EKİM AYI İHRACAT ARTIŞIMIZ YÜZDE 101

featured

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Samsun Bölge Müdürlüğü tarafından “Samsun, Tokat, Çorum, Amasya İlleri Dış Ticaret İstatistikleri, Ekim 2020” konusunda bir basın açıklaması yapıldı.
Yapılan açıklamaya göre 2020 yılı Ekim ayında Samsun’da ihracat 82.3 milyon dolar, Tokat’ta ihracat 3.3 milyon dolar, Çorum’da ihracat 58.9 milyon dolar, Amasya’da ihracat 10.4 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Aynı dönemde Samsun’da ithalat 63.2 milyon dolar, Tokat’ta ithalat 0.7 milyon dolar, Çorum’da ithalat 60.7 milyon dolar, Amasya’da ithalat 3.6 milyon dolar olarak gerçekleşti.Bir önceki yıl aynı aya göre Ekim ayında ihracat Samsun’da yüzde 34.9, Tokat’ta yüzde 101.1, Amasya’da yüzde 9.5 artarken, Çorum’da yüzde 21.6 azaldı. İthalat Samsun’da yüzde 24.4 artarken, Çorum’da yüzde 27.3, Tokat’ta yüzde 56.6, Amasya’da yüzde 25.7 azaldı.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Ali Çelik, Tokat’ın ve çevre illeri ekonomik durumunu değerlendirdi.
Başkan Çelik, 2-3 yıl gibi kısa süre içerisinde yapılacak çalışmalarla Tokat’ın daha iyi yerlere geleceğini ifade ederek, şunları kaydetti:
“İlimizde ihracat rakamlarımızın son yıl içerisinde ciddi şekilde artması ve Türkiye genelinde de dereceye girmemiz bizi ziyadesiyle sevindiriyor. Bu rakamlar yeterli mi? Bence yeterli değil. Tokat bunun en az 10 katı kadar ihracat yapabilecek rezervlere sahip bir şehir. Burada diğer illeri değerlendirirken Çorum’da Alapala Makine gibi makine sanayi ile ilgili dünya çapında büyük devasa firmalar olduğunu ve özellikle altın ithalatı ve ihracatının da Çorum Ahlatçı firmasından yapıldığını unutmamak lazım. Amasya’ya bakacak olursak,geçmişte bize ait olan encümen kararı ile Amasya’ya devrettiğimiz, ihracatı Amasya’dan yapılan FİMAR diye bir mermer ocağı var. Bu mermer ocağından yapılan ihracatta Amasya’nın 10.4 milyonluk ihracatının yaklaşık %90’ını kapsıyor. Geçmişte Terzi Köy Mermer Ocakları ile ilgili rezerv alanını Amasya’ya vermekle ne kadar hata yaptığımızda bugünkü istatistiklerle görüyoruz. Tabi Samsun’a gelecek olursak Samsun, Karadeniz Bölgesinin ticari anlamda başkenti, merkezi devasa bir limana sahip. Bildiğimiz gibi Karadeniz Bölgesinde Tokat’ın da bazı ürünleri dahil birçok ihracat ve ithalat işlemi Samsun limanından yapılmakta, bunu hepimiz biliyoruz. Samsun’daki İthalat ihracat rakamlarını yüksek olmasının da buna bağlıyoruz. Tabii bizi Samsun Amasya Çorum gibi diğer illerden ziyade daha çok Tokat’ın durumu ilgilendiriyor. Yani başka illerdeki ithalat ihracat rakamlarını neden yüksek olduğundan ziyade biz kendi rakamlarımızı nasıl yükseltebiliriz buna odaklanmamız lazım. Bununla ilgili de gerekli her türlü alt yapı çalışmasını yaptık. Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin acilen ivedilikle ve çok hızlı bir şekilde açılması ve sezona yetiştirilmesi lazım. Bu konu bizim için son derece hayati ve ihracatımız için önemli. Yöresel tarım ürünlerimizin ulusal ve uluslararası pazara açılması için çok ama çok gerekli. Biz yönetim erkleri hep beraber bununla ilgili çok yoğun bir emek ve çaba sarf ediyoruz. Valimiz, belediye başkanımız, milletvekillerimizle birlikte, il dışındaki yerli iş adamlarımızla ulusal ve uluslararası firmalarla yakın zamanda Gıda İhtisas OSB’ ye yatırım için görüştük. Ciddi talep alacağını ve açıldığında kısa sürede dolacağını düşünüyoruz. Tokat’ın İthalat ve ihracat rakamlarında özellikle ihracatın bir kaç yüz milyon dolar seviyesine çıkması için çalışacağız. İthalatın artması aslında ekonomik açıdan çok sağlıklı değil. Yani 100 milyon dolar ihracat 150 milyon dolar ithalat yapılıyorsa bu her yıl dışarıya fazladan 50 milyon dolarlık bir çıkış oluyor,açık veriyoruz demektir. 3 yıllık bir süre içerisinde 200- 300 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşacağımızı düşünüyorum. Pandemi dahil hiçbir mazeretin ve gerekçenin arkasına sığınmaksızın gece gündüz çalışıp bu şehrin ekonomisini layık olduğu ve hak ettiği yere getireceğiz.”

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
EKİM AYI İHRACAT ARTIŞIMIZ YÜZDE 101

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com