ss
  • Cumhuriyet Davasını Hatırlatarak "Aynı Suçu İşlemeye Talibiz" Diyen Gazetecilik Öğrencisi, Tutuklandı
Cumhuriyet Davasını Hatırlatarak "Aynı Suçu İşlemeye Talibiz" Diyen Gazetecilik Öğrencisi, Tutuklandı
KTÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü talebesi Berivan Bila toplumsal medyada paylaştığı "Gazetecilik Suç Değildir" başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten ve terör örgütü propagandası yapmaktan tutuklandı.

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü talebesi Berivan Bila, toplumsal medyada paylaştığı "Gazetecilik bölümü ders 1: Gazetecilik Suç Değildir" başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a hakaretten ve terör örgütü DHKP-C ve TİKKO propagandası yapmaktantutuklandı.

TERÖR PROPAGANDASI YAPTIĞI TESPİT EDİLDİ

KTÜ'de tahsil bulan Berivan Bila isimli öğrencinin, Twitter üstünden, terör örgütleri DHKP-C ve TİKKO yanlısı paylaşımlarda bulunarak örgüt propagandası yapmış olduğu tetkik edildi. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla, Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçerek öğrenciyi gözaltına aldı.

ÇIKARILDIĞI MAHKEMECE TUTUKLANDI

Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından bugün Trabzon Adliyesi'ne sevk edilen Berivan Bila, savcılıktaki sorgusunun arkasından çıkarıldığı nöbetçi 1. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak Bahçecik'te bulunan Trabzon E Tipi Kapaşı Ceza İnfaz Kurumu'na gönderildi.

İnternet üzerinden "Gazetecilik bölümü ders 1: Gazetecilik Suç Değildir" yazısı yazan Bila, şu ifadelere yer verdi:

'FERMANLARLA İHRAÇ ETSİN'

"Adı lazım değil (şundan dolayı yazınca feci şekilde alınıyor) bir şahıs düşünün, kendi çıkarları uğruna katliam işlemekten çekinmeyen, çalan, kendisine -doğrudan yada endirekt -karşı çıkan, kanlı iktidarına tehdit olma potansiyeli taşıyan herkesten kurtulmaya çalışsın. Gazetecileri içeriye atsın, birikimli ve kalifiye akademisyenleri egosu nezaretinde çıkardığı fermanlarla işlerinden ihraç etsin. Korkunç değil m.? Evet ne yazık ki bu aralar böyle bir tehlike filminin içerisindeyiz. Zulmü ve mücadeleyi beraberinde barındıran bir filmdir bu. Bu filmin belki de en cesaret öğeleri barındıran bölümüne yakın zamanda tanık olduk ve olmaya devam ederiz."

"AYNI SUÇU İŞLEMEYE TALİBİZ"

Yazının devamında Cumhuriyet gazetesinin davasına değinen Bila, "Sesinizi duyduk. Sizler birilerinin sözlerine kulağınızı tıkamadığınız için cezalandırılmak istiyorsunuz biliyoruz. Biz genç gazeteci adayları da aynı cesaretle tıpkı suçu işlemeye talibiz. Sansüre karşı yaşamları pahasına savaşım verici gazetecilerin mirasının getirmiş olduğu bir mesuliyet mevcut üzerimizde biliyoruz. O sorumluluğu en iyi biçimde taşıyan üniversiteliler olacağız. Bugün amfide kantinde, yarın sokak da elimizde kalem, lügatımızda birilerinin saltanatının dibine dinamit olacak sözler ile yanı başınızdayız." ifadelerini kullanarak yazsını sonlandırmıştı.


"Cumhuriyet Davasını Hatırlatarak "Aynı Suçu İşlemeye Talibiz" Diyen Gazetecilik Öğrencisi, Tutuklandı konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere Cumhuriyet Davasını Hatırlatarak "Aynı Suçu İşlemeye Talibiz" Diyen Gazetecilik Öğrencisi, Tutuklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cumhuriyet Davasını Hatırlatarak "Aynı Suçu İşlemeye Talibiz" Diyen Gazetecilik Öğrencisi, Tutuklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0