ss
Dolar Güne 5,38 ile Başladı! İşte Doların Yükselmesinin 3 Nedeni
Dün 5,45 TL'ye tırmanan Dolar bu sabah güne 5,38 seviyelerinde başladı. Uzmanlara gore TL'deki değer kaybında üç müessir mevcut. Petrol fiyatlarındaki artış, TCMB'nin erken seçim öncesi olması gerekenden daha erken bir ürem indirimi yapabileceği endişesi ve TL mevduatlara 3 aylığına sağlanan vergi indiriminin yarattığı cazibenin bitmiş olması.

 

Petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimi TL'yi baskılamayı sürdürürken, beklentilerin üzerinde azalan enflasyonun peşinden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) erken bir ürem indirimi yapabileceği endişesiyle yukarı yönlü seyrini sürdüren dolar/TL gelişmekte olan memleket para birimlerine nazaran negatif ayrışıyor. Dün akşam yüzde üç'in üstünde artarak 5,4573 seviyesine kadar tırmanan dolar/TL yeni güne5,38 TL seviyesinden başlandı. Dün benzer para birimlerinde yüzde 1'e yaklaşan kıymet kazançları gözlendi.

MEVDUATA VERGİ İNDİRİMİ SONA ERDİ

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TL'deki değer kaybındaüç etken mevcut. İlki petrol tutarları... Petrol piyasasındaki arzfazlasına yönelik OPEC hamleleri izleniyor. İkinci müessir ise TCMB'nin erken seçim öncesi olması gerekenden daha erken bir

faiz indirimi yapabileceği endişesi" dedi ve ekledi: "Üçüncü müessir ise TL mevduatlara üç aylığına sağlanan vergiindiriminin yarattığı cazibenin sona ermiş olması. Ancak ilk iki müessir piyasadaki ana belirleyici."

Resmi Gazete'de 31 Ağustos'ta piyasaya çıkan Cumhurbaşkanlığı kararı ile TL hesaplarından alınan stopaj düşürülüp bir yıldan uzun vadede sıfıra indirilmişti. Aynı kararla döviz hesaplarından alınan stopaj bir yıldan kısa vadelerde yükseltilmişti. Uygulama 3 ay süreyle geçerli oldu ve Aralık ayı başında sona erdi.

ENFLASYON KASIMDA YÜZDE 1,44 DÜŞTÜ

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Kasım'da otomotiv, beyaz eşya ve mobilya vergi indirimleri, TL'deki değerlenme ve petrol

fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle beklentilerin üstünde yüzde 1,44 azalırken, enflasyonun yıl sonucunda yüzde 20,8 olan

YEP hedefine yakın gerçekleşmesi planlanıyor.

OPEC YARIN TOPLANIYOR

Petrol tutarları ABD ile Çin'in aralarındaki ticaret savaşına 90 gün süreyle ara vermelerinin peşinden sert terfi etti. Yatırımcılar bu hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) yarın başlayacaktoplantısını izleyecekler. OPEC'in petrol üretim azaltma kararı alması umut ediliyor.


"Dolar Güne 5,38 ile Başladı! İşte Doların Yükselmesinin 3 Nedeni konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Dolar Güne 5,38 ile Başladı! İşte Doların Yükselmesinin 3 Nedeni ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dolar Güne 5,38 ile Başladı! İşte Doların Yükselmesinin 3 Nedeni ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0