takip et takip et
Son Dakika

29 Mayıs 2019 - 13:45:04

Dede Korkut’u Anma ve Kutlama Programı Düzenlendi

Vali Dr. Ozan Balcı, Olgunlaşma Enstitüsü ile Güzel Sanatlar Lisesi organizesi ile düzenlenen “Dede Korkut’u Anma ve Kutlama” programına katıldı.

Türkiye’nin 17. değeri olarak UNESCO listesinde yer alan “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Dede Korkut-Korkut Ata Mirası: Kültürü, Efsaneleri ve Müziğini konu alan” program Deveciler Hanı’nda gerçekleştirildi. 
Programa, Vali Dr. Ozan Balcı, eşi Sonay Balcı hanımefendi, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve eşi, protokol mensupları ile öğrenciler katıldı. 
Dede Korkut’un günümüz insanlarına daha iyi anlatılması maksadıyla Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yıl boyunca düzenlenecek olan çeşitli etkinlikler arasında yer alan program kapsamında Dede Korkut resimleri sergisi açıldı. Güzel Sanatlar Lisesi tarafından sunulan müzik dinletisinin ardından Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Dede Korkut hikayesi “Deli Dumrul” ve “Viyanada Bir Yeniçeri” adlı oyunlar izleyicilere sunuldu. 

????????????????????????????????????

Program müzik dinletisi ve tiyatro gösterisinin ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Dede Korkut’un “Şol gökleri kaldıranın, Donatarak dolduranın, Ol deyince olduranın, doksan dokuz adı ile…” dizelerini okudu.
Dede Korkut’un tarihimizde çok önemli olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “ Yiğitlik, kahramanlık, merhamet, Türk-Oğuz kalitesinin Korkut Ata dediğimiz bilge kişisidir. Türk edebiyat tarihinin önemli ismi Prof. Fuat Köprülü’nün derslerinde söylediği bir söz vardır: Bütün Türk edebiyatını terazinin bir gözüne, Dede Korkut’u öbür gözüne koysanız, yine Dede Korkut ağır basar’ demektedir. O yüzden okumanızı, anlamanızı salık veririm. Türk tarihinin önemli destanlarından biridir.” dedi. 
Etkinlikte yer alan öğrencileri tebrik eden Vali Dr. Ozan Balcı, programa emeği geçen herkese teşekkür etti.


Kaynak

http://tokat.gov.tr/dede-korkutu-anma-ve-kutlama-programi-duzenlendi

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR