ss
2,5 Saniyede Bir Lastik Üreten Brisa, Yerli Otomobilin Lastiklerine Talip
Brisa'nın 300 milyon dolara mal olan ve geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen Aksaray fabrikasının 4,2 milyon adet lastik üretimi sağlayacak halde tasarlandığını belirten CEO Cevdet Alemdar, "Her iki buçuk saniyede bir lastik üretiyoruz, yerli otomobilin lastiklerine talibiz." dedi.

Brisa'nın 300 milyon dolara mal olan Aksaray fabrikası, geçtiğimiz günlerde faaliyete geçti. Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation ortaklığında faaliyet yayınlayan şirketin Türkiye'deki ikinci fabrikası, yeni kuşak teknolojilerden yararlanarak lastikte otonom dönemi başlatmayı hedefliyor. Tesisin tam kapasiteyle 4,2 milyon tane lastik üretimi ve 700 kişilik istihdam sağlayacak şekilde tasarlandığını belirten Brisa CEO'su Cevdet Alemdar, "Her iki buçuk saniyede bir lastik üretiyoruz. Brisa olarak yerli otomobilin lastiklerine talibiz" dedi.

ÜRETİMİN YARISI İHRAÇ EDİLECEK

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation ortaklığında etkinlik gösteren Brisa, 300 milyon dolar yatırımla Anadolu'nun kalbinde zeki yapınak kurdu. Bünyesinde Bridgestone ve Lassa gibi markalar bulunan firma, Aksaray'da hayata geçirdiği yeni fabrikasında robotik çalışmalar, veri analitiği ve dijitalleşme gibi yeni kuşak teknolojilerden yararlanarak lastikte otonom periyodu başlatmayı hedefliyor.

Habertürk'te yer edinen habere nazaran; yeni tesiste, otomatik lastik transfer sistemleri, zeki fabrikanın sanal ortamda dijital ikizi ile üretimin eş zamanlı takibi, çevreye duyarlı kapalı sistemler, yeşil bina uygulamaları, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve ileri veri analizleri ile üretim yapılır. Binek otomobil lastiği üstüne yoğunlaşacağı öğrenilen Brisa'nın Aksaray fabrikası'nda, üretimin yarısının ihraç edilmesi öngörülüyor.

"YERLİ OTOMOBİLİN LASTİKLERİNE TALİBİZ"

Aksaray yatırımında devlet teşviklerinin ve kentin lojistik merkez olmasının müessir olduğunu kaydeden Brisa CEO'su Cevdet Alemdar, yeni fabrikanın tam kapasiteyle 4,2 milyon tane lastik üretimi ve 700 benlik istihdam sağlayacak halde tasarlandığını belirtti.

Son çağda lastik fiyatlarında yaşanan artışları sorulduğu Cevdet Alemdar, fiyatların ham madde girdi maliyetlerinin artmasından kaynaklı yükseldiğini söyledi. Birkaç yıl arasında üretimine başlanacak yerli otomobil mevzusunda da değerlendirmelerde bulunan Alemdar, "Brisa şekilde, yerli otomobilin lastiklerine talibiz" dedi.

"LASTİKLER YERE DEĞMİYOR"

Brisa CEO'su Cevdet Alemdar, Aksaray Fabrikasındaki parlak zeka uygulamalarla ilgili bilgi verdi. Alemdar, "Tam otomatik lastik transfer sistemini hayata geçirdiğimiz fabrikamızda, lastiklerimiz neredeyse yere hiç değmiyor, havada uçuşuyor. Bu teknoloji ile geleneksel bir lastik fabrikasına gore yığın çağ hızında iki kat artış sağlarken, sıfır hatalı ürün üretiyoruz. Bunu enerjide yüzde 30 tutum ederek yapıyoruz" diye konuştu.

'2,5 Saniyede Bir Lastik Üretiyoruz' Diyen Brisa Yerli Otomobilin Lastiklerine Talip
"60 BİN KİŞİYE İŞ SAĞLIYORUZ"

Brisa'nın 2 bin 700 personeli ve 12 bin çalışandan oluşan bin 400 satış noktasının bulunduğunu kaydeden Alemdar, "Toplamda 60 bin kişiye iş ve aş sağlıyoruz. Aksaray Fabrikamızın kurulum aşamasında ise, inşaat çalışanından üretim çalışanına, tedarikçisinden mühendisine 50 bin kişiye dokunduk" dedi.

Fabrikanın sanal ortamda dijital ikizinin oluşturulduğunu kaydeden Cevdet Alemdar, "Artık uzaktan teknoloji ile üretimi takip edebiliyor ve en fazlaca 2 dakika arasında herhangi bir soruna müdahale edebilir duruma geliyoruz" ifadesini kullandı.

İKİ BUÇUK SANİYEDE BİR LASTİK

Her iki buçuk saniyede bir lastik ürettiklerini özetleyen Alemdar, "Fabrikamızda her gün 800 milyon veri akışı gerçekleşiyor. Bu verileri analiz ederek, lastiğin üretim makinalarındaki ideal koşullarını, hatta üretim açılarını bile belirleyebiliyoruz. İzmit ve Aksaray fabrikamızdaki çalışanlarımızı artırılmış sanal gerçeklik uygulamaları ile sanal ortamda birbirleri ile bağlıyoruz" diye konuştu.

Brisa CEO'su Alemdar, dört üniversite ile planlar yürüttüklerini ve 'Yolculuğun Öncüleri Açık İnovasyon' programı ile şimdiye kadar gelen 50 proje arasından 7 projede iş birliği yaptıklarının da bilgisini verdi.

4,2 MİLYON ADET LASTİK ÜRETİMİ

Brisa'nın 11 milyon adet lastik ürettiğini vurgulayan Cevdet Alemdar, "Aksaray fabrikamız ile tam kapasitede ek 4,2 milyon tane lastik üretimi ve 700 benlik istihdam ile Türkiye ekonomisine ek kıymet katacağız. Bu yıl başında 5,4 milyon adede karşılık gelen 210 milyon dolar ihracat hedefimize doğru ilerliyoruz" açıklamasında bulunmuş oldu.

Şirketin finansalları hakkında da bilgi veren Alemdar, ilk 9 ayda Brisa'nın, TL ciro bazında yüzde 38, ülke dışı satış gelirlerinde ise yüzde 54 büyüme sağladığının altını çizdi.


"2,5 Saniyede Bir Lastik Üreten Brisa, Yerli Otomobilin Lastiklerine Talip konulu haberimizde Tokat Haberleri olarak sizlere 2,5 Saniyede Bir Lastik Üreten Brisa, Yerli Otomobilin Lastiklerine Talip ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2,5 Saniyede Bir Lastik Üreten Brisa, Yerli Otomobilin Lastiklerine Talip ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0