Erdoğan’dan Filistin’e destek mesajı: Barış için 2 devletli çözüm şart

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Filistin halkına olan destek ve dayanışmasını en güçlü şekilde sürdürdüğünü ifade etti. Filistin’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Erdoğan, artan can kayıpları, yıkımlar, yasadışı yerleşimlerin genişletilmesi ve yerleşimci şiddeti konusunda derin endişe duyduklarını vurguladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Abbas ve heyetine ‘Türkiye’ye hoş geldiniz’ diyerek konuşmasına başladı. Geçtiğimiz yıl Abbas’ın Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlatan Erdoğan, o tarihten bu yana kendisiyle yakın temaslarını sürdürdüklerini aktardı. Türkiye’deki son seçim sürecinde Filistin halkının tüm kesimlerinin desteğini ve dualarını yanlarında hissettiklerini belirten Erdoğan, ülkede yaşanan coşkunun Kudüs, Ramallah ve Gazze gibi yerlerde de görüldüğünü ifade etti. Erdoğan, tüm Filistin halkının sevincine ortak oldukları için Abbas’a ve millete teşekkür etti. İslam dünyasının farklı yerlerindeki milyonlarca kardeşlerinin güvenini asla boşa çıkarmayacaklarını vurguladı.

‘KALICI BARIŞIN TEK YOLU İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VİZYONUNU SAVUNMAKTAN GEÇMEKTE’

Filistin’deki gelişmeler üzerine yapılan bugünkü görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıntılı bir şekilde konuştu. “İlişkilerimizi daha da geliştirmek için atılabilecek adımları, ikili görüşme ve heyetler arası görüşmelerle değerlendirdik” şeklinde konuşan Erdoğan, Filistin devletinin güçlenmesine ve Filistin halkının şartlarının iyileştirilmesine desteklerini teyit ettiklerini ifade etti. Filistin meselesinin uluslararası camianın yeterince ilgi göstermediği bir konu olduğunu vurgulayan Erdoğan, özellikle Birleşmiş Milletler’in Filistin meselesine güçlü bir şekilde angaje olmasının önemini vurguladı. Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmalarını sürdürdüklerini ve Filistin davasına olan desteğin en güçlü şekilde devam edeceğini belirtti. Filistin’deki son gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve artan can kayıplarından, yıkımlardan ve yerleşimci şiddetinden derin endişe duyduklarını dile getirdi. Bu vesileyle hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet dileyen Erdoğan, Filistin devleti ve halkına başsağlığı dileklerini iletti. Bölgede adil ve kalıcı bir barışın ancak iki devletli çözüm vizyonuyla mümkün olabileceğini belirtti ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal mekanların tarihi statükosunun değiştirilmesine asla izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Erdoğan’ın konuşmasında, Filistinli kardeşlerimiz arasında birlik ve uzlaşının önemine değinildi. Erdoğan, bu alanda her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını ifade etti. Türk Kızılayı, TİKA ve diğer Türk sivil toplum kuruluşları, Filistin’e yönelik insani ve kalkınma yardımlarını sürdürüyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na olan katkılarımız devam edecek. Görüşmelerde ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel gelişmeler de konuşuldu. Filistin davasını en güçlü şekilde savunmaya devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, Birleşmiş Milletler parametreleri temelinde 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının barış ve istikrar için önemli olduğunu belirtti. Erdoğan, Mahmud Abbas ve heyetine ziyaretleri için teşekkür etti ve görüşmelerin hayırlara vesile olmasını diledi. Ayrıca Ramallah’ta bir meydana adımın verilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti de ifade etti.

ABBAS: RAMALLAH’TAKİ BİR MEYDANA ‘RECEP TAYYİP ERDOĞAN MEYDANI’ ADI VERİLECEKAbbas, yaptığı açıklamada, “Hiç şüphesiz, ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki ilişkilerin güçlenmesine büyük önem vermekteyiz. Türkiye’nin Filistin halkına olan desteği ve Kudüs’ü savunmadaki cesareti, halkın özgürleşme ve bağımsızlık mücadelesine verdiği önemi takdir etmekteyiz. Sizleri son dönemdeki seçim başarınız dolayısıyla tebrik ederim. Sayın Cumhurbaşkanı, Körfez ülkelerine gerçekleştirdiğiniz başarılı ziyaret, Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası alanda sahip olduğu gücü ve yetkinliği göstermektedir. Bugün burada, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişebilmesi için neler yapabileceğimizi tartıştık. İlişkilerimiz her zaman ilerleme kaydetmektedir. Sizlerin şimdiye kadar takındığı ilkeli duruş ve verdiğiniz destekler dolayısıyla, Ramallah’taki en büyük meydanlardan birine ‘Recep Tayyip Erdoğan Meydanı’ adının verilmesi kararı alınmış ve bu kararı zatı devletinize iletmek istiyorum” dedi.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Erdoğan’dan Filistin’e destek mesajı: Barış için 2 devletli çözüm şart

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com