“El Ele Omuz Omuza Vererek Yeni Normale Döneceğiz”

featured
Vali Dr. Ozan Balcı, bugün yapılan İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı’nda yeni kararlar alındığını belirterek, “Vatandaşlarımızdan alınan kararlara 10 gün süre ile uymalarını rica ediyoruz. Tedbirleri önemsememiz lazım. Normale dönebilmemiz için 10 gün boyunca daha dikkatli olmamız lazım.” dedi.
Vali Dr. Ozan Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sümbül, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu korona virüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için sahada denetimlerde bulundu.
Gaziosmanpaşa Bulvarı’nda işyerlerini ve işletmeleri ziyaret eden Vali Dr. Ozan Balcı, ziyaretler öncesinde yeni alınan kararlarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı rakamlara göre 100 bin kişideki vaka sayısı açısından Tokat’ın Türkiye’de ilk 10’da yer aldığını hatırlatan Vali Dr. Ozan Balcı, “Sağlık Bakanımız da açıkladı, 100 bin kişiye düşen oranda Tokat Türkiye sıralamasında ilk 10’da. 1 Mart’tan itibaren yeni normale dönme süreci başlıyor. Bu konuda İl Hıfzıssıhha Kurullarına görevler verildi. Yeni normale dönebilmemiz için, esnafımıza daha çok yardımcı olabilmemiz için, ortaokullarda 5,6,7 ve liselerde 9,10,11. sınıfların açılabilmesi için, koronavirüsle mücadeleyi daha yoğun olarak yürütmek zorundayız. Bizim hemşerilerimizden istediğimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı, İçişleri Bakanlığımızın yayınladığı genelgeler, İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlara çok titizlikle uymaları. Özellikle hafta sonu yasaklarına dikkat etmelerini istiyoruz. Cenazeler ve taziyeler en çok bulaş kaynaklarından biri, bunlara daha çok dikkat edilmesini istiyoruz. Bu konuya ilişkin İl Hıfzıssıhha Kurulunca bir takım kararlar aldık. Mesela Organize Sanayi Bölgelerinde çok işçi çalışan yerlerde, pazar yerlerinde HES uygulaması mutlaka olacak, HES kodu olmayan giremeyecek. 10 gün boyunca hayvan pazarlarını kapatıyoruz. Tedbirlerimiz 10 gün boyunca sıkı bir şekilde uygulanacak. Tokatlı hemşerilerimizde de tedbirlere uymalarını rica ediyorum. Yeni normale dönebilmemiz, okulları açabilmemiz için 10 gün boyunca tedbirlerimize sıkı bir şekilde uygulayacağız.” diye konuştu.
Cenaze törenlerine dikkat
Tokat’ta bulaş riskinin cenaze törenleri ve evlerdeki taziyelerden oluştuğuna işaret eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Düğünler, nikah törenleri 10 gün boyunca yapılmasını istemiyoruz, bu konuda da karar aldık, vatandaşlarımızdan hoşgörü bekliyoruz. Cenazelerle ilgili zaten karar almıştık. Tokat’taki bulaş kaynaklarından bir tanesi de evlerdeki taziye ziyaretleri. Vatandaşlarımızdan özellikle istirham ediyorum, buna dikkat etmeleri lazım; küçük ve kapalı yerlerde fazla kalmamaları lazım. Bir de cenaze namazlarının 30 kişiyi geçmemesi lazım. Bu konuda da vatandaşlarımızın hassasiyet göstermelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
“Hep birlikte normale döneceğiz”
Tokat’ta vaka oranlarının el birliği ile düşürülüp yeni normale geçiş sürecinin sağlanacağının altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, “Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle mücadele edeceğiz. Biz denetimleri sıklaştıracağız ama vatandaşlarımızın da duyarlılık göstermesi gerekiyor. Tokatlı hemşerilerimiz bu konuda zaten duyarlılar, alınan kararlara riayet ediyorlar ama daha duyarlı olmamız lazım. El ele omuz omuza vererek yeni normale dönebilmemiz için mücadele edeceğiz.” dedi.
Koronavirüsle ilgili mücadele eden sağlık çalışanlarına teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokatlı hemşerilerimize de duyarlılıkları için teşekkür etti.
Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki protokol mensupları daha sonra Gaziosmanpaşa Bulvarında işyerlerinde  denetimlerde bulundular.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
“El Ele Omuz Omuza Vererek Yeni Normale Döneceğiz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com