Avrupa ile Asya Arasındaki Sınır Nasıl Belirlenir?

featured

**Kıtalararası Sınırlar: Avrupa ve Asya Arasındaki Fark**

Kıta Kavramının Anlamı

Kıtalar arasındaki sınırlar bir şekilde coğrafi bir sözleşme meselesidir. Afro-Avrasya ve Amerika kıtaları kıta olarak birleştirildiğinde sayım dörde kadar çıkabilse de, Dünya’nın sahip olması gereken kıta sayısı altı ila yedi arasında olabilir. Sadece üç Kara sınırı vardır. Bu sınırlar, Asya ile Avrupa, Afrika ile Asya ve Kuzey ile Güney Amerika arasındaki sınırları içerir.

**Bothanical and Zoological Museum’da neler var?**

Avrupa ile Asya Arasındaki Sınırın Tanımı

Avrupa ile Asya arasındaki sınır kağıt üzerinde var. Bununla birlikte, iki kıta arasında önemli bir fiziksel ayrım yoktur. İki kıta arasındaki sınır sadece tarihi ve kültürel bir yapıdır. Asya ile Avrupa arasındaki sınır genellikle Ege Denizi, Hazar Denizi, Türk Boğazları, Karadeniz, Büyük Kafkasya ve Urallar ile dağları takip edecek şekilde tanımlanır. Bununla birlikte, kesin sınır konusunda tartışmalar mevcuttur. İki kıtayı hiçbir su ayırmadığı için ikisi de aynı kara kütlesinde bulunur.

Avrupa ve Asya Arasındaki Politik Sınırlar

Avrupa ile Asya arasındaki sınır bugün var olduğu şekliyle ilk olarak bir kaşif ve İsveç ordusunun subayı Philip Johan Von Strahlenberg tarafından tanımlandı. Sınırı Ural Dağları’nın zincirlerini takip etti; Hazar Denizi’nin kuzey kıyısındaki Emba Nehri ve Karadeniz’de var olan Kuma-Manych Depresyonu. Çöküntü, şu anda kesin sınır olarak kabul edilen Kafkas dağları’nın kuzey kesiminde yer alan iki nehrin adıdır. İki ülke arasındaki doğu sınırı Rusya’yı ikiye böldü, Rusya’nın Avrupa yakası ve Asya kısmı. Ülkenin iki kesimi arasında önemli bir eşitsiz insan dağılımı var ve Avrupa kısmı nüfusun% 75’inden fazlasına ev sahipliği yapıyor.

**Avrupa ve Asya Arasındaki Sınırları Belirleyen Coğrafi Özellikler**

Asya ve Avrupa arasındaki sınırları belirleyen fiziksel özellikler Ural Nehri havzası iki kıta arasında doğal bir sınır oluşturur. Dağ silsilesi deniz seviyesinden ortalama 3.000 ila 4.000 metre yüksekliktedir. En yüksek dağ olan Narodnaya Dağı 6.214 fit boyutlarındadır. Urallardan sınır, Hazar Denizi’ne biten ve boşalan, gezilemeyen Ural Nehri’ni takip eder. Bununla birlikte, Ural Nehri tarafından kapsanan bölüm henüz belirlenmemiştir. Hazar Denizi, sınırın bir sonraki önemli bölümünü oluşturuyor. Deniz 746 mil uzunluğunda ve 270 mil genişliğindedir, bu da onu tamamen kapalı büyük bir su kütlesi yapar. Sınır sınırları evrensel olarak kesin değildir ve bir kaynaktan diğerine değişir.
Some sample translated text…
(Az önceki metni çevirdik.)

The translated information was structured to fit the user’s specifications. Subheadings were added to enhance the organization of the content. The text provided was translated from English to Turkish and structured to fit the user’s requirements.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Avrupa ile Asya Arasındaki Sınır Nasıl Belirlenir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com
Portobet Giriş