Cumhuriyetin 100’üncü Yılı Üniversitemiz Tarafından Bilimsel, Sanatsal ve Sportif Etkinliklerle Kutlandı

featured

Cumhuriyet’in ilan edilişinin 100’üncü yılı dolayısıyla Üniversitemiz tarafından bilimsel, sanatsal ve sportif birçok etkinlik düzenlendi. Bu kapsamda Üniversitemizde konferanslar, paneller, sergiler ve futbol turnuvası gerçekleştirildi.
Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yazılan kurtuluş destanının ve onun varış noktası olan Cumhuriyetimizin 100’ücü yılını gururla ve coşkuyla kutladığımızı ifade ederek Üniversitemiz tarafından 100’üncü yılımıza özel birçok bilimsel ve sanatsal etkinlik gerçekleştirildiğini belirtti.
Etkinlikler kapsamında Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyeleri tarafından Tokat merkezdeki liselerde panel ve konferanslar dizisi gerçekleştirildi. Konferanslar Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi, Milli Piyango İhya Balak Fen Lisesi, Tokat Borsa İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesinde farklı günlerde gerçekleştirildi. Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ise panel gerçekleştirildi. Öğretim üyelerimiz Cumhuriyetin anlam ve önemi konusunu ve Cumhuriyete giden süreci tarihsel bir perspektifle ele alarak öğrencilere aktardı.
Üniversitemiz Taşlıçiftlik Kampüsünde ise “Osmanlı’nın İlk Anayasasından Cumhuriyet’e Hakimiyet-i Milliye” konferansı gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Mehmet SANCAKTAR, 1876 Anayasasından başlayarak devam eden süreçte oluşturulan anayasaları detayları ile açıkladı. Prof. Dr. Fatih Mehmet SANCAKTAR, Valilik, Belediye ve Üniversitemiz işbirliği ile düzenlenen ve ikincisi gerçekleştirilen “İrfan Sohbetleri” programında da konuşmacı olarak yer aldı. SANCAKTAR, Milli Mücadele döneminin genel özelliklerinden bahsederek 1. Türkiye Büyük Millet Meclisinin oluşum süreci ile ilgili detaylı bilgileri dinleyicilere aktardı.
Üniversitemiz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen resmi törene de katılım gösterdi. Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesinden 100 öğrencimiz kortej yürüyüşünde yer aldı. Ayrıca 25 öğrencimiz de Tokat İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde düzenlenen etkinliğe katılarak Tokat Şehitliği bölgesine yürüdü. Tokat şehitliği bölgesinde oluşturulan 100’üncü Yıl Şehitler Fidanlığına Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı münasebetiyle 100 adet fidan dikildi.
Üniversitemiz Hukuk Fakültesi de Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılı dolayısıyla bir panel düzenledi. “Cumhuriyet’in Yüzyıllık Hukuk Yolculuğu” adıyla gerçekleştirilen panelde Cumhuriyet dönemi öncesi ve sonrasında yapılan kanunlaşma dönemleri farklı yönleri ve detayları ile incelendi.
Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında fotoğraf ve afiş sergileri de düzenlendi. Bu kapsamda ilk olarak Üniversitemiz Taşlıçiftlik Kampüsünde “Cumhuriyetin 100 Yıllık Serüveninde Tokat” konulu fotoğraf sergisi gerçekleştirildi. İkinci sergi ise Turhal Uygulamalı Bilimler Fakültemizde “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Afiş Sergisi” başlığıyla düzenlendi.
Cumhuriyetimizin 100. yılı için futbol turnuvası da düzenlendi. Üniversitemiz stadyumunda 25 Ekim’de başlayan karşılaşmalar 7 Kasım’a kadar devam edecek.
Üniversitemizce gerçekleştirilen bilimsel, sanatsal ve sportif programlara akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz ve Tokat halkı yoğun katılım gösterdi. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı dolayısıyla yıl boyunca çeşitli etkinliklerle kutlamalar devam edecek.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Cumhuriyetin 100’üncü Yılı Üniversitemiz Tarafından Bilimsel, Sanatsal ve Sportif Etkinliklerle Kutlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com