel ve toplumsal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında uygulanabilecek.

- Program süresi ne kadar?

TYP tatbik süresi, normalde her bir program için en çok 9 aydır. Ancak üniversite öğrencilerine yönelik Toplum Yararına Programların süresi en çok üç ay olacak. Bu anlamda, üniversite öğrencilerinden oluşan katılımcılar Toplum Yararına Programlardan en fazla üç ay yararlanabilecekler.
- Uygulama süresi haftada üç gün
Üniversite öğrencilerine yönelik Toplum Yararına Programların tatbik süresi haftada 3 gün olmak üzere günlük 8 saat benzer biçimde düzenlenmiş. Bununla birlikte, programa katılan öğrenciler için program boyunca ücretsiz izin süresi en fazla 5 gün şekilde uygulanacak. Ücretsiz izin süresi, Toplum Yararına Programlarda normalde 14 gün şeklinde uygulanıyor.
- Dersleri idame eden talebe yararlanamaz
Yönetmeliğe gore, Toplum Yararına Programların tatbik süresi içerisinde dersleri idame eden veya mecbur staj yapmakta olan öğrenciler bu programlardan yararlanamayacak. Dolayısıyla, programların ne zaman düzenleneceği ehemmiyet kazanıyor.

Ne kadar ücret ödenecek?

Toplum Yararına Programlarda normalde her bir katılımcıya günlük asgari ücret miktarının katılım sağlanan gün sayısıyla çarpımı kararı bulunacak tutar ödeniyor. Bununla birlikte, bir ay kesintisiz katılım sağlayan kişiler için ödemeler 30 gün üstünden yapılmaktadır. Ayrıca, ödeme yapılacak miktar hesaplanırken, hafta tatili günleri de dikkate alınıyor ve bu günlere ilişkin ücret tam olarak ödeniyor.
Üniversite öğrencilerine yönelik Toplum Yararına Programlarda da her bir katılımcıya yapılacak ödeme, yeniden gündelik asgari ücret miktarının katılım sağlanan gün sayısıyla çarpımı kanalıyla hesaplanacak. Ancak hafta tatili günleri ve herhangi bir sebeple katılım sağlanmayan günler için üniversite öğrencilerine herhangi bir ödeme yapılmayacak.


"Üniversitelilere Toplum Yararına Program müjdesi konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Üniversitelilere Toplum Yararına Program müjdesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Üniversitelilere Toplum Yararına Program müjdesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0