CUMHURİYETİN 99. YILI KUTLU OLSUN

featured
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyetimizin ilanının 99. yıl dönümünde Tokat’ımızda gurur, heyecan ve coşkuyla kutlandı.
Kutlama programı çelenk sunma töreni ile başladı. Vali Numan Hatipoğlu ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Karataş, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.  Çelenk sunumunun ardından Vali Numan Hatipoğlu, makamında tebrikleri kabul etti.
Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen bayram kutlamaları, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.
Törende Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.
Ardından Vali Numan Hatipoğlu, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi. Vali Numan Hatipoğlu, konuşmasında şunları kaydetti.

Sayın milletvekilleri, kıymetli Tokatlılar, değerli mesai arkadaşlarım, sevgili öğretmen ve öğrenciler; cumhuriyetimizin 99’uncu kuruluş yıldönümü kutlama törenlerine hoş geldiniz.
“Aziz şehitlerimizin vatanlaştırdığı bu kutsal topraklarda sizlerle bu büyük millet bayramını kutlamak ömrümce tadabileceğim en büyük övünçlerden biridir. Bu gün 99. yılını sevinçle, coşkuyla ve bir o kadar da gururla idrak ettiğimiz Cumhuriyet Bayramı milletimiz ve milletimizin soluğuna muhtaç olan insanlık için iyiliklere, esenliklere, güzelliklere vesile olması adına kutlu olsun.
Büyük Türk Milleti kurduğu son imparatorluk olan Osmanlı İmparatorluğu eli ile 3 kıtada  600 yıl boyunca barışın ve huzurun h kim olmasını sağlamıştı. Ancak 19. yy’ın sonlarına gelindiğinde dünyada ortaya çıkan gelişmelere uyum sağlayamayan bu büyük devlet son yüzelli yılın her anında büyük sorunlarla, savaşlarla ve isyanlarla daha doğrusu ihanetlerle uğraşmıştır.
İşte böyle yıkıcı bir savaşın sonrasında milletimize Sevr paçavrası imzalatılmaya kalkışılmıştır.  Ancak milletimiz ne kadar zor ve çetin şart altında olursa olsun hiçbir dayatmayı kabul etmeyecekti. İstiklal Marşı şairimizin dediği gibi “Yumuşak başlı isem kim demiş uysal koyunum / kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum” diyerek hiçbir boyunduruk altına girmeyeceğini Gazi Mustafa Kemal’in başlattığı istiklal mücadelesi ile tüm dünyaya göstermiştir.
Anadolu’nun emperyalist devletlerce işgal edilmesine ve parçalanmasına  ramak kala Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının önderliğinde yeni bir diriliş destanı yazılmaya başlanmıştır. Bu aziz kadro koca imparatorluk kucaklarında can verirken dünyaya meydan okuyarak ben yok edilemem, teslim alınamam demiştir.
Kurtuluş savaşı öyle bir destandır ki etkisi sadece milletimiz bakımından değil esaret altında inleyen, sömürülen mazlum milletler için de bir bağımsızlık kıvılcımının yanmasını sağlamıştır. Hindistan’ın, Pakistan’ın, Malezya’nın, Cezayir’in ve daha pek çok ülkenin bağımsızlık mücadelesi işte bu kaynaktan beslenmiştir.
Aziz Atatürk ve silah arkadaşları hem düşman işgaline karşı savaşırken hem de inandıkları bir ideal olan cumhuriyet idealinin kalplerde yeşermesi için uygun ortamı hazırlamaya çalıştılar. Büyük Önder; yeni devletin yönetim şeklinin millet egemenliği esasına dayalı bir yönetim şekli olan cumhuriyet olması gerektiğine inanmakta idi. Zaten bu fikrini pek çok arkadaşı ile de paylaşmıştı. Atatürk ; “Ben yaşamak için mutlaka bağımsız bir milletin evladı olarak kalmalıyım. Milletime dost olanlara güvenirim. Ancak benim milletimi esir etmek isteyen her hangi bir milletin de bu arzusundan vazgeçinceye kadar amansız düşmanıyım.” demiştir.
Kurtuluş Savaşı’mızın başlangıcında kurulan meclisin adının “TBMM”, hükümetin “TBMM Hükümeti” ve kurulan ordunun da “TBMM Orduları” olarak isimlendirilmesi onların millet egemenliğine ve cumhuriyete olan gönül bağını göstermektedir.
Kurtuluş Savaşı’mızın hemen ardından büyük önder ve arkadaşları cumhuriyete giden yolu engelleri birer birer ortadan kaldırarak açtılar;
Cumhuriyet binlerce yıllık bir geçmişi bulunan ve yönetenlerin din, kan, asalet veya başkaca bir dünyevi olmayan bir esasa bağlı kalınmaksızın belirlendiği bir yönetim sistemidir.
Cumhuriyet üç önemli sacayağına sahiptir ve ancak bunların bir arada bulunması ile çağdaş, modern ve demokratik bir kimlik kazanır. Bunlar demokrasi, laiklik ve insan haklarına saygılı bir yönetimdir. İşte bu ilkeler cumhuriyeti anlamlı ve eşsiz kılmaktadır.
Millet egemenliğini temel alan cumhuriyetimiz, devlet ile vatandaş  arasında  bir vatandaşlık bağı oluşturmuş, vatandaşlar arasında eşit yurttaşlığı sağlayarak, herkese ülke yönetimine katılma ve ülkenin geleceğini belirleme hakkını vermiştir. Böylece, cumhuriyetle birlikte kendi kendini yöneten ve aynı zamanda yönetime gelebilme hakkına sahip etkin vatandaşlar yetiştirilmiştir.
Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olmak her yurttaşını kanunlar önünde eşit ve temel insan hakları noktasında güvence altında yaşatmak demektir. Bu yönetim içinde insanların dini inanışları ve yaşam tarzları da devlet tarafından korunmaktadır. Hak ve özgürlükler ancak diğer yaşayanların hak ve özgürlüklerinin ihlali halinde kısıtlanmaktadır.
Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan cumhuriyet, getirdiği açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.
Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvet; milletin kendisidir. Türk milleti, cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır.
Ulu önder “cumhuriyet en çok kimsesizlerin kimsesidir” diyerek cumhuriyetin ne demek olduğunu ifade etmektedir.Kıymetli Tokatlılar, Sevr idealini asla unutmayan batı 99 yıllık cumhuriyet tarihimizde doğrudan çatışmaya yaklaşamayıp bunun yerine taşeronlarını kullanmıştır.
1974 öncesi Kıbrıs üzerinden Rumları masum ve korumasız milletimizin üzerine kışkırttılar. Kıbrıs Barış Harekatıyla batı ve taşeronları gerekli cevabı aldılar. Hala sindiremedikleri bir darbe yediler.

Yıllarca ermeni terör örgütü asala yurt dışında diplomatlarımızı şehit etti. 1980 öncesi kardeşi kardeşe kırdıran anarşi belasını desteklediler. Sonrası asala ile istediği desteği bulamayan küresel zalimler bu sefer Türkiye’nin başına PKK terörünü musallat ettiler. 40 yıla yakındır beşiklerde bebekler öldürüldü. Pırıl pırıl yürekli Aybüke öğretmenler, Necmettin öğretmenlere kurşun sıkıldı. Halk canından bezdirildi. Amaç Türkiye’yi yolundan döndürmekti. Başaramadılar. Başaramayacaklar!
15 Temmuz’da aynı güçlerin devşirdiği mankurtlar milletimizin silahını millete doğrulttular. Kayıplar verdik. Şehitlerimiz oldu ancak yine amaçlarına ulaşamadılar. Asla! Başaramayacaklar!
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde 2023-2053 ve 2071 hedeflerine doğru emin adımlarla ve güçlü bir şekilde yürümekteyiz.
Ebed müddet büyük milletimiz ve devletimiz gerçekleştirmeye çalıştığı ilerleme ve çağdaşlaşma mücadelesini muhakkak başaracaktır.
Geleceğimizin teminatı sevgili çocuklar ve gençler sizler bizlere emanet edilen ve şehitlerimizin kanları ile yoğrulan ve ebedi Türk yurdu olan güzel vatanımızı bir gül bahçesi yapmak ve muasır medeniyet seviyesine çıkarmak için çok çalışmalı ve gayret göstermelisiniz. İzleyeceğiniz yol Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık yoludur ve kalbinizde sürekli artmasını dilediğim vatan sevgisidir muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kandadır.
Cumhuriyet projesi tüm engelleme çabalarına rağmen muvaffak ve muzaffer olmuştur.  Cumhuriyetimiz ebedi Türk vatanı üzerinde ay yıldızlı al bayrağın gölgesinde milletimize hizmet ederek sonsuza dek yaşayacaktır.
Bize insanca yaşayabildiğimiz demokratik ve laik cumhuriyet Türkiye’sini hediye eden büyük önder Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, kanlarıyla son Türk yurdu olan Anadolu’yu ebedi olarak bize yurt yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz gönül borcu, şükran ve rahmetle anıyorum.
İlimiz adına kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Ruhları şad olsun.
Değerli Tokatlılar, çalışma arkadaşlarım, kıymetli öğretmenler ve sevgili öğrenciler hepiniz adına 99. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız cumhuriyetimize ve devletimize bağlılığımızı ifade ediyorum.
99’uncu  yıldönümünü kutladığımız Büyük Millet Bayramı hepimize kutlu olsun.
Tokat Borsa İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerimiz de günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu.
Kutlama töreninde Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları ekibinin gösterileri de yer aldı.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü jimnastik ekibi, taekwondo ekibi, Uçtu Spor Kulübü ve Belediye Spor Kulübü sportif gösterilerini sundu.
Tokat Jandarma Komando Tabur Komutanlığının gösterilerinin de yer aldığı törende jandarmamızın gösterisi ilgiyle izlendi.
Cumhuriyet Meydanındaki kutlama töreni, resmi tören geçişinin gerçekleştirilmesiyle sona erdi.
Kutlamalar kapsamında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı fener alayı yürüyüşü düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan yürüyüşte Tokat Belediyesi bandosu eşliğinde vatandaşlar ellerinde meşalelerle yürüdü. Yürüyüş  Hıdırlık Köprüsü’nde son buldu. Tarihi köprü üzerinden yapılan havai fişek gösterisi renkli görüntüler oluşturdu.
Vali Numan Hatipoğlu kentte 7’den 70’e vatandaşların katılımı ile Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşandığını söyledi. Vali Numan Hatipoğlu, “Gölgesine sığındımız,gölgesinde ısındığımız Albayrağımız göklerde ilelebet payidar olsun diye var olsun Cumhuriyetimiz.”dedi.
Vali Numan Hatipoğlu ve eşi Ayfer Hatipoğlu’nun ev sahipliğinde kabul töreni düzenlendi.
31 Ekim 2022

Tokat’ta Cumhuriyet bayramının 99. yıl dönümü kutlamaları Cumhuriyet Meyanında yapıldı. Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu halkı ve tören birliklerinin bayramını kutladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ının mesajının okunmasının ardından Vali Numan Hatipoğlu, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Konuşmaların ardından Tokat Jandarma Komutanlığı Komando (Kurtlar) taburu gösteri yaptı. Komandoların senkronize olarak yaptığı gösteri yoğun ilgi gördü. Protokol tarafından Kurtlar taburu ayakta alkışlandı. Atatürk’ün portresi ve Türk Bayraklarının asılı olduğu jandarma dronlarının gösterisi ise dikkat çekti. Törende askerler ve öğrenciler 60 metre uzunluğundaki bayrakla yürüyüş yaptı. Asker ve polis birliklerinin tören geçişinin ardından tören araçların geçişi ile program sona erdi.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
CUMHURİYETİN 99. YILI KUTLU OLSUN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com