Cunda Adası Gezilecek Yerler

featured

Cunda Adası, Ayvalık Körfezi’nde yer alan, güzel doğal manzaraları ve tarihi dokusuyla ünlü turistik bir adadır. Cunda Adası, zengin tarihi geçmişi, nefes kesen deniz ve güneşin keyfini çıkarmak için mükemmel bir yerdir.

Cunda Adası’nda gezilecek yerler arasında, Ayazma Plajı, Lovers Koyu, Taksiyarhis Kilisesi, Cunda Köyü Meydanı, Aşıklar Tepesi, ve Ayaş Manastırı gibi birçok turistik mekan bulunmaktadır. Bu mekanların yanı sıra, Cunda Adası’nın sokakları da şirin ve temiz bir yapıya sahip olup, özellikle de tatil sezonunda bu sokaklar hareketlenmektedir.

Cunda Adası, mükemmel deniz ürünleri ve yerel lezzetleri ile ünlüdür. Cunda Balık Evi, Nusrat Balıkçılık, ve Ada Fırını gibi birçok restoran, adanın ziyaretçilerine geleneksel Türk ve Ayvalık mutfağını sunuyor.

Cunda Adası, bir tatil için mükemmel bir yerdir. Tarihi dokusu, doğal güzellikleri, lezzetli yemekleri ve denizi ile büyüleyici bir seyahat sunuyor. Cunda Adası, Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir ve keşfetmek için ideal bir yer.
Cunda Adası Gezilecek Yerler: Tarihi ve Doğal Güzellikler

Cunda Adası, Ayvalık ilçesine bağlı bir ada olup Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan dördüncü büyük adasıdır. Özellikle son yıllarda Master Chef yarışmasının çekimlerinin burada yapılmasıyla birlikte popülerliği daha da artan Cunda Adası, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Cunda Adası gezilecek yerler arasında en öne çıkanlarını sizler için derledik.

Cunda Adası Nerede?

Cunda Adası, Ayvalık ilçesine bağlı olup Ayvalık koyunda yer alan 22 adadan sadece yerleşime açık olan tek adadır. Ulaşım için deniz ve karayolu seçenekleri mevcuttur.

Cunda Adası’na Nasıl Gidilir?

Cunda Adası’na gitmek için iki farklı ulaşım seçeneğinden birini tercih edebilirsiniz. Eğer karayolu ile gitmek isterseniz, İstanbul’dan yaklaşık 5-6 saatlik bir yolculuk sonrasında Balıkesir iline ulaşabilirsiniz. Balıkesir’den Ayvalık ilçesine ulaştıktan sonra Cunda Adası’na feribotlarla veya teknelerle geçebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise hava yolu ile Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na ulaşarak oradan araç kiralayarak ya da taksi ile Ayvalık ilçesine geçerek feribotlarla ada üzerine geçiş yapabilirsiniz.

Cunda Adasında Gezilecek Yerler

Cunda Adası’nda gezilecek pek çok yer vardır. Bizler de muhteşem Cunda Adası’nda mutlaka gezmeniz gereken 10 yeri sıraladık:

1. Cunda Sahili: Araç trafiğine kapalı olan bu yer Cunda Adası’nın en popüler yerlerinden biridir ve sahil boyunca yürüyüş yapabileceğiniz ender yerlerdendir.

2. Aşıklar Tepesi: Ada’nın en güzel manzaralarından birini izleyebileceğiniz bir yer.

3. Taksiyarhis Kilisesi: Klasik Ayvalık mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu kiliseyi mutlaka ziyaret edin.

4. Cunda Sahil Çarşısı: Rebab ve bağlama çalan sokak sanatçılarına eşlik ederken yerel halkın ürettiği el sanatlarına da göz atabilirsiniz.

5. Taş Kahve: Cunda Adası’nın tarihi mimarisine uygun tasarlanmış Taş Kahve’de tarihe göz atsın, bir çay ya da kahve eşliğinde yakın tarih hakkında bilgi edinin.

6. Despot Evi: 19. yüzyılın sonlarında yapılmış olan bu tarihi konak Cunda Adası’ndaki en güzel tarihi yapılar arasındadır.

7. Ayışığı Manastırı: Tarihi manastırın restore edilmiş bölümleri gezilebilir.

8. Tımarhane Adası: Cunda Adası’na yakın konumda bulunan Tımarhane Adası, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

9. Ayvalık Merkez: Ayvalık’ta mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biridir. Eski Rum evleri ile ünlü bu şirin liman kentinde tarihi dokuyu koruyan sokaklarda yürüyüş yapabilirsiniz.

10. Ada Camping: Cunda Adası’nda doğal bir ortam sunan bu kamp alanında konaklamak, doğa yürüyüşleri yapmak için idealdir.

Cunda Adası Otelleri

Cunda Adası’nda oteller, büyük kapasiteli oteller yerine en büyüğü 40-50 odalı butik otellerden oluşmaktadır. Denize sıfır, adanın tarihi mekanları ile bütünleşmiş durumda olan otellerin tamamına kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Seçenekler arasında uygun, orta ve lüks oteller bulunmaktadır. Uygun fiyatlı otellerin kişi başı günlük fiyatları 200 liradan başlarken lüks otellerin kişi başı günlük fiyatları 1500 liraya kadar çıkabilmektedir.

Cunda Adası’nda Balayı Yapanlar

Cunda Adası, yeni evli çiftlerin balayı yapmaları için çok tercih edilen bir yerdir. Adanın eşsiz doğası ve tarihi yapısı, romantik otel ve sokakları ile bölgeye hayran kalabilirsiniz. Cunda Adası’nda balayı yapanlar için özel kampanyalar ve indirimler bulunmaktadır. Cunda Adası’nda gerçekten romantik bir atmosfere sahip birçok otel bulunmaktadır ve yeni çiftlerin romantik anlarına haberli ya da habersiz çeşitli sürprizleri ile heyecan katabilmektedir.

Cunda Adası Ev Fiyatları

Cunda Adası’nda tatil yapmak için otel yerine ev kiralamak da mümkündür. Tarihi bir Rum evinde birkaç günlüğüne yaşamak, ada evlerine has özellikleri taşıyan Cunda evlerinde tatil yapmak sizler için unutulmaz bir deneyim olabilir. Cunda Adasında ev fiyatları değişkenlik göstermektedir. En uygun kiralık ev fiyatı 444 liradan başlar, ancak denize yakınlık uzaklık, tarihi ve popüler mekanlara yakınlık uzaklık ve evin boyutu, tarihi yapısı, mimari yapısı, dekorasyonu ve konseptine göre ev fiyatları değişiklik gösterebilir.

Cunda Adası’nı keşfetmek, tarihi ve doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak, yemyeşil doğası ve göz kamaştıran manzaraları ile tatil yapmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Cunda Adası Gezilecek Yerler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com
Portobet Giriş