ss
Deriner Barajı'ndan ekonomiye büyük katkı... Resmen para bastı!
Artvin'de bulunan Deriner Barajı'nda bugüne kadar 8,5 milyar kilovatsaat enerji üretilerek ekonomiye yaklaşık 850 milyar dolar katkı sağlandı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Deriner Barajı'nda bugüne dek yekün 8,5 milyar kilovatsaat enerji üretildiğini, milli ekonomiye ortalama 850 milyon dolar katkıda bulunulduğunu söyledi.

DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ EN YÜKSEK BARAJI

Vali Doruk, Deriner Barajı'nın çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde 249 mt. Gövde yüksekliğiyle sınıfında Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olduğunu söyledi. Türkiye-Rusya ikili işbirliğiyle inşaatına 8 Ocak 1998'de başlanan Deriner Barajı'nın 12 Aralık 2012'de açıldığını anlatım eden Doruk, barajın kurulu gücünün yıllık 670 megavat, yıllık ortalama üretim kapasitesinin ise 2 milyar 118 milyon kilovatsaat olduğunu belirtti.

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Doruk, Deriner Barajı'nın dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösterildiğine dikkati çekerek, barajın, 2012'de düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayında mühendislik projeleri jürisi tarafından ödüle layık görüldüğünü kaydetti.

BU YIL 2 MİLYAR KİLOVATSAAT ENERJİ ÜRETTİ

Bu sene 27 Kasım 2018 sebebiyle Deriner Barajı'nda ortalama 2 milyar kilovatsaat enerji üretildiğine gösteren Doruk, "Bu kıymet planlama aşamasında öngörülen enerji üretimine oldukça yakın bir değerdir. Ayrıca ülkemizin en yüksek barajı olan Deriner Barajı'nda bugüne kadar yekün 8,5 milyar kilovatsaat enerji imal edilmiş olup milli ekonomiye yaklaşık 850 milyon dolar katkıda bulunulmuştur." dedi.


"Deriner Barajı'ndan ekonomiye büyük katkı... Resmen para bastı! konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Deriner Barajı'ndan ekonomiye büyük katkı... Resmen para bastı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Deriner Barajı'ndan ekonomiye büyük katkı... Resmen para bastı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0