Dünyanın En Kuzeydeki Şehirleri ve Kasabaları

featured

Birbirinden Uzak Kuzey Yerleşimleri ve Yaşam Tarzları

Yaşam tarzları, güneşin hiç batmadığı yaz ayları ve kış aylarında sürekli karanlık olma durumu nedeniyle kuzey yarım kürenin en uzak yerleşimlerinde farklılık gösterir. İnsanlar genellikle tropikal bir sahil evi hayal ederken, gerçekte bu yerleşimler soğuk hava, buz ve karla kaplıdır.

Bitki Örtüsü

Bu uzak yerleşimlerde bitki örtüsü azdır ve genellikle otlar, yosunlar ve likenlerden oluşur. Donmuş toprak, bitkilerin daha derinlere kök salmasına izin vermediğinden bu bitkilerin dışında çok fazla bitki türü bulunmaz.

Dünyanın En Kuzeydeki Şehirleri ve Kasabaları
Dünyanın En Kuzeydeki Şehirleri ve Kasabaları

Maden ve Sanayi

Bu bölgelerde sanayi, maden kaynakları, petrol ve doğal gaz rezervlerine dayanmaktadır. Doğal koşullar mahsuller için ideal olmadığı için, yiyecek kaynakları genellikle vahşi yaşamdan ve okyanus balıklarından temin edilir.

Solgun Gündüz ve Karanlık Geceler

Bu bölgelerde yaz aylarında 24 saat gün ışığı, kış aylarında ise 24 saat karanlık hakimdir. Bu durum, yerleşim sakinlerinin yaşam tarzlarını etkiler, özellikle de ekonomik ve sosyal faaliyetler için.

En Kuzeydeki Yerleşimlerde Yaşam

Ny-Ålesund

Norveç’te bulunan Ny-Ålesund, 1917 yılında kurulmuş bir kömür madenciliği kasabasıdır. Bugün ise yaklaşık 35 kişilik bir araştırma üssü olarak kullanılmaktadır. Hayat genellikle çevresel ve atmosferik konulara odaklanan araştırmacılarla sınırlıdır. Bu kuzey kasabasında, insanlar genellikle kar motosikletleri kullanarak yerler arasında ulaşırlar.

Pyramiden

Svalbard’daki Pyramiden kasabası, daha küçük bir nüfusa sahip olup, önceden bir kömür madenciliği kasabası olarak kurulmuştur. Bugün ise Rus kömür madenciliği şirketi Arktikugol yönetiminde bulunmaktadır.

Longyearbyen

Norveç’e bağlı Svalbard’daki Longyearbyen kasabasında yaklaşık 2.075 kişi yaşamaktadır. Bu kasaba, kömür madenciliğine dayanmış olsa da madencilik faaliyetleri zamanla azalmış ve 1990’lardan sonra tradisyonel bir köy görünümü kazanmıştır.

Barentsburg

Norveç’e bağlı Barentsburg kasabasında madencilik, özellikle Rusya’ya bağlı Arktikugol şirketiyle ilişkilidir. Bu kasaba, diğer kasabalara kara yoluyla ulaşılamaması nedeniyle tenha bir yaşam tarzına sahiptir.

Diğer Kuzey Yerleşimleri

Grönland, Kanada ve Rusya gibi ülkelerde de kuzeyde bulunan diğer yerleşimler, nüfus açısından Norveç’teki Longyearbyen kadar büyük değildir.

Turizm Fırsatları

Kuzey yerleşimleri, büyük şehirlerin koşuşturmacasından kaçmak isteyenler, doğa severler ve eşsiz doğal çevre arayanlar için ideal yerlerdir. Turistik tesisler genellikle gelişmemiş olsa da, bu yerlerin eşsizliği ve tenha atmosferi, maceracı gezginler için çekicilik oluşturur.

Kaynak: GezilecekYerler.com

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Dünyanın En Kuzeydeki Şehirleri ve Kasabaları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com