Çocuk eğitiminde çocuklara asla söylenmemesi gereken 6 Söz

featured

Çocukların eğitiminde söylenmesi gereken doğru sözler kadar, söylenmemesi gereken yanlış sözler de önemlidir. Çünkü çocuklar, söylenen sözlerin etkisi altında olurlar. Bu nedenle, çocuk eğitiminde bazı sözlerden kaçınılması gerekir. Bu yazıda sizler için, çocuklara asla söylenmemesi gereken 6 sözü listeledik. Unutmayın, çocukların eğitiminde söylenen her söz, onların karakterini ve davranışlarını etkiler.

Çocuklara Söylenmemesi Gereken Cümleler

Çocukların ilk öğretmenleri olan anne ve babaların, tutum ve konuşmaları çocukların kişiliklerini şekillendirir. Ancak çocuklara söylenen yanlış cümleler, telafi edilemeyecek sonuçlara yol açabilir. Bu yazımızda çocuklara söylenmemesi gereken cümlelerden bahsedeceğiz.

Aşağıdaki Cümleleri Çocuklara Asla Söylemeyin

Çocuk Gelişimi Uzmanı Selma Yenidoğan, çocuklarla konuşurken aşağıdaki cümlelerden uzak durmak gerektiğini belirtiyor.

Sen Adam Olmazsın

“Sen adam olmazsın”, “Senden ne köy olur ne kasaba” gibi suçlamalar, çocukların kendilerine olan özgüvenini düşürerek, güçlü bir kişilik olmalarına engel olur.

Yalan Söylüyorsun

Çocuklar direkt olarak yalancılıkla itham edilmemelidir. Böyle söylemler çocukların daha fazla yalan söylemelerine ve korku hissetmelerine neden olabilir.

Neden Onun Gibi Değilsin

Çocukların diğer insanlarla kıyaslanması, hayatı boyunca kendini başkalarına benzemeye zorlayan bir kişilik oluşturabilir. Bu da özgüven eksikliği yaşayan bir çocuk yetiştirmenize neden olabilir.

Çok Aptalsın, Tembelsin…

Çocuklara hakaret ve küfür içeren sözler söylemek onların özgüvenlerini zedeleyebilir. Bu tür cümlelerin sürekli olarak söylenmesi ise çocuk istismarına girmektedir. Dolayısıyla çocuğunuza sözel şiddet uygulamaktan kaçınmalısınız.

Bunu Yaparsan Seni Sevmem

“Sen bu şekilde davranırsan seni sevmem” gibi şartlayıcı cümleler çocukların özgüvenini ve özsaygısını zedeleyebilir. Anne babalar, çocuklarına şartsız sevgi göstermeli ve bu sevgiyi cümleleriyle ifade etmelidir.

Senin Yerine Ben Yaparım

Çocuklarının ödevlerinde ya da görevlerinde zorlandığını gören bazı anne babalar onların yerine yaparlar. Ancak bu durum, çocukların kendilerine olan güvenlerini kaybetmelerine neden olabilir. Bunun yerine, destek olmak için çocuklarınızla birlikte ödevlerini yapabilirsiniz.

Sizlere anne ve babaların, çocuklarına söylenmemesi gereken cümleleri aktardım. Çocukların kişiliklerinin oluşumunda anne ve babaların tutum ve konuşmaları oldukça büyük bir rol oynar. Bu sebeple, çocuklara zarara yol açabilecek söylemlerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Unutmayın, sağlıklı iletişim çocuk yetiştirmenin temel şartlarından biridir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Çocuk eğitiminde çocuklara asla söylenmemesi gereken 6 Söz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com