ss
B12 vitamini eksikliği nedenleri
B12 vitamini gövde için fazlaca mühim olan vitaminler içinde yer verilmiştir. B12 vitamini eksikliği tedavi edilmediği taktirde vücutta ciddi esenlik sorunları meydana gelebilir. B12 eksikliği nedenleri, b12 vitamini eksikliği kimlerde görülür, B12 vitamini eksikliği emareleri nedir diye merak ediyorsanız bütün soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

B12 vitamini, eksikliği sebepleri…

B12 vitamini eksikliğinin en önemli nedeni, beslenme sorunudur. Besinlerden yeteri kadar b12 vitamini alınmadığında eksiklik yaşamak kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle b 12 içerden gıdalardan bol miktarda tüketmek icap eder.

B12 vitamini hangi besinlerde bulunmaktadır?

B12 vitaminini bolca alabilmek için et, süt, yumurta, ciğer, yumurta ve balıktan kesinlikle tüketmek icap eder. Her sabah kahvaltısında ve haftada bir veya iki kez akşam yemeklerinde ciğer, balık veya et tüketirseniz b12 vitamini eksikliğinizi giderebilirsiniz.

Ancak bazı bireyler b12 ağrılıklı beslendikleri taktirde bir çeşitli vitamin değerlerini yükseltmezler. Bunun nedeni yaşadıkları bir ekip sıhhat problemleri olabilmektedir. B12 ağırlıklı beslendiğiniz biçimde bir çeşitli değerlerinizi yükseltemiyorsanız ağıda vermiş olduğumuz hastalıklardan birine haiz olabilirsiniz.

Mide rahatsızlıkları

Midede meydana gelen gastrit çeşidi hastalıklar mide çeperindeki hücrelerin azalması durumudur. Mide içi hücrelerin azalması niteliğinde B12 vitaminin depolanması olası olmamaktadır.

Çölyak hastalığı

Yaş ilerlemeye başladığında b12 vitamini emilimi azalmaktadır. Bu nedenle orta yaşın biraz üstünde olanlar B12 vitaminine dikkat etmelidirler.

B 12 vitamini eksikliği kimlerde görülmektedir?

Vejeteryan olan şahıslarda

Vejeteryan olanlarda genellikle b12 vitamini eksikliğine oldukça sık rastlanır. Et, süt, yumurta gibi gıdaları hiçbir zaman tüketmemek ilerleyen zamanlarda B12 vitamini eksikliğini getirir hatta ciddi sıhhat problemlerine niçin olabilmektedir.

Diyabet hastalarında
50 yaş üstünde olan ve diyabet hastası olan yoğun deva kullanan insanların kesinlikle b12 vitamini eksikliği olup olmadığını araştırmalıdırlar.

Çölyak hastalarında
Gıdaların vücut tarafınca işlenmesinde sorunlara neden olan Crohn rahatsızlığı, çölyak rahatsızlığı şeklinde hastalıkları yaşayanlarda B12 eksikliği yoğun görülür.

Alkol tüketenlerde

Cerrahi kilo verme operasyonu geçirenlerde

Mide kelepçesi kullanan insanda

B12 vitamini eksikliğinde gövde belirgin tepkiler ortaya çıkarmaktadır. İlk zamanlarda B12 vitamini eksikliğinde hafifçe aksaklıklar meydana gelir. Ancak daha sonraları bu eksiklikler, şiddetlenir ve ciddi şikayetler ortaya çıkartabilir.

B12 vitamini eksikliği belirtileri nedir?

B12 vitamini eksikliğinde vücut geneline ehil oksijen taşıyamaz bundan dolayı vücutta yorgunluk ve halsizlik hissi doğar. Hafif baş dönmeleri de beraberinde gelen emareler arasındadır.

Diş eti kanaması

B12 eksikliğinde özellikle diş etlerinde kanamalar görülmekte. Diş etlerinde sürekli olarak kanama meydana gelmesi b12 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilmektedir.

Kabızlık

Şiddetli ve sürekli bir hale gelen kabızlık B12 eksikliğinin en mühim emareleri arasında yer alır.

Baş ağrısı

Baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliği B12 eksikliğinin belirtileri arasındadır.

Morarma

Kollarda ve bacaklarda olup biten nedeni bilinmeyen morarmalar B12 eksikliğine işaret ediyor olabilmekte.


"B12 vitamini eksikliği nedenleri konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere B12 vitamini eksikliği nedenleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda B12 vitamini eksikliği nedenleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0