ss
Hurda Lastikten Yer Kaplama Malzemesi Üretip Afrika ve Ortadoğu'ya Satıyorlar
Uşak'taki lastik geri dönüşüm firması, kullanım ömrünü tamamlamış lastikleri işleyerek yapım etmiş olduğu yer kaplama ürünlerini Afrika ve Ortadoğu'ya satıyor.

 

Uşak'ta faaliyet yayınlayan lastik arka dönüşüm şirketi, her yıl binlerce ton kullanım ömrünü tamamlamış lastiği işleyerek yapım etmiş olduğu yer kaplama ürünlerini Afrika ve Orta Doğu ülkelerine satıyor.

Uşak Karma Deri Organize Sanayi Bölgesi'nde etkinlik yayınlayan Ağaoğlu Kauçuk Teknolojileri şirketinin marketing müdürü Cihan Eryılmaz, kullanım ömrünü tamamlamış lastiklerin arka dönüşümünün doğaya ve ekonomiye önemli katkı sağladığını söylemiş oldu. Hurda lastiklerin arka dönüşümünün atmosfere herhangi bir karbon salınımı yapılmadan ancak elektrik kullanılarak, mekanik yöntemlerle yapıldığını belirten Eryılmaz, doğada kaybolması yüzlerce yıl süren ve muhit kirliliğine niçin olan lastiklerin tesiste ekonomiye tekrar kazandırıldığını ifade etti.

ÇELİK TELLER LASTİKTEN AYRILIYOR

Geri dönüşüm işlemine lastiklerin içindeki çelik tellerin ayrıştırılmasıyla başladığını, ardından hurda lastiklerin dev kırıcıda parçalanarak 1 ile 4 milimetre arasında granül durumuna getirildiğini özetleyen Cihan Eryılmaz, bu granüllerin yer kaplama malzemesine dönüştürüldüğünü dile getirmiştir.

İmal ettikleri yer kaplama ürünlerinin spor salonlarında, aleni spor alanlarında, su geçirmez bölgelerde, oyun alanlarında, dev büyükbaş hayvan besihanelerinde kullanıldığını aktaran Eryılmaz, "Doğal kaynaklar süresiz değil. Hurda lastiklerin geri dönüşümü bu anlamda fazlaca önemli. Biz çöpü, kısaca hiç bir amaç için kullanılamayacak bir atığı ekonomiye kazandırıyoruz. Lastiklerden çıkan çelik teller de ham madde olarak değerlendiriliyor." dedi.

15 BİN TON HURDA LASTİK DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Eryılmaz, fabrikada yılda yaklaşık 15 bin ton hurda lastiğin dönüşümünü sağladıklarını, elde ettikleri granül ve yer kaplama malzemelerini Afrika ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ettiklerini söyledi. Türkiye'de hurdaya ayrılan lastiklerin sadece yüzde 30'unun geri dönüşümünün sağlandığına dikkati çeken Eryılmaz, piyasanın desteklenmesi biçiminde bu oranın artacağını ifade etti. Eryılmaz, şunları kaydetti:

"Enerji ve nakliye maliyetlerimiz çok yüksek. Özellikle enerji desteği verilmeli. Birkaç düzenlemeyle geri dönüşüm endüstrisi güçlenir. Avrupa ve ABD'de bu sektör fazlaca daha güçlü. Çünkü ekonomik programlarla destekleniyorlar. Doğal kaynakları maksimum verimlilikle kullanmak zorundayız, bunun için de geri dönüşüme önem vermeliyiz."


"Hurda Lastikten Yer Kaplama Malzemesi Üretip Afrika ve Ortadoğu'ya Satıyorlar konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Hurda Lastikten Yer Kaplama Malzemesi Üretip Afrika ve Ortadoğu'ya Satıyorlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hurda Lastikten Yer Kaplama Malzemesi Üretip Afrika ve Ortadoğu'ya Satıyorlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0