Brezilya Hangi Kıtada?

featured

Biçimlendirilmiş Bir Makale – Brezilya: Güney Amerika’nın Birinci Cumhuriyeti

Brezilya Federal Cumhuriyeti: Hızla Gelişen Ekonomi ve Dünyanın En Büyük Kahve Üreticisi

Brezilya, Güney Amerika’da, dünyanın en büyük beşinci ülkesi ve dünyanın en yüksek altıncı nüfusuna sahip olan Portekizce konuşulan en büyük ülkesi olma özelliğine sahip.Başkenti Brasilia olan ülke, ekonomik büyümesi ile dikkat çekiyor ve dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri olarak kabul ediliyor. Siyasi olarak, Brezilya diktatörlükten demokrasiye geçişin örneklerinden biridir.

Brezilya’nın Coğrafi Konumu ve Özellikleri

Brezilya, dünyadaki ekvator ve Oğlak Dönencesi’ne sahip tek ülkedir. Ayrıca içinde ve dışında tropikal bölgelerin yanı sıra bitişik toprakları bulunmaktadır. Biyolojik çeşitliliği ile öne çıkan Brezilya, dünyanın en büyük yağmur ormanı Amazon’a ev sahipliği yapmaktadır. Brezilya, çeşitli iklim ve coğrafi özelliklere sahip olan bir ülkedir ve buna bağlı olarak büyük bir çeşitlilik sergilemektedir.

Brezilya’nın İklim Koşulları

Brezilya’da, Okyanus, subtropikal, yarı kurak, tropikal, çöl ve Ekvator olmak üzere altı farklı iklim türü bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, farklı coğrafi bölgelerde farklı ortamların oluşmasına neden olmaktadır. Ekvator iklimi kuzey Brezilya’da hakimken, orta kesimde tropikal savanlar bulunmaktadır.

Brezilya’nın Demografik Yapısı

2013 yılı verilerine göre, Brezilya’nın nüfusu 204 milyon civarındadır ve nüfus yoğunluğu 57,8 kişi/mil kare seviyesindedir. Nüfusun çoğunluğu kentsel alanlarda yaşamakta olup, toplum birçok etnik kökene sahiptir. Brezilya’nın demografik yapısı içerisinde Beyaz, Pardo, Siyah, Asyalı ve yerli Kızılderililer bulunmaktadır. Hristiyanlık ve Katolik inancı ülkede yaygın olsa da, son yıllarda Protestanlık dinine olan ilgi artmıştır.

Brezilya’nın Turistik Cazibe Merkezleri

Brezilya, doğal ve yapay turistik cazibe merkezleri ile ünlüdür. Amazon ekosistemi, ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir ve ekoturizm, rekreasyon ve kültür turizmi açısından zengin olanaklar sunmaktadır. Ayrıca, Brezilya’da birçok dünya mirası alanı bulunmaktadır, bunlar arasında şelaleler, plajlar, Kurtarıcı İsa heykeli, 275 Iguacu Şelalesi, Amazon Nehri ve milli parklar yer almaktadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Brezilya Hangi Kıtada?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com