Cebelitarık Hakkında Bilgi

featured

Cebelitarık’ın Coğrafi Konumu ve Özellikleri

Cebelitarık, Akdeniz’in güneyinde yer alır. İspanya’nın güneyinde bulunmasına rağmen, Büyük Britanya’nın denizaşırı bir bölgesidir. Yaklaşık 35.000 kişilik nüfusuyla Cebelitarık, küçük bir Türkiye ilçesi kadar insan barındırır. Halkın büyük çoğunluğu kendi kararlarını alabilir ve yarımadada bir Parlamento bulunmaktadır.

Cebelitarık Hakkında Bilgi
Cebelitarık Hakkında Bilgi

Cebelitarık, güneyindeki kıyısında Cebelitarık Boğazı’na sahiptir. Bu bölge, Afrika ve Avrupa arasındaki önemli bir deniz geçididir ve Akdeniz’i Atlantik Okyanusu’na bağlar. Cebelitarık Boğazı’nın karşı kıyısında İspanyol Eksklavı Ceuta bulunur. İspanya, Cebelitarık’ın İspanya’ya ait olduğunu iddia etmektedir ve iki ülke arasında uzun süredir sınır anlaşmazlıkları yaşanmaktadır.

Cebelitarık’ın Turistik ve Coğrafi Özellikleri

Yarımadanın uzunluğu yaklaşık altı kilometredir. Cebelitarık’ın simgesi, Cebelitarık kayasıdır. Şehrin bir bölümü bu kayaların üzerine inşa edilmiştir, bu nedenle Eski Kent bölgesinde dik sokaklar ve merdivenler bulunmaktadır. Ayrıca kayalıklar üzerinde, yarımadanın savunması için inşa edilmiş birçok tahkimat kalıntısı ve serbest yaşayan maymunlar bulunmaktadır. Cebelitarık’ın güney ucunda “Europa Point”i bulunmaktadır. Bu noktadan Fas’ı dürbünle görmek mümkündür.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Cebelitarık Hakkında Bilgi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com