Burc Halife Nerede, Özellikleri

featured

Burj Khalifa: Dünyanın En Yüksek Binası

Burj Khalifa, Dünya’nın En Yüksek Binası

Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binası olan ve çok yüksek katlı bir binadır. İsim olarak “Burj Halife” denilmektedir. 2010 yılından beri Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai’de bulunmaktadır. Burj Arapçadır ve “Kule” anlamına gelir. Kulenin adı, ülkenin hükümdarı Khalifa bin Zayed Al Nahyan’dır. Yüksek katlı bina, Dubai şehir merkezi adı verilen şehrin modern bir bölümünde yer almaktadır.

Burj Khalifa’nın Özellikleri

Burj Khalifa, yerden kulenin tepesine kadar 829 metre yüksekliğindedir. 57 Asansörden biriyle ulaşabileceğiniz en yüksek nokta 638 metre yüksekliğindedir. Yukarıda sadece elektronik için odalar ve gökdeleni iyi durumda tutmak için ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız.

Burj Khalifa’nın Tasarımı ve İnşaatı

Burj Khalifa, 2004 yılında Amerikalı Mimar Adrian Smith tarafından tasarlandı. Binanın İnşaatı yaklaşık altı yıl sürdü ve bir milyar avrodan fazla maliyete mal oldu. Dünyanın dört bir yanından 12.000 kadar işçi inşaatta yer aldı. Burj Khalifa’nın çerçevesi çelikten yapılmıştır. Dışarıda cam ve alüminyum ile çevrilidir.

Burj Khalifa’nın Katları

Burj Khalifa’nın toplam 163 katı bulunmaktadır. Çoğu zengin insanlar için ofisler ve lüks daireler yer almaktadır. Bazı sakinler o kadar zengin ki, altın külçe satan bir Otomat bile var. Alt katlar otel olarak kullanılmaktadır. 124.katta, her yöne bakabileceğiniz turistler için bir gözlem güvertesi bulunmaktadır. Uzun mesafe için bir dakikadan az süren özel bir asansörle ulaşılabilir. Dünyanın en hızlı Asansörlerinden biridir. Bir başka gözlem güvertesi de 148. 555 metre yükseklikte yer almaktadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Burc Halife Nerede, Özellikleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir