Bahreyn Hakkında Bilgi

featured

Bahreyn: Basra Körfezi’ndeki Küçük Bir Ada Ülkesi

Bahreyn’in Coğrafi Konumu

Bahreyn, Suudi Arabistan’ın doğusundaki Basra Körfezi‘nde bulunan bir ada ülkesidir. Ülke, Türkiye’nin bir şehri kadar küçük olsa da, 30 küçük adadan oluşur ve oldukça zengindir.

Bahreyn’in Siyasi Yapısı

Bahreyn anayasal bir Monarşi olarak yönetilmektedir. Yani, ülke bir Kral tarafından yönetilir ancak gücü bir Anayasa tarafından kısıtlanmaktadır. Halkın seçtiği bir parlamento bulunmaktadır ve bu yapıyla Bahreyn, Monarşi ve demokrasi arasında bir “orta yol” dur.

Devlet Din ve Nüfus Yapısı

Bahreyn’de devlet dini İslam’dır ve nüfusun üçte ikisinden biraz fazlası bu dine mensuptur. Bu Müslüman nüfusun çoğunluğu Şii iken, kraliyet ailesi Sünni mezhebine mensuptur. Diğer dinlere mensup olan nüfus ise Hristiyanlık veya Hinduizm gibi dinlere aittir.

Ekonomik Durum ve Turizm

Bahreyn’in ekonomisi en çok hizmetlerden ve sanayiden gelmektedir. Özellikle bankacılık sektörü ve alüminyum üretimi ülke ekonomisinin belkemiğini oluşturmaktadır. Ayrıca turizm sektörü de ülkenin ekonomisinde giderek daha büyük bir rol oynamaktadır. Bahreyn, turistlere alkol tüketimi konusunda diğer Arap ülkelerinden daha fazla özgürlük sunmasıyla tanınmaktadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Bahreyn Hakkında Bilgi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com
Portobet Giriş