ss
Döviz ve altını satan konuta rekor kırdırdı
Vatandaşlar döviz ve altınını yüksek fiyattan sattı, konut şirketlerinin 0,98 faizli kampanyasından alım yaptı. Yabancılar da yükselen dövizle ucuz hâle gelen konuta koşunca ekim ayında tarihî üstün dereceli geldi...


Ekim ayında Türkiye genelinde 146 bin 536 mesken satışı gerçekleşti. Bu rakam, 2017 yılının Ekim ayına göre yüzde 19,2, eylül ayına gore de yüzde 15 artışı ifade ediyor. En çok konutun satıldığı vilayet, 27 bin 156 konutla İstanbul oldu. Bu kentteki satışlar toplamın yüzde 18,5’ini oluşturdu. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip etti. En azca mesken satışının yapıldığı iller 15 konutla Hakkâri ve Ardahan, 79 konutla da Bayburt olarak kayıtlara geçti.
Ekim ayında konut satışında tarihî üstün dereceli, birkaç sebebin bir araya gelmesiyle gerçekleşti. Ağustos ve eylül aylarında peşi sıra doruk icra eden döviz kuru ve altını satan yatırımcı, birikimlerini konuta yönlendirdi. Satışların artmasında, gayrimenkul şirketlerinin Emlak Konut kampanyasıyla yüzde 0,98 faizle kredisiz satışlarının da büyük katkısı oldu.


Döviz kurundaki artışlar, Türkiye’deki konutların fiyatlarını daha da câzip bir duruma getirince yabancı satışları da ekim ayında doruk yapmış oldu. Yabancıya satılan konut sayısı yüzde 134 artarak altı bin 276 şekilde gerçekleşti. Yabancıların da tercihinde İstanbul ilk sırada. İkinci sıradaki Antalya’yı ise Bursa, Ankara ve Yalova izledi. Türkiye’den en fazlaca konutu Irak vatandaşları aldı. Ekim’de Iraklılar 1439, İranlılar 557, Kuveytliler 378, Almanlar 341, Ruslar da 336 konut edindi.

KREDİYE BAKMADILAR
Kredili (ipotekli) satışlar ekimde yüzde 79 geriledi. Bunda en büyük neden ise mesken kredisi faiz oranlarının yüzde 2,5 ve üzerinde olması. Öte taraftan gayrimenkul şirketlerinin 31 Ekim’e kadar süren ve 120 ay vade ve 0,98 şirket vadeli kampanyasıyla satışlarına yurttaş büyük istek gösterince rekor gelmiş oldu.

Hükûmet yeni düzen yapıyor
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, yabancıya daha fazlaca satış için tertip hazırlığının yapıldığını, bu sayede satışların daha oldukça artmasını beklediklerini söyledi. Babacan Yönetim Kurulu Başkanı İBrahim Babacan da var stokların erimeye başladığını, piyasaya canlılık geldiğini, hükûmetin adımlarının karşılığını gördüklerini söylemiş oldu ve “Bu yükseliş senenin arka kalanında da devam eder” ifadesini kullandı.

Yabancıya satış 6 milyar dolar olur
KONUTDER Başkanı Altan Elmas, yabancıya satışta rekorların birbirini izlediğini belirterek “Vatandaşlık imkânının 250 bin dolara düşürülmesi vitesimizi büyüttü, aylık altı bin 276 konuta ulaştık. Bu yıl 6 milyar doları yakalarız. Gelecek yıl ise 10 milyar dolar döviz girdisini ülkemize kazandıracağımızı öngörüyoruz. Yurt dışı tanıtım organizasyonlarıyla yabancıya satış süratli artacaktır” dedi.

Yabancılar, evine eşya da alacak
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, sene nihayetinde yabancıya satışın 40 bini bulabileceğini, gelecek yıl da 50 bin mesken satışı hâlinde 10 milyar dolarlık dövizin girmiş olacağını söyledi. Durbakayım, “Vatandaşlığın 250 bin dolarlık alıma indirilmesi satışları ateşledi. Konut alan yabancı mobilya, beyaz eşya ve öteki üründe alacak ve döviz getirisi 15 milyar doları bulabilecek” diye konuştu.

Kaynak : Türkiye Gazetesi


"Döviz ve altını satan konuta rekor kırdırdı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Döviz ve altını satan konuta rekor kırdırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Döviz ve altını satan konuta rekor kırdırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0