ss
Türkiye'nin İlk VDMK İhracına 118 Farklı Yatırımcıdan Toplam 2,43 Kat Talep Geldi
Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Türkiye'nin en büyük VDMK ihracına 118 değişik yatırımcıdan yekün 2,43 kat istek geldiği bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin ilk Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracının başarı ile gerçekleştiğini duyurdu.VDMK ihracına 118 değişik yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldiğini belirtilen açıklamada, "Toplam 3,15 milyar lira nominal değerli Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler satılarak yatırımcıların hesabına aktarıldı." denildi.

"118 FARKLI YATIRIMCIDAN 2,43 KAT TALEP GELDİ"

Konuya ilişkin meydana getirilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye'nin ilk Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracı başarı ile gerçekleştiTürkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş.'nin kurucusu olduğu Varlık Finansmanı Fonu (Fon) tarafınca kalifiye yatırımcılara yönelik şekilde gerçekleştirilen Türkiye'nin en büyük VDMK ihracı bugün başarı ile tamamlandı. Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ileZiraat Yatırım'ın tarafından sonuçlandırılan ihraca 118 farklı yatırımcıdan yekün 2,43 kat talep geldi. Türk sermaye piyasaları için oldukça çok ilki temsil eden ihraca talep ağırlıklı olarak bankalar, emeklilik yatırım fonları, kazanç kuruluşları ve sigorta şirketlerinden gelirken kaynak müessese olan 4 bankaya ihraç büyüklüğü kadar likidite sağlanmış oldu.

"7 ARALIK'TA SATILARAK YATIRIMCILARIN HESABINA YATIRILDI"

Toplam üç,15 milyar TL nominal kıymetli, 5 yıl vadeli, 3 ayda bir sabit kupon ödemeli VDMK'larıntamamı 4-altı Aralık 2018 tarihlerindeki istek toplanmasından sonra 7 Aralık 2018 tarihinde satılarak yatırımcıların hesaplarına aktarıldı.

Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank ve Garanti Bankası'nın yüksek kaliteli varlıklardan teminathavuzu oluşturup ihraç ettiği ipotek teminatlı taşınır kıymetlere (İTMK) yatırım yapacak olan Fon'un VDMK yatırımcılarına yapacağı ödemeler bu İTMK'ların sağlayacağı para akışlarından sağlanacaktır. İhraç edilen VDMK'lar, JCR Eurasia Rating tarafınca "yüksek düzeyde kazanç yapılabilir" kategoride değerlendirildi ve Uzun Vadeli Ulusal Notu 'AAA (Trk)' şekilde belirlendi.

"VDMK'LAR BORSA İSTANBUL'A KOTE OLACAKTIR"

İhraç edilen ürünün yapısı, kamu-hususi bu sahanın bu ihraçta göstermiş bulunduğu meslek donanması ve bubüyüklükteki bir ihracın başarısı sermaye piyasalarında dönüm noktası şekilde kabul edilebilecektir. Türk finans dünyasında ele geçirilmiş olan bu motivasyon ile memleket arasında ve yurt dışında hem kalifiye yatırımcıya satış aynı zamanda halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik kazandırma emek harcamaları devam ettirilecektir. VDMK'lar Borsa İstanbul'a kote olacaktır"


"Türkiye'nin İlk VDMK İhracına 118 Farklı Yatırımcıdan Toplam 2,43 Kat Talep Geldi konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Türkiye'nin İlk VDMK İhracına 118 Farklı Yatırımcıdan Toplam 2,43 Kat Talep Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye'nin İlk VDMK İhracına 118 Farklı Yatırımcıdan Toplam 2,43 Kat Talep Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0