Avrupa’nın En Kalabalık 10 Ülkesi

featured

Birleşmiş Milletlere göre Avrupa Nüfusu 2010’da 740 Milyondu

Birleşmiş Milletler verilerine dayanarak, 2010’da Avrupa’nın nüfusunun toplamda 740 milyon olduğu belirlendi. Aşağıda göstereceğimiz rakamlar, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkeleri de içerecek şekilde toplam nüfusu ifade etmektedir.

Avrupa Birliği ve Dış Ülkelerde Nüfus Dağılımı

2015 yılında, Avrupa Birliği sınırları içinde yaklaşık olarak 508 milyon kişi yaşıyordu. Avrupa Birliği dışında kalan Avrupa ile sınırlı olan ülkelerde ise yaklaşık 94 milyon kişi yaşamaktaydı. Ayrıca, diğer kıtalarda yer alan ülkelerin toplam nüfusu da, 2015 verileri ile birlikte, yaklaşık 240 milyona karşılık geliyordu.

Avrupa Nüfusu ve Demografik Eğilimler

Avrupa, dünya nüfusunun yaklaşık olarak %12’sini oluşturmaktadır. Ancak, gelecek yıllarda nüfusun %7 oranında azalması beklenmektedir. Demografik verilere dayanarak, 2050 yılına kadar Avrupa’nın nüfusunun azalma eğilimi göstereceği tahmin edilmektedir. Bu durum, Avrupa’nın demografik yapısının dikkate alınması gereken bir konu olmasını sağlamaktadır.

Avrupa’nın 10 En Kalabalık Ülkesi

Avrupa’da nüfus yoğunluğunun dağılımı ve ülkelere göre nüfus sayıları, farklı verilere dayanarak sıralanmaktadır. Burada, Avrupa’nın en kalabalık 10 ülkesi ve bu ülkelerin genel halka yayınladıkları nüfus verilerine göz atacağız.

***1. Rusya – 146 milyon***

2016 yılı itibariyle, Rusya toplam nüfusu 146.839.993 kişidir. Ülkenin nüfusunun yaklaşık %77’si Avrupa Rusya’sında, geri kalan kısmı ise Asya kesiminde yaşamaktadır. Nüfusun %81’i etnik Ruslar’dan oluşmaktadır. Ayrıca Tatarlar, Ukraynalılar, Çeçenler gibi azınlık grupları da önemli nüfusa sahiptir.

Nüfus sıralaması devam edecek… Bu yazıya dayalı istatistikler Abiabiçin tarafından hazırlanmıştır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Avrupa’nın En Kalabalık 10 Ülkesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com