Ekvatordaki Ülkeler

featured

Ekvator Nedir?

Ekvator, Dünya’nın yüzeyinde, Dünya’nın iki kutbundan eşit uzaklıkta olan ve gezegeni kuzey ve güney yarım kürelere bölen hayalidir. Bu hayali çizginin uzunluğu yaklaşık 40.075 km’dir ve %78.7’si sudan, geri kalanı ise karadan geçer. Ekvator, 0 ° enlem olarak adlandırılır ve ülkelerin göreceli konumlarını belirtmek için Dünya’nın beş ana enleminden biridir.

Ekvatordaki Ülkeler

Ekvator, dünyanın 11 ülkesinin topraklarından geçer. Ayrıca, ekvator iki ada ülkesinin topraklarını geçer, ancak aynı zamanda karaya çıkmaz. Ekvatorun geçtiği 11 ülke Sao Tomé ve Príncipe, Gabon, Kongo Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Kenya, Somali, Endonezya, Ekvador, Kolombiya ve Brezilya’dır. Ekvatorun içinden geçtiği bazı önemli su özellikleri Atlantik Okyanusu, Victoria Gölü, Hint Okyanusu, Karimata Boğazı, Makassar Boğazı, Tomini Körfezi, Moluccan Denizi, Halmahera Denizi ve Pasifik Okyanusu’dur.

Ekvatordaki Ülkelerin İklimi

Ekvatordaki ülkeler genellikle tropikal bir yağmur ormanına veya ekvator iklimine sahiptir. Genellikle birkaç mevsim yoktur. Bazı yerlerde soğuk akıntılar tropikal muson iklimlerine ve kurak mevsime neden olur. Ekvator ülkelerinin ortalama sıcaklığı gün içinde 30 ° C civarındadır. Yıllık ortalama yağış miktarı yılda 2.500 ila 3.500 mm civarında oldukça yüksektir.

Ekvatordaki En Yüksek Nokta

Ekvatorun en yüksek noktası, Ekvator’da 4.690 metre yükseklikte Volcán Cayambe’nin güney yamaçlarında yer almaktadır. Ekvatorda yerde karın bulunabileceği tek yer burasıdır. Ekvador adını ekvatordan almıştır. Coğrafi bir özelliğin adını taşıyan dünyanın tek ülkesi olma özelliğini taşır. Ülkenin resmi adı, İngilizce ‘ye “ekvator Cumhuriyeti” olarak tercüme edilen República del Ecuador’dur.

Ekvatordaki Ülkeler Uzay Limanlarının İdeal Yerleri

Dünya ekvatora doğru hafifçe çıkıntı yapar ve bu hayali çizgi boyunca çapı kutupların yakınındakinden yaklaşık 43 km daha büyüktür. Sonuç olarak, bu özellik ekvatordaki ülkeleri veya hayali çizginin yakınındaki yerleri uzay limanları, yani uzay aracı fırlatma istasyonları için ideal yerler haline getirir. Daha hızlı dönme hızı ve eklenen hız, uzay aracı fırlatmaları için gereken yakıtı azaltır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Ekvatordaki Ülkeler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com
Portobet Giriş