ss
Engelli Vatandaş, Devlet Desteği ile Kurduğu Tavuk Çiftliğinde Siparişlere Yetişemiyor
Osmaniye'de işitme engelli Ayşe Konur, devletten aldığı bağışlama ile tavuk çiftliği kurdu. Günde 350 yumurta elde eden Konur, siparişlere yetişemiyor.

 

Osmaniye'de evinin bahçesine kurduğu kümeste az sayıda tavuk besleyen yüzde 40 işitme engelli Ayşe Konur, Türkiye İş Kurumundan (İŞKUR) almış olduğu hibeyle kurduğu çiftlikte hobisini hasılata dönüştürdü.

Hasanbeyli ilçesinde yaşayan 4 çocuk annesi ve yüzde 40 işitme engelli 56 yaşındaki Ayşe Konur, evlerinin bahçesinde hem stres atmak bununla birlikte yumurtalarından yararlanmak için yıllarca tavuk besledi. Türkiye İş Kurumunun engelli bireylere yönelik hibe desteği programını duyan Konur, KOSGEB'in açmış olduğu "girişimcilik" kursuna giderek sertifika aldı. Daha sonrasında İŞKUR'a başvuran Konur, 36 bin lira hibeyle dedesinden kalan araziye, arasında 500 tavuk bulunan bir çiftlik kurdu.

GÜNDE 350 YUMURTA ELDE EDİYOR

Tavuk sayısını altı ay içinde 540'a kadar çıkaran Konur, tavuklardan günde yaklaşık 350 yumurta elde ediyor. Eşi ve bir akrabasıyla çiftlikte tavukların yemini, suyunu verici, bakımlarını meydana getiren ve onlarla çocuğuymuş gibi ilgilenen Konur, her gün artan yumurta isteklerine yetişmekte zorluk çekiyor. Ayşe Konur, hobisini kazanca dönüştürerek aile maddi durumuna katkı sağladığını dile getirdi.

SİPARİŞLERE YETİŞEMİYOR

Tavukların arazilerinde özgürce dolaştığını, nihai tüketicilerin gezen tavuk yumurtalarına yoğun alaka gösterdiğini anlatan Konur, "İşlerimiz oldukca güzel. Yumurtaya talep oldukça yüksek. Şu lahza sipariş yetiştiremiyoruz. Tavuklarımız tam olarak organik ortamda yaşıyor ve besleniyor. Bu nedenle yumurtalarına istek oldukça fazla. İleri ki senelerde işimi büyütmek ve tavuk sayımı artırmak istiyorum" diye konuştu.

"BÖYLE BİR İŞE VESİLE OLDUĞUMUZ İÇİN MUTLUYUZ"

İŞKUR Osmaniye İl Müdür Yardımcısı Hacı Akkoyunlu da Ayşe Konur'un "Engelli bağışlama projesi"ne başvurduğunu ve müessese şekilde ona proje hazırlamasında destek olduklarını söyledi.

Projenin kabul edilmesiyle çalışmalara başlandığını aktaran Akkoyunlu, "Kendisi de akabinde çiftlik projesini hayata geçirdi. Şu lahza 540 tavuğu mevcut. Hatta taleplere yumurta yetiştiremediğini söylüyor. Biz kurum şekilde böyle bir işe vesile olduğumuz için mutluyuz. Engellilerin evlere kapanmak yerine bu şekilde desteklemelerden faydalanıp hayata dönmelerini arzuluyoruz." ifadesini kullandı.


"Engelli Vatandaş, Devlet Desteği ile Kurduğu Tavuk Çiftliğinde Siparişlere Yetişemiyor konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Engelli Vatandaş, Devlet Desteği ile Kurduğu Tavuk Çiftliğinde Siparişlere Yetişemiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Engelli Vatandaş, Devlet Desteği ile Kurduğu Tavuk Çiftliğinde Siparişlere Yetişemiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0