ss
Son 106 Yılın Üçüncü, 47 Yılın İse En Sıcak Yılını Geçiriyoruz
2018 yılının Ocak ve Kasım döneminde ortalama sıcaklık 16,üç aşama şekilde ölçüldü. Bu da son 47 yılın en sıcak yılını geçirdiğimiz manasına gelmektedir.

 

2018 son 47 senenin en sıcak yılı şekilde geçiyor. 1971-2018 yıllarını kapsayan Ocak-Kasım süreci 11 aylık yaklaşık ısı değerlendirmesine nazaran, 2018 yılının Ocak-Kasım dönemi 16.üç aşama şekilde ölçüldü. Bu da son 47 senenin en sıcak yılını geçirdiğimiz manasına gelir. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, İstanbul'da son 106 senenin en sıcak üç'üncü kışının yaşanacağını söyledi.

EN SICAK 15 YIL 2000'LERDEN SONRA

Adil Tek, iklim değişikliğinin kaçınılmaz şekilde görüldüğünü söyleyerek, "Sıcaklıkların çoğalması atmosferdeki enerji miktarının da artmasına niçin oluyor. Aslında bir küresel iklim değişikliği var. Bunları datalarımızda da rahatça görüyoruz. Kandilli'de yaptığımız ölçümler 100 yılı geçti. 106 senelik ölçüm periyoduna ulaştık. En sıcak 15 yılın 2000'li senelerden sonrasında oluştuğunu görüyoruz. Yükselen bir ısı trendi mevcut" dedi.

Adil Tek

KAR YAĞIŞI ZAYIF İHTİMAL

Aralık ayı içinde Marmara bölgesine kısa süreli kar yağışı beklediklerini kaydeden Tek, "Yüksek sıcaklıkların 2000'li zamanlardan sonra 15-16 tanesi bu yıllardan sonraya sıkışmış. Bu sene ılıman bir hava geçti. Kışın ılıman geçeceğini söylemiştik. İklim modellerinin sonuçlarını konuşuyoruz. Marmara'da serin bir hava mevcut Aralık ayı içerisinde. Aralık ayında kar yağışı olasılığı Marmara ve Batı Karadeniz'de gözüküyor. Sıcaklıklar ondan sonra mevsim normalleri üzerine çıkıyor. İklim modellerine gore Ocak, Şubat ve Mart aylarında sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde olacak" diye konuştu.


"Son 106 Yılın Üçüncü, 47 Yılın İse En Sıcak Yılını Geçiriyoruz konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Son 106 Yılın Üçüncü, 47 Yılın İse En Sıcak Yılını Geçiriyoruz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Son 106 Yılın Üçüncü, 47 Yılın İse En Sıcak Yılını Geçiriyoruz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0