ss
İYİ Parti, Kurultay Krizini Çözmek İçin MHP'nin Taktiğini Uygulayacak
Görevden çekilme ettirilen İYİ Parti İstanbul eski il yönetimi dava açınca, partide illerde kurultay sürecinin başlamasından kaygı ediliyor. İYİ Parti, kayyuı talepleri karşısında söz mevzusu dava dilekçelerini bir üst mahkemeye taşıyarak, MHP taktiği izleyecek.

 

İYİ Parti'de, yerel seçimlere oldukca az bir müddet kala görevden çekilme ettirilen eski İstanbul İl Teşkilatı kurucu üyesi ve eski İstanbul İl Başkan Yardımcısı Hakan Ermemiş'in, yeni atanan yönetimin vilayet teşkilatını 45 gün içinde kurultaya götürmediği nedeni öne sürülerek İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne açmış olduğu davayla beraber 'kurultay krizi' yaşanıyor.

3 KİŞİLİK KAYYUM HEYETİ ATANMASI TALEP EDİLDİ

Cumhuriyet'te yer edinen habere göre, 24 Haziran seçim neticeleri hemen sonra parti içi tartışmalar yaşanmış ve tartışmalar üzerine partinin Afyonkarahisar'daki kampında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener çekilme etmişti. Olağanüstü kongre kararı alınan partide, Akşener tekrar umumi başkan seçilmişti. Akşener'in olağanüstü kurultay tekrar genel başkan seçilmesiyle beraber de Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'ın talimatıyla tüm vilayet ve ilçe yönetimlerinin istifası istenmişti. Bu kapsamda, İstanbul İYİ Parti vilayet teşkilatı kurucu üyesi ve eski İstanbul İl Başkan Yardımcısı Hakan Ermemiş ve İstanbul yönetimi de çekilme etmişti. İstanbul'a da Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Buğra Kavuncu İstanbul İl Başkanı şekilde atanmıştı. Ancak Ermemiş, geçen günlerde, yeni yönetimin hem Siyasi Partiler Yasası uyarınca, bununla birlikte parti tüzüğü gereğince, İYİ Parti Genel Merkezi tarafından atanan 'geçici yönetimin' ilde seçimli kurultaya gitmediği sebebi öne sürülerek, İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne dava açarak, 'İYİ Parti İstanbul vilayet yönetimine 3 benlik kayyum heyeti atanmasını' istek etmişti.

PARTİ YÖNETİMİ, İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR

Ermemiş'in açtığı dava ile beraber, teşkilatların yarısından fazlasında yeni atanan yöneticilerin görev sürelerinin alakalı hukuk ve tüzükte belirtildiği şeklinde 45 günü geçtiği gerekçesiyle İYİ Parti yönetimi devreye girdi. Parti yönetimi, şimdi Ermemiş ve eski il yöneticilerini, davalarını arka çekmeleri için 'ikna etmeye' çalışıyor. Çünkü Ermemiş'in dava dilekçesinin kabulüyle beraber, yönetim yapısı değişen ve görev süresi 45 günden çok olan 'geçici vilayet ve ilçe yöneticilerinin de parti alehine dava açabileceği' kaydediliyor. Ermemiş'in davasının da diğer il ve ilçe yönetimlerinde 'emsal olacağı' değerlendiriliyor.

MHP TAKTİĞİ

Yerel seçimlere az bir müddet kala teşkilatlarında kongre krizi yaşayan İYİ Parti'nin bu krizi aşmak için 'MHP taktiği izleyeceği' belirtiliyor. İl ve ilçe yöneticilerinin istifalarının peşinden atanan yeni 'geçici vilayet yönetiminin' kayyum talepleri karşısında İYİ Parti, laf konusu dava dilekçelerini bir üst mahkemeye taşıyarak, 'mahkemeden çıkacak bir kayyum sonucuna itiraz etmeyi' planlıyor. Ancak, Siyasi Partiler Yasası uyarınca İYİ Parti her ne kadar bu karara itiraz hakkını kullansa da bir üst mahkemeye itirazın da 'kayyumların vazife yapmasını engelleyemeyeceği' belirtiliyor. Bu halde da mahkemenin İstanbul ili için 'kayyum atanması' kararı vermesiyle, İYİ Parti'de kongre krizinin yaşanacağı anlatım edilmektedir.

'YIKICI ELEŞTİRİLERİ ENGELLEMEK İÇİN KONGRE KARARI ALDIK'

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, "Partimizi yıpratmaya yönelik hiç bir girişime müsaade etmeyiz. Seçim sürecinde gelebilecek itham ve yıkıcı eleştirileri engellemek için İstanbul İl Kongremizi yapma kararı aldık. Partimize ve milletimize hayırlı olsun" dedi.


"İYİ Parti, Kurultay Krizini Çözmek İçin MHP'nin Taktiğini Uygulayacak konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere İYİ Parti, Kurultay Krizini Çözmek İçin MHP'nin Taktiğini Uygulayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İYİ Parti, Kurultay Krizini Çözmek İçin MHP'nin Taktiğini Uygulayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0