Gazi Osman Paşa Vefatının 123. Yıl Dönümünde Anıldı

featured
Türk Milletinin ve Tokat’ın gururu Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa, ölümünün 123. yıl dönümünde Gazi Osman Paşa Müzesi’nde düzenlenen törenle anıldı.
Gazi Osman Paşa Müzesi’nde düzenlenen törene Vali Numan Hatipoğlu,  Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan ve il protokolü katıldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.
Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Vali Numan Hatipoğlu, Gazi Osman Paşa’yı anlattı.
Gazi Osman Paşa’nın kendisi için iki önemli özelliği olduğunu ifade eden Vali Hatipoğlu, “İstanbul’da Gazi Osman Paşa’nın adıyla onurlanmış olan ilçede görev yaptım. Oradan da O’nun doğduğu, büyüdüğü memlekete Tokat’a Vali olarak atandım.” dedi.
Gazi Osman Paşa’nın büyük bir kahraman olduğunu belirten Vali Hatipoğlu, şunları söyledi. “Gazi Osman Paşa nesli itibariyle artık çöküş döneminde ortaya çıkan büyük bir kahramandır. Nevzat Kösoğlu,  Şehit Enver Paşa isimli kitabında şöyle ifade ediyor; “Osmanlı’nın çöküşü de kuruluşu gibi bir destandır.” Burda Enver Paşa’yı anlatıyor ama benim kanaatimce hepsinin ilham ve fikir babası Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa olmuştur. Ve şöyle devam ediyor; “Onların varlığı ile imparatorluğun çöküşünü birlikte düşünmek şaşırtıcıdır ve bir haksızlık gibi görünür. Onların yürekleri dağ gibiydi, hayalleri de öyle. Asla küçük düşünmüyorlardı. Yüce devleti, milletiylekurtarmak için kendilerini ateşlere atarken her biri imparatorluğun bir uzak köşesinde bütün müslüman dünyayı kurtarmayı düşlüyor ve bunun heyecanı ile sarsılıyorlardı. Büyük düşünmek, büyük rüyalar görmek, büyük zamanların görüntüleridir. Oysa bunlar çöküyorlardı ve çökerken bile yüreklerindeki ve kafalarındaki büyüklükleri terk etmiyorlardı.”
İşte Gazi Osman Paşa aslında ifadede geçen neslin, daha sonrasında da Cumhuriyeti kuran neslin hikayesini anlatıyor. Doğdukları, büyüdükleri şehirlerin çok çok uzaklarında hayatlarını feda ederken, kanlarını topraklarla buluştururken dahi ötelerin ötesini düşünüyorlardı. Bu neslin en büyük kahramanlarından birini anıyoruz. Ruhu şad, mekanı vennet olsun.”
Programda öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından Gazi Osman Paşa Müzesi, Vali Numan Hatipoğlu ve protokol mensupları tarafından gezildi.
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’nın vefatının 123’üncü yıldönümü münasebetiyle Tokat Gazi Osman Paşa Plevne Anı Evinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada Gazi Osman Paşa’nın Plevne’de ortaya koyduğu kahramanlıklarla Türk tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
Tokat’ta doğup büyüyen Gazi Osman Paşa’nın torunu olmaktan gurur duyduklarını ifade eden Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Şanlı ecdadımızın en büyük numunelerinden biri olan, torunu olmakla gurur duyduğumuz Gazi Osman Paşa’yı aramızdan ayrılışının 123’üncü yıldönümü münasebetiyle anmak için toplandık. Böyle söyleriz, aramızdan ayrılışının yıldönümünde anıyoruz deriz. Oysa biz biliriz ki Gazi Osman Paşa aramızdan hiç ayrılmamıştır. Aziz milletimizin kahramanlığının bir nişanesi, asla teslim olmayan yanımız olarak aramızda yaşamaktadır. Onun Plevne’de verdiği mücadele milletimizin kahramanlıklarının, her hadisede birlik içerisinde dik duruşunun, o milli ruhun bir efsane olmadığının, milletimizin yazdığı destanların ete kemiğe bürünmüş hali olduğunun bir göstergesidir. Bu milli ruh, nesilden nesile aktarılarak her ne zaman ihtiyaç olursa bütün dünyayı şaşkına çevirecek surette yeniden görünmektedir” dedi.
Gazi Osman Paşa’nın Plevne’de sayıca çok fazla olan düşmanlara karşı verdiği mücadeleye değinen Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Şanlı tarihimiz defalarca Ebabillerin Fillere galip geldiği örneklerle doludur. Her bir hayasızca akına gövdesini siper eden bir kale gibi duran yiğitlerle doludur. Ceddimiz Gazi Osman Paşa’nın yiğit askerleri ile birlikte Plevne’de kendisinden sayıca kat be kat fazla olan düşmana karşı gösterdiği mücadele bu mücadelelerin en dikkat çekici olanlarından biridir” dedi.
Gazi Osman Paşa’nın torunları olmanın Tokatlılara yaşattığı hisleri dile getiren Başkan Eroğlu “Biz Tokat’a Anadolu’nun mayası diyoruz, öyle değil mi? Tokat insanına Anadolu’nun mayası diyoruz. İşte bu maya Gazi Osman Paşa’dır. Ben her bir Tokatlı ile selamlaşırken aslında bir Gazi Osman Paşa ile selamlaştığımı düşünürüm. Hemşerilerime karşı duyduğum içten saygıda bu vardır. Burada oturan, şimdi benim sözlerimi dinleyen siz değerli kardeşlerimde de bunu görüyorum. Hepimiz bu mirasa sahip olmakla ne kadar gurur duysak azdır” dedi.
Konuşmasında tarihi kişiliklerin bıraktıkları mirasa sahip çıkmak sorumluluğunda olunduğunu söyleyen Başkan Eroğlu “Örnek aldığımız, bu vatanda payidar olmamızda kanları ve canları ile mücadele etmiş, yeri gelmiş bir peksimetle karnını doyurmuş, yeri gelmiş fedayı can etmiş atalarımıza, bu toprakları borçlu olduğumuz atalarımıza karşı iki sorumluluğumuz bulunmaktadır. Bunlardan birinci vatan ihtiyaç duyduğunda savaşta ya da içerisine düşülen deprem gibi, yokluk gibi zor durumlarda fedayı can, fedayı mal edebilmektir. Ülkemizin dara düştüğü bir savaşı aratmayacak sonuçlar doğuran 6 Şubatta meydana gelen ‘Asrın Felaketi’ olan depremde bizler ilk günden bu güne hep gurur duyarak, hatta gözlerimiz yaşararak şahit olduk ki Tokatlı hemşerilerimizin hepsi yine birer Gazi Osman Paşa oldular. Böylesine büyük bir felakete karşı her şeyi unutup, hatta kendilerini bile unutup bütün varlıkları ile seferber oldular. Hepinizden, bütün Tokatlı hemşerilerimizden Allah razı olsun” dedi. Başkan Eroğlu konuşmasını “Ceddimize karşı ikinci sorumluluğumuz da onların bizlere vatan olarak bıraktıkları bu toprakları imar etmek, geliştirmek ve her ne iş yapıyorsak onu en güzel şekilde yapmak sorumluluğudur. Eğer böyle yapmazsak ataları anmak sadece mezar taşlarını övmek gibi olur. Ataları anmak onların bize miras bıraktığı ruha sahip olmak ve bu milli ruhla sorumlu olduğumuz noktalarda görevlerimizi fedakarca yerine getirmek, vatanımızı geliştirmek şeklinde olursa gerçekten bir anma olur. Bu şekilde iş yaparak, faal olarak anmış oluruz. Bizler inşallah bu şekilde gayret ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz” diyerek tamamladı.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Gazi Osman Paşa Vefatının 123. Yıl Dönümünde Anıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com