Bakan Şimşek ve Hafize Gaye Erkan dünya basınında: Yatırımcılar ekonomik değişimlere olumlu tepki verdi

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan liderliğindeki yeni ekonomi ekibinin politikası, uluslararası yatırımcılar tarafından yakından takip edilmektedir. İngiliz medyası, her iki isme bakış açısının değiştiğini belirtti. İngiliz gazetelerine göre yatırımcılar, Şimşek ve Erkan’a iyimser bir şekilde bakmaktadır ve “Erdoğan’ın üçüncü döneminde ekonomik değişimlere olumlu tepki vermektedirler.”

ŞİMŞEK LİDERLİĞİNDEKİ YENİ KADRO YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Türkiye’nin uluslararası yatırımcıları yakından takip ettiği belirtilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek liderliğindeki yeni ekonomi kadrosu ve Merkez Bankası’nın tutumu, yabancı yatırımcıların dikkatini çekmiştir. İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, yatırım çevreleri Türkiye’nin ekonomi kadrosuna güven duymaktadır. İngiliz merkezli Reuters, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın enflasyon raporuna ilişkin düzenlediği toplantıyı analiz etmiş ve dikkat çeken ifadelere yer vermiştir. Erkan’ın gazetecilere yaptığı ilk resmi konuşmada, kapsamlı bir para politikasından bahsettiği ve yeni dönemin felsefesini ortaya koyduğu belirtilmiştir. Reuters’a göre Erkan, faiz artırımlarının yanı sıra çeşitli kaldıraçlardan ve makroihtiyati politika araçlarından da faydalanacağını taahhüt etmiştir.

“MERKEZ BANKASI BAŞKANI OLABİLECEK KAPASİTEYE SAHİP”

Haziran ayı başında Merkez Bankası’nın başına geçen Erkan’ın, parasal sıkılaştırma politikasını kademeli olarak devam ettireceği sözü verdiği bildiriliyor. Haberin devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Haziran ve temmuz aylarında gerçekleştirilen iki faiz artışının ardından yapılan açıklamada, Erkan’ın liderliği altında bu politikanın sürdürüleceği açıklandı. Erkan, deneyimli ve saygın siyasetçi Mehmet Şimşek ile birlikte ülkenin önde gelen ekonomi uzmanlarından biri olarak kabul ediliyor. Her ikisinin de ekonomik zorlukları aşacak yetenekte olduğu düşünülüyor. Analistler, saatler süren basın toplantısında Erkan’ın performansından övgüyle bahsederek, “Türk para politikasının yüzünü temsil etmek isteyen bir lider olduğu açık. Merkez Bankası Başkanı olabilecek altyapıya sahip bir kişiyi gördük.”

“YATIRIMCILAR ERKAN VE ŞİMŞEK KONUSUNDA İYİMSER”

Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan’ın yardımcıları olarak atanan Hafize Gaye Erkan’ın görevine ilişkin bir yazı Financial Times tarafından kaleme alındı. Haberde, yatırımcıların Erkan ve Şimşek konusunda umutlu olduklarını belirterek Para Politikası Kurulu’nda yapılacak değişiklikleri merakla bekledikleri ifade edildi. Erkan, bankalar için risk yönetimi modelleri üzerinde uzmanlık sahibi olduğu ve enflasyonu azaltmak için her türlü aracı kullanma sözü verdiği belirtildi. Ayrıca, Merkez Bankası’nın kararlarının tamamen bilimsel verilere dayanacağı ve ekibinin para politikasını geliştirmek için dikkatli analizlere başvuracakları vurgulandı.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Bakan Şimşek ve Hafize Gaye Erkan dünya basınında: Yatırımcılar ekonomik değişimlere olumlu tepki verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com