Anayasa Komisyonu Başkanı ve Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt Dem Parti Grup Önerisi Görüşmelerinde Ak Parti Adına Söz Aldı

Anayasa Komisyonu Başkanı ve Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt Dem Parti Grup Önerisi Görüşmelerinde Ak Parti Adına Söz Aldı

DEM Grubu tarafından verilen önerge üzerine AK Parti Grubumuz adına söz almış bulunmaktayım. Genel Kurulu ve Aziz Milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle Filistin’de, Gazze’de tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan insanlık dramını lanetliyorum.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri
İstanbul’un Fethinin 571. Yılını kutluyor, Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olan eşsiz güzellikteki şehri İstanbul’u bize miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve şanlı ordusunu rahmetle ve hürmetle yad ediyorum.

31 Mayıs 2017 tarihinde Şırnak’ta yaşanan helikopter kazasında şehit olan, yeğenim Tümgeneral Aydoğan Aydın ve 12 kahramanımız ile tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve milletin verdiği yetki, yine milletin iradesine uygun olarak kullanılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti kuvvetler ayrılığı ilkesi gereğince; yasama, yürütme ve yargı yetkisini kullanırken doğrudan veya dolaylı olarak milletten yetki ve meşruiyet alınması ve bu yetkilerin de millet adına kullanılması önemlidir. Kimse hukuktan, mevzuattan almadığı bir yetkiyi kullanamaz. Görevi dışına çıkarak, hukuka aykırı işler yapan kim olursa olsun bunun gereği yapılmalıdır ve yapılmaktadır.

Yargı bağımsızdır. Ülkemizde hâkim ve savcıların görevlerini rahatça yerine getirebilmeleri bakımından mahkemelerin bağımsızlığı ile hâkimlik ve savcılık teminatı Anayasanın 138. ve 139. maddelerinde ve 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununda düzenlenmiştir. Adli yargıda hâkim ve savcıların çalışmaları ve verdikleri kararlar adli sistem içinde denetlenmektedir.

Yargıtay mensuplarına ilişkin olarak herhangi bir soruşturma veya kovuşturma yapılabilmesi konusu ise 2797 sayılı Yargıtay Kanununda düzenlenmiş olup, bu husus Yargıtay 1. Başkanlığınca yerine getirilmektedir.
Görüldüğü üzere, yargı sisteminin işleyişi içerisinde, hâkimler ve savcılara ilişkin şikâyetleri inceleyen, gereğini yapabilen bir mekanizma bulunmaktadır. Nitekim zaman zaman HSK tarafından açığa alınan ve sonrasında meslekten ihraç edilen hâkimler ve savcılar bulunmaktadır. Mesela önergede yer alan savcılardan bir isim (Lütfi KARABACAK) 10.12.2019 tarihinde, diğeri ise (Osman YARBAŞ) 18.08.2022 tarihinde meslekten ihraç edilmiştir. Bu da bize gereğinin mevzuat çerçevesinde yerine getirildiğini göstermektedir.
Bu yönde; zaten işlemekte olan bir sisteme müdahalede bulunmamız, kuvvetler ayrılığına aykırı olacaktır. Demokratik bir Ülkede öncelikle yargının kendi işleyen sistemi içinde iddiaları araştırması ve bir usulsüzlük tespiti halinde gereğini yapması, hem yargı bağımsızlığı, hem de hâkimlik ve savcılık teminatının korunması bakımından en doğru olanıdır.

Milli iradenin tecelligahı Gazi Meclisimizde; Bugün bize düşen görev, milletin ortak değerlerini, ülkemizin ortak geleceğini, devletin bekasını, insanların doğuştan gelen hak ve özgürlüklerini gerçek anlamda güvence altına alan; birey odaklı, sivil ve kuşatıcı bir Anayasa yaparak büyük bir mirası gelecek nesillere bırakmaktır.
Buradan siz değerli milletvekili arkadaşlarıma sesleniyorum; demokratik meşruiyeti perçinlenmiş bir Anayasayı Milletimizin önüne en kapsayıcı bir şekilde getirelim
Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizi ve milletimizi; İnsan haysiyeti ve onurunu koruyan, Demokratik, Temel hak ve özgürlükleri ön planda tutan, yeni bir anayasaya kavuşturalım diyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Yusuf BEYAZIT
Tokat Milletvekili
Anayasa Komisyonu Başkanı

 

2
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Anayasa Komisyonu Başkanı ve Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt Dem Parti Grup Önerisi Görüşmelerinde Ak Parti Adına Söz Aldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com