CHP’li Kadim Durmaz, Engellilerin Sorunlarını TBMM Gündemine Taşıdı!

featured

CHP’li Kadim Durmaz, TBMM’ye engellilerin sorunlarını taşıdı ve önemli sorular sordu. Engellilerin istihdam hakkının korunması ve toplumsal farkındalığın artırılması için çağrıda bulundu.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Engellilerin Sorunlarını TBMM’ye Taşıdı

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, engellilerin yaşadığı sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Engelliler Haftası’nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yazılı soru önergesi sunan Durmaz, insan hakları evrensel bildirgesinde yer alan “Herkesin bu bildirgede ileri sürülen hak ve özgürlüklerin tam olarak gerçekleşebileceği bir toplumsal ve uluslararası düzene hakkı vardır” ilkesini hatırlattı. “Ülkemizde engelli bireyler için insan haklarına uygun şartlar sağlanmış mıdır?” diye sordu.

Engellilerin İstihdam Hakkı Korunmalıdır!

Durmaz, tüm engelli bireylerin eşit yurttaşlık hakkına sahip olduğunu vurgulayarak, önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Engellilerimizin çalışma yaşamını belirleyen 4857 sayılı İş Kanunu’nda yer alan kotalar, engellilerin iş erişimlerinin sınırlarını oluşturmaktadır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 53 üncü maddesinde engelli çalıştırmaya yönelik hükümler bulunmaktadır. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşları bu kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda %3 oranında engelli çalıştırmak zorundadırlar.” Durmaz, bu oranın engellilerin istihdam ihtiyacını karşılamadığını belirterek, istihdam oranının yüzde 5’e çıkartılmasının önemli bir gereklilik olduğunu ifade etti.

Engelli Hakları İçin Toplumsal Farkındalık Oluşturulmalı!

Durmaz, önergesinde kamu ve özel sektörde engelli kadrolarının tespiti ve denetlenmesi konusuna dikkat çekti. “Engellilerin sosyal yaşamda daha görünür olmaları için engelli bireylerin yaşadıkları sorunlar da dikkate alınarak yasal düzenlemeler yapılmalıdır. İş yaşamında var olmayan engelli bireylerin istihdamının sağlanarak, sosyal yaşamda daha görünür olmaları sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak devletin en önemli görevlerinden biri olmalı, engelli bireylere insanca yaşama olanağı sağlanmalıdır. Engelli bireylerin sosyal-kültürel alanda var olmaları, eğitim, sağlık ve istihdam hakkından eşit koşullarda faydalanabilmeleri için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, toplumsal farkındalığın arttırılması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Engellilerin Durumu Hakkında Detaylı Sorular

Durmaz’ın önergesinde yer alan sorular şöyle:

 1. Ülkemizdeki toplam engelli sayısı kaçtır?
 2. Sosyal yardım desteği alan engelli sayısı kaçtır?
 3. Kamuda ve özel sektörde istihdam edilen toplam engelli sayısı kaçtır?
 4. Engelli kadrosunda boşluk olan kurumlar hangileridir?
 5. Engelli kadrolarında, engeli olmayan kişilerin çalıştırıldığı doğru mudur? Bu konuda denetim yapan özel ya da tüzel kuruluşlar bulunmakta mıdır?
 6. İŞKUR’a başvurup iş bekleyen engelli kişi sayısı kaçtır?
 7. Engelli istihdamını kamuda ve özel sektörde %5 kotaya çıkarmayı düşünüyor musunuz?
 8. Avrupa Birliği fonları ile uygulanan engelli destek projeleri bulunmakta mıdır? Proje desteklerini denetleyen bir birim bulunmakta mıdır?
 9. Bugüne kadar engelliler için fon yardımıyla yapılan projeler hangileridir?
 10. Yerelde engelli bireylerin sosyal yaşamını kolaylaştıracak kent projeleri için bakanlığınızın girişimleri olmuş mudur?
 11. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 28. Maddesinde yer alan “Herkesin bu bildirgede ileri sürülen hak ve özgürlüklerin tam olarak gerçekleşebileceği bir toplumsal ve uluslararası düzene hakkı vardır” ilkesine uygun fiziki ve sosyal şartlar, engelli bireylerimiz için sağlanmış mıdır?

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
CHP’li Kadim Durmaz, Engellilerin Sorunlarını TBMM Gündemine Taşıdı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com