takip et takip et
Eğitim

29 Mayıs 2019 - 19:43:40

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Tokatlı Gençlikle Buluştu

2023 Tokat Vizyonu doğrultusunda, Tokat Valiliğimizin gözetim, denetim, yüreklendirmesi, koordinasyonu ve liderliğinde sürdürülen “Eğitim Tokat” başlığı altında sürdürülen “Kitap Tokat” ile "Anadolu Mektebi Yazar Okumaları" projesi kapsamında Tokat’a gelen Anadolu Mektebi'nin kurucusu, Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, İMKB Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrencilerle buluştu.

Okulun konferans salonunda düzenlenen öğrenci buluşması programına Vali Dr. Ozan Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, protokol mensupları, eğitimciler ve öğrenciler katıldı.
Vali Dr. Ozan Balcı, programda yaptığı konuşmada, günümüzde öğrencilerin her şeye zamanında ulaşabildiklerini ve bu yüzden de seçkin ve elit olduklarını belirtti. Vali Dr. Ozan Balcı, “Çok akıllı, çok zeki olmanız bir işe yaramaz. Bazı şeyleri zamanında yakalamak lazım. Bu yüzden seçkin ve elit olduğunuzu, kıymetli olduğunuzu, değerli  olduğunuzu bilmeniz lazım.” dedi.
Çalışkanlığı Karakter Haline Getirin
Çalışkanlığın karakter haline getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Emeksiz zaten hiçbir şeye talip olmayın. Emeğiniz yoksa sakın almayın, istemeyin,  her şey emekle olmalı. Alın teri vermemiz lazım, göz nuru dökmemiz lazım.” diye konuştu.
Lise ve üniversite yıllarının hayatın en güzel yılları olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi.
“Yeni arkadaşlarınız olacak. Hayallerinizi gerçekleştirmek için güzel bir mekan.  Bana göre çalıştınız mı elde edemeyeceğiniz hiçbir şey yok.
Orta zekalı birinin çalışarak elde edemeyeceği hiçbir şeyin olmadığına inanan insanlardanım. Bizi birbirimizden farklı kılan çalışmak. Ama aşkla, şevkle, yılmadan, yılgınlık göstermeden, ‘yeter’ demeden, pes etmeden disiplinli ve metodolojik çalışma. Bu da çok önemli.
Çalışmayı alışkanlık haline getirmek, aileyi çok önemsemek, dürüst ve güvenilir olmak, büyük ideallerinizin olması, ona bir de büyük hata yapmamayı ekliyorum. Sizi bir ömür boyu takip edecek böyle ailenizin,  çevrenizin yüzüne  bakamayacağınız hatayı da yapmayacaksınız.”
Kitap Okuyup Başarısız Olan Kimse Yok
Kitap okumanın öneminden bahseden Vali Dr. Ozan Balcı, dünyanın ve yeryüzünün büyük adamlarını okumamayı, tanımamayı hele Türkiye’ de okuma bilip de tanımamayı kayıp olarak gördüğünü belirtti.
Kitap okuyup başarısız olan kimse olmadığına dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Kitap okumak, disiplin sağlıyor, hem davranışta hem üniversite hayatınızda hem de ileriki hayatınızda. Kitap olmadan olmuyor .” diye konuştu.
Kendinize Yatırım Yapın
Hayatı iyi değerlendirmek gerektiğinin altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, “ Sizlere destek vermek bizim boynumuzun borcu. İnşallah Tokat’ı da Belediye Başkanımızla, eğitimcilerimizle, buranın ileri gelenleriyle beraber kitap anlamında Türkiye’nin başkenti yapacağız. Türkiye’nin en çok, en zengin kitaplarının olduğu il haline gelecek. Şimdi inşallah bu sene 50 tane Z- kütüphane yapıyoruz. Z kütüphanesi olmayan okullarımız kalmayacak.  Belediye Başkanımızla beraber çocuk kütüphanesi,oyuncak kütüphane, bebek kütüphanesi yapıyoruz. Bunların hepsi çocuklar ve gençler için. Gençlerin kitapla buluşmasını istiyorum. 25 yaşınıza kadar kendinize yatırım yapmanız lazım. Mesela ben sizin yerinizde olsam 3 tane dil öğrenirim. Mesela biri doğu dillerinden olur, biri batı dillerinden olur, birini de keyfinize göre seçersiniz. En azından İngilizceyi öğrenmeniz lazım. Yabancı dil bilen insanlar hem daha iyi düşünüyor, hem de kafaları daha iyi. İkincisi hepinizin bir not defteri bir kalemi olsun, bunu alışkanlık haline getirin. Bizde not alma alışkanlığı yok burada öğretmenlere de görev düşüyor. Not almamız lazım. Onun için her zaman bir defteriniz ve bir kaleminiz olsun. Birde tutucu olmayın, farklılıklara saygılı olun. Bir kişiyi dinlemek yetmez, saygıyla dinlemeliyiz. Eğer kendinizi geliştirmek, mutlu olmak istiyorsanız ön yargılı olmayın. Anlamaya çalışın. Kitap okumak boş zaman işi değil Anadolu Mektebine üye olmak seçkin bir şey. İnşallah hayalleriniz gerçekleşir. Buraya gelmekle çok iyi bir adım atmışsınız. Bakanımızı dinlemek her gence nasip olmaz. Buraya dahil olduğunuz için sizi tebrik ediyorum. Başarılarınızı gözetliyorum. Size destek vermekten büyük mutluluk duyuyorum. Sayın Bakanımıza böyle güzel bir işe sebebiyet verdiği için, öncülük ettiği için saygılarımızı sunuyoruz Allah güç kuvvet versin. Tabirimiz hep şu Türkiye’nin en değerli varlığı insanı. Gelecek nesiller için bir şeyler yapmak diyoruz. Bizim gelecek nesiller için bir şeyler yapmamız lazım. Türkiye her alanda büyüyor, gelişiyor, ilerliyor. Geçmişle kıyasladığımızda sanayide, tarımda, eğitimde. Gelecek Türkiye’sinde yer edinmek için donanımlı olmanız lazım. Aslında Türkiye değil dünya çapında bakmanız lazım meselelere. Dünya çapında iş yapmanız lazım. Yani akademisyen olacaksanız dünya çapında olun, iş adamı olacaksanız öyle, sanatçı olacaksanız, mimar olacaksanız… Ne olacaksanız dünya çapında olun. Kapasiteniz var iyi değerlendirin. İyi değerlendirirseniz hayallerinizi gerçekleştirmek sizin elinizde. Biz Tokat olarak gençlerin yanındayız. Sizlerin iyi, doğru, güzel yaptığınız her işte yanınızdayız. Sizlere destek vermekten de büyük mutluluk duyarız. Bu projenin de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Sizi seviyoruz gençler. Söylediklerimizi de süzüp kullanmanızda fayda var. Tecrübelerden  yararlanmak lazım. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi gözlerinizden öpüyorum. Emeği geçecek öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımıza saygılarımı sunuyorum. Desteğimiz her zaman yanınızda.” dedi.
Programda konuşan Anadolu Mektebinin Kurucusu, Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Anadolu Mektebi Yazar Okumaları projesi kapsamında yapılan çalışmaları anlattı.
Prof. Dr. Sami Güçlü, “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların tüm eserlerinin ve yazar hakkında yazılmış seçkin eserlerin okumasını, okunan her eser hakkında değerlendirme yazısı yazılmasını, eserlerin en az yarısı okunduktan sonra bir konu seçilmesini, seçilen konuda bir konuşma metni hazırlanmasını, düzenlenen panel programlarında hazırlanan metnin sunulmasını amaçlayan bir yazar okuma faaliyetidir” dedi.
Prof. Dr. Sami Güçlü, “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” projesinin ilkelerinin ise çalışkan, büyük bir ideale sahip olmak, aileye önem vermek, hayatta kimseye zarar vermeden yaşamak ve doğru sözlü olmak olduğunu kaydetti.

Kaynak

http://tokat.gov.tr/anadolu-mektebi-yazar-okumalari-tokatli-genclikle-bulustu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR